لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

طبقه‌بندي بين‌المللي طرح صنعتي


طرح صنعتی در حقیقت به ترکیبی از رنگ و خطوط یا هر شکلی با خط و رنگ یا بدون آنها محسوب شده؛ به طوری که سبب تغییر شکل محصولی صنعتی یا صنایع دستی ‌شود. طرح صنعتی بدون تغییر شکل و ظاهر فراورده و تنها با رسیدگی به یک نتیجه‌ی فنی مورد قبول نخواهد بود.

اظهارنامه‌ی ثبت می‌بایست در دو نسخه‌ی فارسی و بدون لاک یا خط‌خوردگی، قلم‌خوردگی و پارگی باشد و تمامی صفحات آن مورد امضای متقاضی یا نماینده‌ی قانونی ایشان پس از ذکر تاریخ، صورت گرفته باشد. ذکر یک نکته لازم است که در زیر امضای اشخاص حقوقی (متقاضی) ممهور به مهر جهت ثبت الزامی است.

اگر اظهارنامه‌ مخصوص بیشتر از یک فرد باشد، در صورت عدم تعیین سهم هر فرد، می‌بایست حقوق ناشی از اظهارنامه یا گواهی ثبت به مساوات میان اعضا تقسیم گردد.

مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا دارای متخصصان مجرب آماده ارائه خدمات در زمینه ثبت طرح صنعتی

مدارک لازم جهت تقاضای ثبت طرح صنعتی

1.تکمیل اظهارنامه توسط متقاضی ثبت طرح صنعتی

2.مدارك مثبت هويت متقاضي

اشخاص حقیقی: کپی برابر اصل شناسنامه و فتوکپی از کارت ملی برابر اصل

اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه‌ی رسمی دلیل مدیریت، فتوکپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی امضاکنندگان

3.مدارك نماينده قانونی: اگر متقاضی ثبت نماینده‌ی قانونی (وکیل، صاحب یا صاحبان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ...) باشد، می‌بایست مدارک آن به پرونده اضافه گردد.

4.مدارک مثبت هویت طراح: ارائه‌ی کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی طراح.

5.در صورت دو بعدي بودن طرح صنعتي، ارائه‌ی 5 تصویر از شكل يا تصوير گرافيكي يا 5 نمونه از طرح رسم شده.

6.در صورت سه بعدي بودن طرح صنعتي، ارائه‌ی 5 نمونه تصویر از شكل يا تصوير گرافيكي يا 5 نمونه از طرح رسم شده از تمامي جوانب طرح مورد تقاضا.

7.مرجع ثبت قادر به درخواست ماکتی از طرح صنعتی سه بعدی شما به ابعاد حداكثر 20×20×20 سانتي متر و وزن حداكثر 2 كيلوگرم با ماده‌اي بادوام و غیرقابل فساد، همراه با اظهارنامه خواهد بود.

8.در صورت عدم موافقت متقاضی جهت انتشار طرح صنعتی خود، می‌بایست، درخواست خود را به صورت کتبی در مدت زمان تعیین شده‌ی تأخیری (حداکثر یک سال) جهت انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی خود، همراه با مدرک موردنظر به مقامات قانونی ارائه نماید.

9.اگر طراح صنعتی، مالک نباشد و تمایلی به درج نام خود در مدارک و آگهی طرح صنعتی نداشته باشد، می‌بایست درخواست كتبي خود را مبني بر عدم ذكر نام خود را ضمیمه‌ی مدارک نماید.

10.رسيد پرداخت هزينه‌های قانونی

11.ضمیمه کردن نسخه‌ی واریزی هزینه‌ی اظهارنامه به حساب سیبا با شماره 2171329015001 نزد بانک ملی به نام تمرکز وجوه درآمد خدمات ثبتی اداره‌ی کل مالکیت صنعتی (قابل پرداخت در تمامی شعب بانک ملی سراسر کشور)

12.واریز نمودن معادل ارزی تمامی هزینه‌ها و تعرفه‌ای ثبتی علامت تجاری، بر مبنای فرانک سوئیس به شماره حساب ارزی 740001 نزد بانک ملی- شعبه عباس آباد غربی (803) به نام خدمات ثبتی اداره‌ی کل مالکیت صنعتی

13.استفاده از حق تقدم : چنانچه متقاضی یا متقاضیان ثبت قصد استفاده‌ی مزایای حق تقدم (حداکثر6 ماه)،  به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور را داشته باشند، تسلیم اظهارنامه و مدارک مربوط به حق تقدم در حداکثر ظرف 15روز پس از آن تاریخ  الزامی است.

توجه1: طرح چاپی اشكال و تصاوير گرافيكي يا رسم شده مبنی بر موضوع بندهاي 4 و 5 فوق، می‌بایست طرح خود را در حداكثر ابعاد 20×20 سانتي متر و رنگي بودن يا نبودن اشكال و تصاوير ارائه نمایند.

توجه2: در صورت نیاز به ارائه‌ی ماكتي از مدل طرح، مرجع ثبت می‌بایست ماكت مزبور را ممهور به مهر و تاريخ نموده و به متقاضي تحویل نماید. (تشخیص ارائه‌ی ماکت بر عهده‌ی مرجع ثبت است).

مراحل ثبت طرح صنعتی

در ابتدا جهت ثبت طرح صنعتی در اداره مالکیت صنعتی معنوی باید مدارک مورد نیاز آن را تهیه کرده و سپس اقدام به ثبت در سامانه اداره مرجع نمایید.

به سامانه  http://www.iripo.ssaa.ir وارد شوید و اطلاعات را تکمیل نمایید.

درج اطلاعات مالک ،در صورت وجود نماینده قانونی ،اطلاعات ابلاغ گیرنده سازمان،مشخصات طراح و...

کلیه مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و سپس اسکن نمایید و در قسمت مربوطه سایت بارگذاری نمایید.

باید دقت نمایید که درج اطلاعات باید بر اساس نوع شخصیت حقیقی و حقوقی باشد که در ابتدا باید مشخص شود و مدارک بارگذاری شده هم بر اساس نوع فعالیت و نوع شخصیت ارائه داده شود.

در انتهای ثبت باید در صورت وارد کردن اطلاعات اصلاح را انجام دهید زیرا بعد از ثبت دیگر امکان ویرایش اطلاعات وجود ندارد بازبینی اطلاعات را انجام داده و سپس مرحله بعدی هزینه های مربوط به ثبت را پرداخت نمایید و سپس کد رهگیری اظهارنامه را دریافت نمایید.زمانی که  هزینه های مربوطه به ثبت را پرداخت نمودید می توانید کدرهگیری را دریافت نمایید.

بعد از اینکه کلیه مراحل ثبت اظهارنامه طرح صنعتی به پایان رسید کلیه اطلاعات درج شده کارشناسان اداره مرجع مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت وجود نواقص و یا هر مورد دیگر به متقاضی از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود.

اطلاعات صدور طرح صنعتی در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران.

کارشناسان اداره مالکیت صنعتی معنوی زمانی که بر روی پرونده متقاضی بررسی  می کند و استعلامات را اخذ می نماید ممکن است اطلاعات و یا طرح صنعتی مورد پذیرش آنها نباشد از دلایلی که رد طرح صنعتی امکان پذیر است در ذیل عنوان شده است :

  1. الزامی است که جدید باشد و دارای تفکر و نوآوری باشد.
  2. سابقه قبلی توسط دیگری نداشته باشد.
  3. مغایرت با نظم عمومی و اخلاق حسنه و نظم موازین شرعی.
  4. طرح هایی که در عملکرد و کاربردهای یک صنعت اسیب برسانند.
  5. اعدم امکان ساخت طرح در مناطق دیگر.
  6. تغییر شرکل طرح و نداشتن ثبات ظاهری.
  7. انواع اشکال هندسی.
  8. طرح های وابسته به نیروی الکتریسیته.

در صورتی که طرح صنعتی موارد ذکر شده در بالا را نداشته باشد می تواند یک طرج جدید و خلاقانه به شمار برود و مورد تأیید کارشناسان اداره باشد . در واقع طرح صنعتی باید ظاهر محصول و کالا را عوض کند و هم عملکرد و توانایی و ایجاد روش های جدید را بهبود ببخشد.

در نهایت بعد از تکمیل و پذیرش درخواست توسط کارشناسان باید متقاضی اصل مدارک را به اداره ثبت مالکیت صنعتی معنوی ارسال نماید و هزینه های لازم را پرداخت نماید.

طبقه‌بندي بين‌المللي طرح صنعتي

طبقه1    مواد غذايي

طبقه2    پوشاك و اقلام و لوازم خرازي

طبقه 3    كالاهاي مسافرتي، چمدان، چتر آفتابي و لوازم شخصي كه در جاي ديگر ذكر نشده‌اند

طبقه 4    انواع برس و قلم‌مو

طبقه 5    اقلام ساخته شده از منسوجات، مواد ورقي طبيعي يا مصنوعي

طبقه 6    اسباب و اثاثيه منزل

طبقه 7    اقلام خانگي، كه در جاي ديگري قيد نشده‌اند

طبقه 8    ابزارآلات و يراق آلات

طبقه 9    بسته‌بندي‌ها و ظروف مخصوص حمل ونقل يا جابه‌جايي كالا

طبقه 10    ساعت مچي و ديواري و ساير لوازم اندازه‌گيري، كنترل و علامت دادن

طبقه 11    اقلام تزئيني و زيورآلات

طبقه12    وسايل حمل و نقل يا بالا بردن

طبقه 13    تجهيزات توليد، توزيع يا تبديل برق

طبقه 14    تجهيزات ضبط، ارتباطات يا بازيابي اطلاعات

طبقه 15    ماشين‌آلاتي كه در جاي ديگر قيد نشده‌اند

طبقه 16    دستگاه‌هاي عكاسي، سينماتوگرافي و بصري

طبقه 17    آلات موسيقي

طبقه 18    ماشين‌آلات چاپ و ماشين‌هاي اداري

طبقه 19    نوشت‌افزار و لوزم اداري، مواد تدريس و آموزش و مواد مورد استفاده نقاشان

طبقه 20    تجهيزات فروش و تبليغات، تابلوها

طبقه 21    انواع بازي، اسباب‌بازي، چادر و اقلام ورزشي

طبقه 22    تسليحات، اقلام آتش بازي و نورافشاني، لوازم براي شكار، ماهيگيري و دفع آفات

طبقه 23    تجهيزات توزيع مايعات، لوازم بهداشتي، تجهيزات گرمايشي، تهويه و تهويه مطبوع، سوخت جامد

طبقه 24    لوازم و تجهيزات پزشكي و آزمايشگاهي

طبقه 25    واحدهاي ساختماني و عناصر ساختماني

طبقه 26    دستگاه‌هاي روشنايي

طبقه 27    ملزومات استفاده از توتون و ملزومات مورد استفاده سيگاري‌ها

طبقه 28    محصولات دارويي و آرايشي، اقلام و دستگاه‌هاي پيرايشي

طبقه 29    تجهيزات و ادوات ضدخطر آتش‌سوزي، براي پيش‌گيري از سوانح و براي نجات

طبقه 30    اقلام لازم براي مراقبت از حيوانات و جابه‌جايي آن‌ها

طبقه 31    ماشين‌ها و لوازم براي تهيه مواد خوراكي و آشاميدني كه در جاي ديگر ذكر نشده‌اند

طبقه 99    موارد مختلف و گوناگون 

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مدت زمان اعتبار طرح صنعتی

زمانی که گواهینامه ثبت طرح صنعتی به متقاضی اعطا می شود اعتبار آن 5 سال می باشد تمدید این اعتبار بعد از اتمام دوره امکان پذیر است.

جستجوی طرح های صنعتی

طرح صنعتی از نوع جدیدترین طرح ها در دنیا می باشد . در صورتی طرح صنعتی قابلیت ثبت را در اداره ثبت مالکیت صنعتی دارد که جدید باشد در این مقاله از روش های جستجو طرح های صنعتی ثبت شده اطلاعاتی را مطالعه نمایید.

ثبت طرح صنعتی بین المللی

مطابق موافقت نامه لاهه جهت ثبت بین المللی طرح صنعتی قراردادی که در جهت ثبت بین المللی به صورت باشد که یکپارچه باشد که تقاضا یکپارچه نامیده می شود که مدیر آن سازمان جهانی مالکیت می باشد .

طبقه‌بندي بين‌المللي طرح صنعتي

طرح صنعتی در حقیقت به ترکیبی از رنگ و خطوط یا هر شکلی با خط و رنگ یا بدون آنها محسوب شده؛ به طوری که سبب تغییر شکل محصولی صنعتی یا صنایع دستی ‌شود. دراین مقاله به توضیحات بیشتری در مورد طبقه بندی بین المللی طرح صنعتی پرداخته می شود مطالعه نمایید

شرایط ثبت طرح صنعتی

بعد از اینکه یک طرح شرایط طرح صنعتی را داشته باشد باید کاربرد صنعتی نیز داشته باشد

مدارک ثبت طرح صنعتی

هر نوع تغییر در شکل ظاهر یا نوع بسته بندی که سبب زیباشدن محصولی شود که شما تولید کرده اید و به جذابیت آن اضافه نماید قادر می باشد به ایجاد یک طرح صنعتی است که این امکان وجود دارد در اداره ثبت مالکیت صنعتی به ثبت برسد. که با ارائه مدارکی امکان پذیر است که در این مقاله مطالعه می نمایید .

تمدید طرح صنعتی

زمانی که ثبت طرح صنعتی در اداره ثبت مالکیت صنعتی به پایان رسید و گواهینامه اعتبار 5 ساله آن به مالک آن تحویل داده شود متقاضی باید بداند بعد از اتمام اعتبار ایت گواهینامه قابلیت تمدید وجود دارد .

هزینه ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی به صورتی باید باشد که بتوان در اداره ثبت مالکیت صنعتی قابل ثبت باشد . همانطور که می دانید زمانی قانونیت ثبت انجام می شود که هزینه های آن پرداخت گردد و مورد حمایت های قانونی قرار گیرد .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی

یکی از شیوه هایی که از حقوق شما دفاع می کند ثبت طرح صنعتی می باشد.ثبت طرح صنعتی همان حقوقی می باشد که قادر است در برابر بسیاری از حوادث در بازار ارائه محصولات شما دفاع کند و از کپی طرح و محصول شما جلوگیری نماید.در این مقاله به مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی پرداخته شده است.

نحوه ثبت طرح صنعتی

طرح صنعتی همان شکل ظاهری که یک کالا و یا محصول دارد را نمایش می دهد در اصل طرح صنعتی طرحی است که به کالا جذابیت و نما می بخشد و این مورد می تواند ارزش تجاری و هم چنین فروش بیشتر محصول را افزایش دهد .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟