لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

طرح صنعتی چیست ؟


مطابق ماده20 قانون ثبت اختراعات طرح های صنعتی و علامت های تجاری هر نوع ترکیب خطوط یا رنگ ها و هر نوع شکل سه بعدی با خطوط ،رنگ ها و یا بدون آن به نحوی که ترکیب و یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر بدهد طرح صنعتی می باشد.

طرح صنعتی چیست ؟

در صورتی که طرح صنعتی جدید و اصیل باشد قابلیلت به ثبت رسیدن را دارد. به صورت قطعیت اشکال نبایستی شبیه اشکالی باشد که در طبیعت موجود می باشد زیرا در این صورت ابداعی نخواهد بود.

هم چنین این امکان وجود دارد که این اشکال هم جنبه اختراعی پیدا کنند.

در صورتی که طرح های متفاوت لاستیک های اتومبیل به منظور جلوگیری از لغزش ماشین ها بهتر از قبل باشد این امکان وجود دارد که به صورت اختراعی ثبت شود و به علاوه این امکان وجود دارد که آن را به صورت علامت تجاری ثبت نماید.

نکات مهم ثبت اظهارنامه طرح صنعتی

اظهارنامه طرح صنعتی مطابق ماده ی 70،باید حاوی نکات زیر باشد:

 1. اسم، نشانی، کدپستی، شماره ملی، تابعیت و سمت متقاضی یا نماینده قانونی وی و در صورتی که متقاضی شخص حقوقی است، ذکر نام، نوع فعالیت، اقامتگاه، محل و شماره ثبت، تابعیت، مرکز اصلی و عنداللزوم هر شناسه دیگر الزامی است.
 2. اسم، محل اقامت و کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت اطلاع ها در ایران را دارند، در صورتی که متقاضی مقیم ایران نباشد.
 3. اسم و محل اقامت طراح چنانچه در خواست کننده همان طراح نباشد.
 4.  کالا و طبقه ای که متقاضی درخواست ثبت طرح برای آن را دارد.
 5. تاریخ، محل و شماره اظهارنامه یا گواهی نامه طرح صنعتی در خارج،در صورت تقاضای حق تقدم.
 6. تعیین پیوست ها.

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی

 1. تکمیل دو فتوکپی اظهارنامه طرح صنعتی.
 2. مدارک مثبت هویت متقاضی و طراح؛(شامل فتوکپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده برای اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی به صورت خوانا)
 3. چنانچه طرح صنعتی دو بعدی باشد،5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا 5 نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه.
 4. چنانچه طرح صنعتی سه بعدی باشد،5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا 5 نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه.
 5. در طرح صنعتی سه بعدی،مرجع ثبت می تواند ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید.اندازه ماکتی که متقاضی از مدل طرح خود ارائه می دهد،باید حداکثر بیست در بیست در بیست سانتی متر و وزن آن حداکثر 2 کیلوگرم و از ماده ی بادوام و غیر فاسد شدنی باشد.
 6. درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم طراح به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی (چنانچه طراح نخواهد اسم وی ذکر شود.)
 7. رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و در صورتی که اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی است رسید مربوط به پرداخت هزینه های اضافی.
 8. مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.
 9. مدارک نمایندگی،در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید.

مراحل ثبت طرح صنعتی

مرحله های ثبت طرح صنعتی به شرح ذیل می باشد:

 1. ورود به سامانه اینترنتی اداره ثبت طرح های صنعتی.
 2. کامل نمودن  اظهارنامه اینترنتی.
 3. ارزیابی و کارشناسی به منظور تأیید طرح و نبود ایرادات.
 4. صدور اطلاعیه پذیرش.
 5. مبادرت در خواست کننده به منظور تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت طرح های صنعتی.
 6. پرداخت هزینه های ثبتی قانونی.
 7. دریافت شماره ثبت طرح صنعتی.
 8. ارسال به منظور انتشار و چاپ در روزنامه رسمی.
 9. صدور آگهی.
 10. اخذ سند تصدیق از شیوه اداره ثبت طرح صنعتی.

مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا آماده ارائه خدمات به متقاضیان ثبت طرح صنعتی می باشد هم اکنون با مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا تماس بگیرید کلیه امور خود را به ما بسپارید.

به عنوان یک قاعده کلی، یک طرح صنعتی متشکل است از:

 1. ویژگی های سه بعدی مانند شکل یک محصول.
 2. ویژگی های دو بعدی، مانند تزئینات، الگوها، خطوط یا رنگ یک محصول.
 3. ترکیبی از یک یا چند ویژگی از ویژگی های ذکر شده.
 4. طرح های مبتکرانه و خلاقانه در کسب و کار می باشد.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا تماس بگیرید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما بهره مند شوید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مدت زمان اعتبار طرح صنعتی

زمانی که گواهینامه ثبت طرح صنعتی به متقاضی اعطا می شود اعتبار آن 5 سال می باشد تمدید این اعتبار بعد از اتمام دوره امکان پذیر است.

طرح صنعتی چیست ؟

در صورتی که طرح صنعتی جدید و اصیل باشد قابلیلت به ثبت رسیدن را دارد. در این مقاله به تعریفی از طرح صنعتی می پردازیم با ما همراه باشید

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی

یکی از شیوه هایی که از حقوق شما دفاع می کند ثبت طرح صنعتی می باشد.ثبت طرح صنعتی همان حقوقی می باشد که قادر است در برابر بسیاری از حوادث در بازار ارائه محصولات شما دفاع کند و از کپی طرح و محصول شما جلوگیری نماید.در این مقاله به مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی پرداخته شده است.

نحوه ثبت طرح صنعتی

طرح صنعتی همان شکل ظاهری که یک کالا و یا محصول دارد را نمایش می دهد در اصل طرح صنعتی طرحی است که به کالا جذابیت و نما می بخشد و این مورد می تواند ارزش تجاری و هم چنین فروش بیشتر محصول را افزایش دهد .

ثبت طرح صنعتی چه مراحلی دارد؟

در این مقاله به مراحل ثبت طرح صنعتی پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

هزینه ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی به صورتی باید باشد که بتوان در اداره ثبت مالکیت صنعتی قابل ثبت باشد . همانطور که می دانید زمانی قانونیت ثبت انجام می شود که هزینه های آن پرداخت گردد و مورد حمایت های قانونی قرار گیرد .

جستجوی طرح های صنعتی

طرح صنعتی از نوع جدیدترین طرح ها در دنیا می باشد . در صورتی طرح صنعتی قابلیت ثبت را در اداره ثبت مالکیت صنعتی دارد که جدید باشد در این مقاله از روش های جستجو طرح های صنعتی ثبت شده اطلاعاتی را مطالعه نمایید.

ثبت محصول صنعتی

طراح جهت تولیدات بیشتر و انبوه تر تصمیم به طراحی می زند و طرحی را خلق می کند که بتوان باتوجه به خاص بودن و تک بودن آن قابل ساختن به صورت صنعتی باشد

مدارک ثبت طرح صنعتی

هر نوع تغییر در شکل ظاهر یا نوع بسته بندی که سبب زیباشدن محصولی شود که شما تولید کرده اید و به جذابیت آن اضافه نماید قادر می باشد به ایجاد یک طرح صنعتی است که این امکان وجود دارد در اداره ثبت مالکیت صنعتی به ثبت برسد. که با ارائه مدارکی امکان پذیر است که در این مقاله مطالعه می نمایید .

مدارک لازم جهت تمدید طرح صنعتی

در این مقاله به مدارک لازک جهت تمدید طرح صنعتی پرداخته شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟