لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

مراحل ثبت ایده


در ذهن محققین و کار آفرینان مسئله ای بسیار مهم است که چگونه می توان ایده خود را تجاری سازی و ثبت نمایند. ابتدا باید بدانید که یک ایده به چه صورت پدید می آید . آیا این ایده از ارزش کافی برخورد دار می باشد . در این مقاله به برخی از این سوالات پاسخ داده می شود.

ایده فکری چیست؟

افراد که ایده ای را بوجود می آورند همیشه باید بدانند که این ایده قابلیت صنعتی شدن را ندارد. بدین صورت آنها را باید به صورتی خلق کرد که دارای قابلیت لمس و دیدنی باشند . پس از آنها برای همه مشهود قابل رویت باشند . در اصل ایده حاصل از اندیشه ای بوجود می آید که قبلا به ثبت نرسیده است . تولید نمودن یک اثر ممکن است کتاب و یا داستان باشد ، یک محتوا و یا اختراع.

چه نوع ایده های فکری قابل ثبت هستند؟

زمانی که بر اثر تفکر و اندیشه ایده ای را خلق می کنید این ایده به عنوان ایده فکری قابلیت ثبت را باتوجه به شرایط دارد .ایده های فکری مانند انواع برندها و نشانه های تجاری ، ، فیلم ها و فیلم نامه ها ، فرمول های شیمی، کتاب، اجرا های جدید مثلا در موسیقی و یا تئاتر و نوازندگی، تابلو ها و نقاشی ها، نشانه های جغرافیایی، طرح ها، تصاویر، گونه های گیاهی، عطرها، موضوع شرکت ها، برنامه های جدید رایانه ای، و .... اشاره نمود.

نحوه ثبت ایده فکری

در قانون تجارت ایران اشخاصی که به عنوان مالک معنوی ایده هستند می توانند ایده را به ثبت برسانند و از حقوق آن بهره مند گردند . می توان این حقوق را به کا رگرفت و یا مانند موضوعات دیگر ارزش ریالی دارا باشد و فروخته و یا اجاره داده شود. بدین صورت که مالک ایده می توان آن را به مدت محدود اجاره دهد و در مقابل آن مبلغی را اخذ نمایند .ایده های فکری ایتن قابلیت را دارند که توسط یک و یا چند مالکیت معنوی مورد حمایت قرار داده شوند.

حقوق مالکیت معنوی بصورت داخلی و بین المللی قابل ثبت می باشند و در صورتی که بصورت بین المللی به ثبت رسانده شوند حمایت از یک ایده در سطح جهانی اجرا می شود. متولی ثبت ایده فکری در سطح بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی wipo می باشد

هر شخص حقوقی و یا حقیقی زمانی که ایده ای را بوجود می آورد که از فکر سرچشمه گرفته باشد می تواند با ارائه مدارکی که جهت ثبت مورد نیاز باشد به صورت قانونی آن ایده را ثبت نماید .

در صورتی که ایده فکری جدید و نوین می باشد که تکراری و سابقه قبلی دیگری نداشته باشد . بدین صورت که قبل از آن مشهود نشده باشد . محافظت از ایده فکری کاری دشوار می شود زیرا قابلیت ثبت آن تا زمانی است که افشا نشده باشد . با ثبت آن از افشا شدن جلوگیری می شود. در اصل مالک آن باید اولین بار ادعای ثبت ایده را داشته باشد .

چه ایده هایی را می توان به عنوان ایده فکری به ثبت رساند؟

سه لازمه اصلی در ثبت ایده فکری بسیار مهم می باشند که قابلیت ثبت را به ایده می دهند در ذیل به آن اشاره می شود :

  1. نو و تازه و جدید باشد و نمونه آن از قبل ارائه نشده باشد
  2. قابلیت کاربرد را داشته باشد و بتوان آن را به صورت صنعتی اجرا کرد.
  3. ابتکارانه و خلاقانه و ابداعی باشد

مدارک لازم برای ثبت ایده 

اشخاص حقوقی

  1. روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت.
  2. نسخه کپی از مدارک شناسایی مدیر عامل شرکت.
  3. نمونه ایده فکری و یا توضیحات کامل در این خصوص.
  4. آدرس دقیق محل فعالیت شرکت.

اشخاص حقیقی

  1. نسخه کپی از  مدارک شناسایی متقاضی.
  2. نمونه ایده فکری و یا توضیحات کامل.
  3. آدرس دقیق پستی.

دراصل ایده شرایطی برای ثبت دارد که در مقاله شرایط ثبت ایده به موارد مهم آن اشاره شده است مطالعه نمایید.

مراحل ثبت ایده

جهت ثبت نمودن ایده و اختراع می توان به آدرس سامانه اداره اختراع http://ip.ssaa.ir/patent/new.aspx که به صورت الکترونیکی و در دست داشتن اینترنت ، اظهارنامه ثبت آن را تسلیم نماید.

جهت مطالعه بیشتر در مورد مراحل ثبت اختراع می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید.

وارد سامانه شده و اطلاعات اولیه مطالبق موارد خواسته شده و اسناد مربوط تکمیل نمایید.

بعد از آنکه اظهارنامه ثبت به پایان رسید پیام کوتاهی بر روی تلفن هماره ارسال می شود کدرهگیری اظهارنامه می باشد که در جهت پیگیری های ثبت آن و ابلاغات سازمان به آن احتیاج می باشد . بدین صورت در صورت یکه نواقصی در اظهارنامه ثبت ایده وجود داشته باشد اطلاع رسانی آن از طریق پیام صورت می گیرد و متقاضی باید در جهت رفع آن اقدام نماید . کوتاهی در این مورد رفع نقص باعث باطل شدن اظهارنامه می شود.

زمانی که نقصی در پرونده موجود نباشد و مدارک ارسال به ااره کامل می باشند مرحله استعلام و بررسی بر روی ایده جدید آغاز می شود . زیرا ایده ای جدید می باشد که سابقه ثبت و تکراری قبلی نداشته باشد . سپس جهت انجام مراحل بعدی متقاضی به اداره مراجعه می نماید.

چنانچه متقاضی اختراع خود را همانند اختراعات سابق مشاهده نماید درخواست اختراع وی رد می گردد و چنانچه متقاضی بصورت مستدل در رابطه با جدید بودن اختراع خود توضیحاتی دهد و این توضیحات مورد قبول واقع شود کارشناس مربوطه به بررسی ماهوی اختراع (جدید بودن و ...)می پردازد و از مراجع ذیصلاح استعلام می نماید تا اختراع را از نظر ماهوی مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.پیگیری نتیجه ی بررسی صرفاَ از طریق همین سامانه امکان پذیر است.

خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا تماس بگیرید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

معاهده ی حقوق اختراع

معاهده حقوق اختراع مجموعه ای از حداکثر شرایط قابل اجرا توسط اداره ی صلاحیت دار دولت های عضو را مقرر کرده است که شرایط مربوط به تاريخ تقدیم و ثبت از آن مستثنی شده اند در این مطلب از اهداف معاهده و ویژگی ها و امتیازات و قواعد اساسی آن اطلاعات لازم را کسب نمایید .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح و ایده

طرح و ایده به دو صورت حقیقی و حقوقی ثبت می شود و مدارک ثبتی هر کدام متفاوت می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را مطالعه نمایید.

مراحل ثبت ایده

در ذهن محققین و کار آفرینان مسئله ای بسیار مهم است که چگونه می توان ایده خود را تجاری سازی و ثبت نمایند در این مقاله به توضیحاتی بیشتر اشاره شده است لطفا مطالعه نمایید .

جستجوی اختراعات ثبت شده

اختراعی شرایط ثبت را دارد که متشکل از نوآوری های جدید بوده و کاربرد صنعتی داشته باشد.می توانید به سایت اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید تا از اختراعات ثبت شده اطلاع یابید. در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود

نحوه تنظیم ادعانامه اختراع

توضیحات مرتبط با ادعانامه اختراع باید به شکلی جامع جنبه های علمی، روند شکل گیری آن، مصارف صنعتی و هدف اختراع را شرح دهد.

تفاوت طرح صنعتی و اختراع

بین اختراع و طرح صنعتی تفاوت هایی وجود دارد که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم لطفا مطالعه نمایید.

مزایای ثبت اختراع چیست؟

اختراع نتیجه فکر فرد یا افرادی می باشد که برای نخستین بار فرآیند و یا فرآورده ی خاصی را ارائه می نماید و مشکلی را در یک حرفه،فن،فناوری،صنعت و مانند آن ها را حل می کند.در جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت طرح صنعتی بین المللی مقاله را بخوانید.

هزینه ثبت اختراع

اختراع استفاده از حقوق انحصاری آن در بردانده پرداخت هزینه هایی می باشد که متقاضی باید در زمان ثبت آن در اداره مالکیت صنعتی پرداخت نماید

شرایط ثبت ایده در ایران

هنگامی که ایده در ایران اجرایی گردد در آن صورت این قابلیت را به دست می آورد تا به عنوان اختراع ثبت شود

شرایط ثبت ایده

ایده و ابداع نو عبارت است از: آن چیزی که در تکنیک یا صنعت گذشته عرضه نشده و نبوده است و برای مالک دارای تبحر معمولی در تکنیک عنوان شده، شناخته شده و روشن نباشد.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
iliya
کلا میگم منو بعنوان مهندس انتخاب نمیکنن چون چیزه سختی ساختم 14 سالمه لطفا جواب بدین مرسی
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
به عنوان مهندس انتخابتون نمیکنند طرحتون رو میخرن
پاسخ
iliya
14 سالمه چون میگم ما که کارخانه ای دعوت به کار بده حالا ایرانی یا خارجی لطفا جواب بده مرسی
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
سلام باید خودتون دنبال کارخانه باشید ما فقط کار ثبت رو انجام میدیم
پاسخ
iliya
به نام خداوند سلام میگم لمکانش هس از کار خانه های دیگه دعوت بشه یعنی یه کار خونه ای پیشنهاد به تولید بده اسرانی یا خارجی
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
بله امکان پذیره منتهی باید خودتون وارد مذاکره بشین با کارخانه ها
پاسخ
iliya
من تماس میگیریم و مدرک میفرستم فقط میکم زمانی که طرح ثبت میشع کار خونه شروع به تولیدش میکنه کلا بعد از تایید شدن مه اتفاقی میافته
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
سلام بعد از ثبت باید بگردیدو سرمایه گذار پیدا کنین برای تولید
پاسخ
iliya
خوب چجوری برای اداره ارسال کنم ؟؟بعدش زمانی که ثبت میشه یعنی کار خونه شروع به تولید میکنه چه اتفاقی میافته
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
باید مدارک ها تون رو تکمیل کنین ، شناسنامه و کارت ملی و تصاویر طرح و توضیحات درباره ظاهر طرح تون رو داشته باشید تا بتونیم براتون ثبت نام کنیم
پاسخ
iliya
به نام خداوند سلام شما گفتین فیزیکی باشه منم گفتم که ساختم موتور سوختی رو بعد گزاشتمش رو هواپیما هواپیماش اون قد پیشرفته نیس ولی پرواز میکنه فیزی کیه فکری نیس ساخته شده تو همون طرح صنعتی راهی هس که فبول شه ؟؟؟
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
برای اینکه بخواد مشخص بشه میشه ثبتش کرد یا خیر باید به عنوان یک طرح روش اقدام بشه
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
بله امکان پذیرفته شدن طرحتون از سمت اداره وجود داره - اما باید این ریسک رو بپذیرید و اطلاعات طرح رو به اداره ارسال کنید تا مورد بررسی قرار بگیره.
پاسخ
iliya
به نام خداوند سلام شما گفتین فیزیکی باشه منم گفتم که ساختم موتور سوختی رو بعد گزاشتمش رو هواپیما هواپیماش اون قد پیشرفته نیس ولی پرواز میکنه فیزی کیه فکری نیس ساخته شده تو همون طرح صنعتی راهی هس که فبول شه ؟؟؟ ممنون
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
بله امکان پذیرفته شدن طرحتون از سمت اداره وجود داره - اما باید این ریسک رو بپذیرید و اطلاعات طرح رو به اداره ارسال کنید تا مورد بررسی قرار بگیره.
پاسخ
iliya
یعنی این چیزی که من ساختم به هیچ دردی نمیخوره لطفافا بگین
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
ثبت ایده به ندرت صورت میگیره و خیلی قابل اتکا نیست قطعا کارتون باید در قالب طرح صنعتی به ثبت برسه چراکه هواپیما از قبل وجود داشته ولی الان با مزایا و آپشن های بهتری تغییرات و تحولاتی رو به همراه داشته .
پاسخ
iliya
اگه یدونه هواپیما که قادر به پرواز باشه چی یه هواپما که نفر بر باشه بدون هیچ امکاناتی میسازما همش صفر تا صد کار خودم انجام میدم حالا ثبت ایده هم نشد بدرد کاره دیگه ای نمیخوره ؟
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
سلام،روزتون بخیر باشه . برای ثبت یک محصول چه در قالب اختراع و چه طرح صنعتی الزاما طرح باید ماهیت فیزیکی داشته باشه و قابل ارائه باشه .
پاسخ
iliya
به نام خداوند سلام ببخشید من یه سوال داشتم این چیزی که من میسازم جزو ایده حساب میشه من یدونه موتور دو زمانه سوختی ددست کردم که طراحیشو قالب گریشو خودم انجام دادم همه چیزشو سنتی خودم درست کردم یدونه موتور سوختی دو زمانه اندازگیری پیستون میل لنگ سیلند همه چی شو به هواپیما ام علاقه دارم 14 سالمه میخواستم بدونم جزو ایده حساب میشه ممنکن میشم بعد حالا این موتور سوختی رو میخوام بزارم رو هواپیما میگم جزوه ایده حساب میشه لطفاا بگین 14 سالمه لطفا جواب بدین خداونگهدار
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
سلام در صورتی که ایده شما نمود بیرونی داشته باشه و قبلا در جهان وجود نداشته باشه میتونین به عنوان اختراع ثبتش کنین در صورتی که طرح قبلا وجود داشته باشه ولی شما نوعی نوآور ی روی محصول انجام دادده باشید می توانید به عنوان طرح ثبتش کنین
پاسخ
محمد حسین
سلامایده من تبلیغاتی اسلامی میباشد آیا قابل ثبت میباشد
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
سلام متاسفانه ایده های ذهنی قابل ثبت نیستن
پاسخ
علی صابری
سلام یک ایده کابردی و علمی دارم نتیجه جمع بندی بخشهای مختلف علم بازاریابی و تجربیات شغلی خودم که در حال حاضر بصورت شخصی برای شرکتهای مختلف اجرا میکنم. چطور میتوانم این ایده را ثبت کنم تا بتوانم سرمایه جذب کرده و کار را در سطح کشور گسترش دهم.
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
سلام عرض کردم، روزتون بخیر باشه . آیا ایده ی شما ماهیت فیزیکی داره؟ و قابل لمس هست ؟
پاسخ
سید مجتبی حسینی
سلام بنده ایده ای دارم که طی دو ماه ۵۰۰هزار نفر مشغول به کار میشن و هیچ هزینه برای دولت نداره و کمک میلیاردی هم به دولت میشه
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
روز بخیر جناب حسینی . اگر از توضیحاتی که فرمودید منظورتون ثبته محصول بنام خودتونه که به شرایط و عوامل خاصی بستگی داره .
پاسخ
نجفحانی
سلام برای ثبت ایده و سپس اختراع چکار باید بکنم متشکرم
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
متاسفانه ایران به عنوان یک کشور جهان سوم از ایده هایفکری حمایتی نمیکنه و مرجعی رو برای ثبت اونها در نظر نگرفته و تنها ایده های قابل ثبت هستن که بتونن در قابل یک شی یا وسیله باشن و نمود فیزیکی داشته باشن و به عنوان طرح صنعتی ثبت بشن
پاسخ
پیمان کلانتری
سلامایده ای دارم که در مورد کرونا قابل اجرا در سطح جهانی هستچطور باید اون رو ثبت کنم؟
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
سلام ایده شما در صورتی که یک ایده ذهنی باشه و روش محسوب بشه قابل ثبت نمیباشد چون ایده ها قابل ثبت نیستن. ولی در صورتی که شما وسیله یا دارویی برای مقابله ابداع کرده باشید به عنوان اختراع یا طرح صنعتی قابل ثبت می باشد
پاسخ

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟