لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

گواهی ثبت اختراع چیست ؟


مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا در این مقاله تلاش برآن دارد تا در مورد گواهی ثبت اختراع مطالبی را به متقاضیان محترم ارائه نماید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

گواهی ثبت اختراع چیست؟

در کل گواهي ثبت اختراع به عنوان حق انحصاری قلمداد می شود دولت در ازای خلق و ایجاد محصول با فرآیند صنعتی جدید، مبتکرانه و دارای کاربرد صنعتی به مخترع اعطا می کند.  در مجموع منظور از اختراع ارائه راه حل جدید و نوآورانه به منظور رفع مشکل فنی می باشد.  راه حل مذکور می تواند ساخت وسیله ،دستگاه ،محصول دارو یا فرآیند صنعتی کاملا جدید باشد ،یا می تواند اجرای اصلاحاتی جزئی در محصول یا فرآیند شناخته شده ای باشد.

مزایای ثبت اختراع چیست؟

اختراع نتیجه و ماحصل تلاش فکری و تراوشات ذهنی مخترع است که به شکل یک محصول صنعتی یا فرایند صنعتی تحقق می یابد. معادل انگلیسی اختراع ، واژه (INVENTION ) است . ولی کشورها هنگامی از اختراع مطابق قوانین جاری خود حمایت می کنند که ثبت اختراع مذکور مطابق مقررات کشور در زمان مشخص شده، انجام پذیرفته باشد و اداره ثبت اختراع، مرجع ذیصلاح استفاده از ح ثبت اختراع می باشد. منظور از حق اختراع، معادل انگلیسی آن (PATENT ) می باشد.

مخترع بعد از به ثبت رساندن اختراع و کسب گواهي ثبت اختراع به دو صورت مورد حمایت قانون قرار می گیرد:  

 1. حمایت ایجابی بدین معنی است که دارنده گواهي ثبت اختراع امکان بهره برداری از خلاقیت و تلاش ذهنی خود را پیدا می کند.
 2. حمایت سلبی بدین معنی است که دیگر اشخاص را ملزم به رعایت حقوق حاصله از آفرینشهای فکری کرده و از تجاوز به حق گواهي ثبت اختراع بدون اجازه مالک این حقوق ممانعت بعمل می آورد.

بنابراین مخترع دارای حق  انحصاری ( گواهي ثبت اختراع )، اجازه تولید ،صادرات واردات ،عرضه برای فروش ،فروش و استفاده از فرآورده و محصولات حاصله از آن را در اختیار دارد.

در جهت مطالعه بیشتر در مورد مراحل ثبت اختراع می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

ثبت اختراع بجز دنیای رقابت و کسب و کار مزایای زیر را در پی دارد:

 1. کسب جایگاه قوی در بازار و کسب امتیاز های رقابتی.
 2. کسب سود بیشتر یا  بازگشت بیشتر سرمایه از طریق سیستم انحصاری حق اختراع.
 3. کسب درآمد چند برابری از طریق واگذاری، اجازه بهره برداری و انتقال اختراع.
 4. دسترسی پیدا کردن به فناوری از طریق لیسانس دو جانبه.
 5. دسترسی یافتن به بازار های جدید.
 6. ریسک کمتر تجاوز به حق.
 7. داشتن شرایط بهتر جهت اخذ وام و یا جمع آوری منابع مالی با نرخ بهره قابل قبول.
 8. مدرکی قوی جهت اقامه دعوی قانونی علیه کپی برداران و کلاه برداران.
 9. ایجاد تصویری مثبت از شرکت یا بنگاه صاحب اختراع.
 10. برخورداری از مزایای بنیاد ملی نخبگان.
 11. بهره برداری از تسهیلات شرکتهای فناور و دانش بنیان.
 12. انتفاع بردن از صندوق حمایت از پژوهشگران کشور.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و یا موردی می توانید با مشاوران و کارشناسان مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا در ارتباط باشید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

گواهی ثبت اختراع چیست ؟

در کل گواهي ثبت اختراع به عنوان حق انحصاری قلمداد می شود دولت در ازای خلق و ایجاد محصول با فرآیند صنعتی جدید، مبتکرانه و دارای کاربرد صنعتی به مخترع اعطا می کند.

راهنمای ثبت اختراع

در مقاله حاضر به شرح فرایند ثبت اختراع در اداره ی مالکیت صنعتی ایران و هم چنین روند ثبت اختراع از طریق معاهده همکاری ثبت اختراع (PCT)می پردازیم.

مدارک ثبت اختراع

جهت به ثبت رساندن اختراع و استفاده از مزایایی که دولت برای مالک آن در نظر گرفته ایت ملزم ارائه مدارکی می باشد که برای ثبت مورد نیاز است.

روش های استعلام اختراعات ثبت شده

به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید تا از اختراعات ثبت شده استعلام بگیرید.

فرآیند ثبت اختراع در ایران

حاصل و نتیجه تلاش فکری و تلاش ذهنی مخترع اختراع می باشد که در چارچوب یک محصول صنعتی یا پروسه صنعتی نمایان می شود.

مراحل ثبت ایده

در ذهن محققین و کار آفرینان مسئله ای بسیار مهم است که چگونه می توان ایده خود را تجاری سازی و ثبت نمایند در این مقاله به توضیحاتی بیشتر اشاره شده است لطفا مطالعه نمایید .

ثبت طرح و ایده

طرح و ایده می بایست نوآوری داشته باشد و در گذشته شناخته نشده باشد در این مقاله می توانید از قوانین و مطالب بیشتری در مورد ثبت طرح و ایده مطالعه نمایید

مزایای ثبت اختراع چیست؟

اختراع نتیجه فکر فرد یا افرادی می باشد که برای نخستین بار فرآیند و یا فرآورده ی خاصی را ارائه می نماید و مشکلی را در یک حرفه،فن،فناوری،صنعت و مانند آن ها را حل می کند.در جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت طرح صنعتی بین المللی مقاله را بخوانید.

ثبت ایده اجرایی

در صورتی می‌توان ایده‌ای را ثبت کرد که به مرحله‌ی اجرا درآمده باشد و به عبارتی قابلیت ثبت تحت عنوان اختراع را نیز داشته باشد

روش ثبت اختراع

اختراعی را می توان به ثبت رساند که شامل نوآوری جدید و کاربرد صنعتی باشد اختراع را باید در اداره ثبت مالکیت صنعتی به ثبت رساند در این مقاله به روش ثبا اختراع آشنا می شوید لطفا مطالعه نمایید

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟