لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

مراحل ثبت ایده


در ذهن محققین و کار آفرینان مسئله ای بسیار مهم است که چگونه می توان ایده خود را تجاری سازی و ثبت نمایند. ابتدا باید بدانید که یک ایده به چه صورت پدید می آید . آیا این ایده از ارزش کافی برخورد دار می باشد . در این مقاله به برخی از این سوالات پاسخ داده می شود.

ایده فکری چیست؟

افراد که ایده ای را بوجود می آورند همیشه باید بدانند که این ایده قابلیت صنعتی شدن را ندارد. بدین صورت آنها را باید به صورتی خلق کرد که دارای قابلیت لمس و دیدنی باشند . پس از آنها برای همه مشهود قابل رویت باشند . در اصل ایده حاصل از اندیشه ای بوجود می آید که قبلا به ثبت نرسیده است . تولید نمودن یک اثر ممکن است کتاب و یا داستان باشد ، یک محتوا و یا اختراع.

چه نوع ایده های فکری قابل ثبت هستند؟

زمانی که بر اثر تفکر و اندیشه ایده ای را خلق می کنید این ایده به عنوان ایده فکری قابلیت ثبت را باتوجه به شرایط دارد .ایده های فکری مانند انواع برندها و نشانه های تجاری ، ، فیلم ها و فیلم نامه ها ، فرمول های شیمی، کتاب، اجرا های جدید مثلا در موسیقی و یا تئاتر و نوازندگی، تابلو ها و نقاشی ها، نشانه های جغرافیایی، طرح ها، تصاویر، گونه های گیاهی، عطرها، موضوع شرکت ها، برنامه های جدید رایانه ای، و .... اشاره نمود.

نحوه ثبت ایده فکری

در قانون تجارت ایران اشخاصی که به عنوان مالک معنوی ایده هستند می توانند ایده را به ثبت برسانند و از حقوق آن بهره مند گردند . می توان این حقوق را به کا رگرفت و یا مانند موضوعات دیگر ارزش ریالی دارا باشد و فروخته و یا اجاره داده شود. بدین صورت که مالک ایده می توان آن را به مدت محدود اجاره دهد و در مقابل آن مبلغی را اخذ نمایند .ایده های فکری ایتن قابلیت را دارند که توسط یک و یا چند مالکیت معنوی مورد حمایت قرار داده شوند.

حقوق مالکیت معنوی بصورت داخلی و بین المللی قابل ثبت می باشند و در صورتی که بصورت بین المللی به ثبت رسانده شوند حمایت از یک ایده در سطح جهانی اجرا می شود. متولی ثبت ایده فکری در سطح بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی wipo می باشد

هر شخص حقوقی و یا حقیقی زمانی که ایده ای را بوجود می آورد که از فکر سرچشمه گرفته باشد می تواند با ارائه مدارکی که جهت ثبت مورد نیاز باشد به صورت قانونی آن ایده را ثبت نماید .

در صورتی که ایده فکری جدید و نوین می باشد که تکراری و سابقه قبلی دیگری نداشته باشد . بدین صورت که قبل از آن مشهود نشده باشد . محافظت از ایده فکری کاری دشوار می شود زیرا قابلیت ثبت آن تا زمانی است که افشا نشده باشد . با ثبت آن از افشا شدن جلوگیری می شود. در اصل مالک آن باید اولین بار ادعای ثبت ایده را داشته باشد .

چه ایده هایی را می توان به عنوان ایده فکری به ثبت رساند؟

سه لازمه اصلی در ثبت ایده فکری بسیار مهم می باشند که قابلیت ثبت را به ایده می دهند در ذیل به آن اشاره می شود :

  1. نو و تازه و جدید باشد و نمونه آن از قبل ارائه نشده باشد
  2. قابلیت کاربرد را داشته باشد و بتوان آن را به صورت صنعتی اجرا کرد.
  3. ابتکارانه و خلاقانه و ابداعی باشد

مدارک لازم برای ثبت ایده 

اشخاص حقوقی

  1. روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت.
  2. نسخه کپی از مدارک شناسایی مدیر عامل شرکت.
  3. نمونه ایده فکری و یا توضیحات کامل در این خصوص.
  4. آدرس دقیق محل فعالیت شرکت.

اشخاص حقیقی

  1. نسخه کپی از  مدارک شناسایی متقاضی.
  2. نمونه ایده فکری و یا توضیحات کامل.
  3. آدرس دقیق پستی.

دراصل ایده شرایطی برای ثبت دارد که در مقاله شرایط ثبت ایده به موارد مهم آن اشاره شده است مطالعه نمایید.

مراحل ثبت ایده

جهت ثبت نمودن ایده و اختراع می توان به آدرس سامانه اداره اختراع http://ip.ssaa.ir/patent/new.aspx که به صورت الکترونیکی و در دست داشتن اینترنت ، اظهارنامه ثبت آن را تسلیم نماید.

جهت مطالعه بیشتر در مورد مراحل ثبت اختراع می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید.

وارد سامانه شده و اطلاعات اولیه مطالبق موارد خواسته شده و اسناد مربوط تکمیل نمایید.

بعد از آنکه اظهارنامه ثبت به پایان رسید پیام کوتاهی بر روی تلفن هماره ارسال می شود کدرهگیری اظهارنامه می باشد که در جهت پیگیری های ثبت آن و ابلاغات سازمان به آن احتیاج می باشد . بدین صورت در صورت یکه نواقصی در اظهارنامه ثبت ایده وجود داشته باشد اطلاع رسانی آن از طریق پیام صورت می گیرد و متقاضی باید در جهت رفع آن اقدام نماید . کوتاهی در این مورد رفع نقص باعث باطل شدن اظهارنامه می شود.

زمانی که نقصی در پرونده موجود نباشد و مدارک ارسال به ااره کامل می باشند مرحله استعلام و بررسی بر روی ایده جدید آغاز می شود . زیرا ایده ای جدید می باشد که سابقه ثبت و تکراری قبلی نداشته باشد . سپس جهت انجام مراحل بعدی متقاضی به اداره مراجعه می نماید.

چنانچه متقاضی اختراع خود را همانند اختراعات سابق مشاهده نماید درخواست اختراع وی رد می گردد و چنانچه متقاضی بصورت مستدل در رابطه با جدید بودن اختراع خود توضیحاتی دهد و این توضیحات مورد قبول واقع شود کارشناس مربوطه به بررسی ماهوی اختراع (جدید بودن و ...)می پردازد و از مراجع ذیصلاح استعلام می نماید تا اختراع را از نظر ماهوی مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.پیگیری نتیجه ی بررسی صرفاَ از طریق همین سامانه امکان پذیر است.

خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا تماس بگیرید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مدارک ثبت اختراع

جهت به ثبت رساندن اختراع و استفاده از مزایایی که دولت برای مالک آن در نظر گرفته ایت ملزم ارائه مدارکی می باشد که برای ثبت مورد نیاز است.

چگونه اختراع را ثبت کنیم ؟

حاصل تفکر و تلاش ذهنی شخص اختراع بوجود می آید . که به صورت یک محصول صنعتی و یا فرایند صنعتی بوجود می آید در این مقاله اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه اختراع را به ثبت برسانید داده شده است لطفا مطالعه نمایید .

ثبت ایده اجرایی

در صورتی می‌توان ایده‌ای را ثبت کرد که به مرحله‌ی اجرا درآمده باشد و به عبارتی قابلیت ثبت تحت عنوان اختراع را نیز داشته باشد

اختراع چیست و ثبت آن چه مزایایی دارد ؟

در معنی اختراع بدین صورت می توان بیان کرد که به معنی راه حلی جدید و نوآورانه در جهت حل مشکلات فنی می باشد در این مقاله از مزایای ثبت اختراع اطلاعاتی را مطالعه نمایید .

مراحل ثبت اختراع در ایران

شرط استفاده از حقوق مرتبط با مالکیت منوط به ثبت آن در نهاد مسئول انجام ثبت است و درصورت عدم ارائه اظهارنامه اختراع به مرجع ثبت ، حقوقی بوجود نمی آید.

ثبت اختراع چه مراحلی دارد؟

در این مقاله به مراحل ثبت اختراع پرداخته شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

راهنمای ثبت اختراع

در مقاله حاضر به شرح فرایند ثبت اختراع در اداره ی مالکیت صنعتی ایران و هم چنین روند ثبت اختراع از طریق معاهده همکاری ثبت اختراع (PCT)می پردازیم.

روش ثبت اختراع

اختراعی را می توان به ثبت رساند که شامل نوآوری جدید و کاربرد صنعتی باشد اختراع را باید در اداره ثبت مالکیت صنعتی به ثبت رساند در این مقاله به روش ثبا اختراع آشنا می شوید لطفا مطالعه نمایید

بانک اطلاعاتی اختراع در ایران

موتور جستجوی اختراعات که مربوط به پایگاه اینترنتی ادار‌ه‌ی کل مالکیت صنعتی بوده و به وسیله‌ی اداره‌ی ثبت اختراع، تأسیس شده است، بهترین ابزار برای جستجوی اختراعات ثبت شده ‌می‌باشد.

ثبت طرح و ایده

طرح و ایده می بایست نوآوری داشته باشد و در گذشته شناخته نشده باشد در این مقاله می توانید از قوانین و مطالب بیشتری در مورد ثبت طرح و ایده مطالعه نمایید

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
پیمان کلانتری
سلامایده ای دارم که در مورد کرونا قابل اجرا در سطح جهانی هستچطور باید اون رو ثبت کنم؟
پاسخ
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا®
سلام ایده شما در صورتی که یک ایده ذهنی باشه و روش محسوب بشه قابل ثبت نمیباشد چون ایده ها قابل ثبت نیستن. ولی در صورتی که شما وسیله یا دارویی برای مقابله ابداع کرده باشید به عنوان اختراع یا طرح صنعتی قابل ثبت می باشد
پاسخ

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟