لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

ایده برای اختراع جدید


در نوشته حاضر،  قبل از آنکه به مطلب اصلی بپردازیم، در شروع، جهت آگاهی و شناخت ذهنی خوانندگان به موضوع حقوق مالکیت فکری پرداخته خواهد شد و پس از آن به مبحث اصلی وارد خواهیم شد. چنانکه شما عزیزان به هر دلیلی نیاز به مشاوره و راهنمایی پیرامون موضوع داشته باشید، لازم است با همکاران ما در ثبت شرکت کارا، تماس حاصل فرمایید.

از حقوق مالکیت معنوی تحت عنوان حقوق مالکیت فکری نیز نامبرده می­شود که این حقوق شامل حقوق مربوط به تولید، خلق، ابداع و نوآوری ها و ابتکارات فکری و ذهنی انسان در حوزه های گوناگون همچون  نوآوری های ادبی، هنری، علمی، صنعتی، فناوری و علایم تجاری و پیشنهادات و برنامه­های صنعتی مورد بهره برداری در تولید و تجارت است. در واقع می توان گفت حقوق مالکیت فکری شامل آن قسم از حقوق قانونی و سلایق و تمایلات مالکانه است که ناشی از فعالیت های ذهنی در زمینه های مختلف هنری، ادبی، علمی، صنعتی و غیره است. حقوق عنوان شده شرایط بهره مندی از منفعت مادی اثر، ابتکار و نوآوری، بالا بردن و انتشار و گسترش آن را برای مالک اثر یا ابداع مهیا می سازد.

در زمینه مطلب فوق، نکته قابل توجه آن است که، در حقوق مالکیت فکری،  از فکر و اندیشه پشتیبانی به عمل نمی آید، به عبارت دیگر، فکر و ایده تا هنگامی که نمایان نشود و به منصه ظهور نرسد و انجام نگردد، مورد پشتیبانی قرار نمی گیرد. به عنوان نمونه در مورد رادیو، چنانچه فکر و ایده رادیو در اندیشه مارکونی باقی می ماند و در عمل اجرا نمی شد، مورد حمایت و پشتیبانی قانونی قرار نمی گرفت. ولی هنگامی که بیان و طرح می گردد و امکان اجرا می یابد، مورد حمایت و پشتیبانی قانون نیز قرار می گیرد.

از اینرو، هنگامی که فکر و اندیشه ای " انجام " شود، و در عمل اجرا گردد، آن زمان امکان ثبت و درج به عنوان ابداع و ابتکار را به دست می­آورد. توضیح این مطلب ضروری است که، در ابداع و نوآوری، ایده ها و اندیشه هایی امکان حمایت و پشتیبانی را دارند که دارای سه شرط ذیل باشند:

نو و تازه باشند.

بر اساس قانون، ایده و ابداع نو عبارت است از: آن چیزی که در تکنیک یا صنعت گذشته عرضه نشده و نبوده است و برای مالک دارای تبحر معمولی در تکنیک عنوان شده، شناخته شده و روشن نباشد.

امکان بهره گیری صنعتی داشته باشد و دارای نوآوری و ابتکار باشد.

چنانکه در مطالب قبلی اشاره شد، ابداع لازم است از نظر اقتصادی و عملی سریعاً امکان بهره برداری داشته باشد، چرا که این احتمال وجود دارد قوانین علمی که در آینده و زمان دیگر منجر به پیدایش نتایج مهمی شوند، از جهت مادی ارزش اقتصادی نداشته باشند.

مجتمع ثبتی حقوقی ایلیا دارای دپارتمان تخصصی در امر ثبت اختراع هم اکنون می توانید با یک تماس تلفنی از نحوه ثبت اختراع خود اطلاعات لازم را کسب نمایید.

خلاقیت و نوآوری داشته باشند.

ابداع لازم است خلاقیت و ابتکار داشته باشد و پیش از این مشخص و مطرح نشده باشد، چرا که اگر اینگونه باشد، هر شخصی این امکان را دارد که از آن نوآوری به نفع خود بهره برداری کند. ولی افراد نمی توانند یافته ها و نوآوری های قبلی را تحت عنوان ابداع منحصر به خود نمایند.

زمان حق بهره گیری انحصاری از ابداع و نوآوری در تمامی کشورها یکسان نیست و بیشتر اوقات بین 16 الی 20 سال تعیین شده است. در قانون ایران این زمان، 20 سال تعریف شده است. فردی که حق بهره­گیری انحصاری از ابداع را دارد لازم است، در هر سال مبلغی را به عنوان حق الثبت به صندوق ثبت پرداخت نماید تا از این طریق تمایل خود را به استمرار انحصاری بودن ابداع مطرح نماید و چنانچه در زمان تعیین شده حق الثبت در نظر گرفته شده خود را پرداخت نکند، نشانه ای جهت انصراف ابداع کننده از ادامه انحصاری بودن ابداع است.

در نتیجه از آن به بعد، هر شخص این امکان را دارد که از آن ابداع و اختراع بهره برداری کند ولی برای آنکه حقی ضایع نشود مدت زمان سه ماه جهت مبدع و سازنده فرصت تعیین شده است که جهت ثبت مجدد آن اقدام نمایند و مدت یک سه ماه دیگر نیز، به عنوان آخرین فرصت تعیین شده است و هر زمان در این مدت دو برابر، حق الثبت معین شده را بپردازند، دوباره قانون از حق انحصاری آن سازنده و ابداع کننده پشتیبانی خواهد کرد. در غیر اینصورت بعد از به اتمام رسیدن شش ماه، ابداع دچار ابطال می شود و کلیه اشخاص حق بهره برداری  از آن را به دست خواهند آورد.

ثبت اختراع

با رجوع به پورتال اداره مالکیت صنعتی، این امکان برای شما وجود دارد که تقاضا خود را برای ثبت ابداع مطرح کنید. اسناد مورد نیاز جهت ثبت ابداع شامل موارد ذیل می باشد :

اظهارنامه ابداع (3 کپی)

اظهارنامه ابداع بخشی از اوراق بهادار است و لازم است این فرم خاص را از بخش فروش اوراق بهادار که در اداره کل ثبت شرکت ها قرار دارد، تهیه و به زبان فارسی و بدون لاک گرفتگی، قلم خوردگی و پاره گی تنظیم و مرتب نمایید.

در تنظیم و ار��ئه اظهارنامه بندهای ذیل باید در نظر گرفته شود:

 1. نام و دیگر داده های مورد نیاز درباره تقاضا کننده، سازنده و ابداع کننده و نماینده قانونی او، در صورت وجود و عنوان ابداع، در اظهارنامه قید و ثبت شود.
 2. در شرایطی که درخواست کننده فرد سازنده و ابداع کننده نیست، اسنادی که دلالت بر سمت قانونی وی دارد باید همراه اظهارنامه ارائه شود.
 3. ادعای فوق الذکر در اظهارنامه، روشن و خلاصه بوده و با تشریح صورت گیرد، به گونه ای که برای شخصی که دارای تبحر معمولی در تکنیک مربوطه است،  مشخص و جامع باشد و دست کم  یک شیوه اجرایی جهت ابداع عرضه نماید.

همچنین ذیل امضاء اشخاص حقوقی  درخواست کننده ثبت مهرشده به مهرگردد.

تشریح ابداع (3 کپی)

گزیده تشریح ابداع لازم است به طور مستقیم سابقه تکنیکی که ابداع به آن ارتباط دارد را مشخص کند تا در بررسی پیشینه ابداع ادعایی، مورد استفاده قرار گیرد. در گزیده ابداع نکات ذیل لازم است مورد توجه قرار گیرد:

 1. با عنوان ابداع آغاز شود و شامل 70 تا 200 کلمه باشد.
 2. مشکل تکنیکی، زمینه راه حل طرح شده برای آن و موارد استفاده یا استفاده های اساسی ابداع را به صورت کوتاه و مختصر مشخص کند.
 3. چنانچه لازم باشد، شامل فرمول های شیمیایی یا معادلات ریاضی باشد تا از طریق آن ها، مشخصات ابداع به نحو مناسبی مطرح شود.
 4. چنانکه جهت تشریح ابداع، به نقشه های ارجاع دهنده نیاز باشد، لازم است هر یک از نقشه ها در درون پرانتز مطرح شود.
 5. عنوان نکردن قابلیت و فواید ابداع
 6. ادعا یا ادعاهای ابداع

بر طبق ماده 11 ادعای ابداع و نوآوری لازم است عناصر ابداعی را که پشتیبانی از آن تقاضا شده است در قالب معین شده تکنیکی مشخص نماید. هر ابداع این امکان را دارد که شامل یک یا بیش از یک ادعا باشد. ادعا یا ادعاها لازم است روشن و قطعی بوده و از شرایط ذیل برخوردار باشند:

 1. منطقی بودن از نظر تعداد آنها
 2. بیش تر  از داده های آشکار شده نباشد.
 3. مشخصات تکنیکی مثبت بیان شود.

مختصری از تشریح ابداع  

بر طبق مواد 13و14 گزیده شامل 70 تا 200 کلمه و فقط جهت طرح داده های ابداع و چنانچه لازم باشد شامل  فرمول شیمیایی یا معادلات ریاضی باشد.

وجود نقشه یا نقشه ها در شرایطی که لازم باشد.

چنانچه نقشه ها، نمودارها و جداول جزیی از پیوست اظهارنامه ابداع باشند، در رسم و نمایش آن ها لازم  است موارد ذیل مورد توجه قرار گیرند:

 1. بر سطح کاغذ مقاوم و در اندازه  A4.با خط های پر رنگ و همه به صورت مشکی و غیر رنگی ترسیم  شوند و در نمایش و کشیدن آن ها، استفاده از وسایل تکنیکی نقشه کشی در اولویت قرار گیرد و بیشترین حاشیه کاغذها به ترتیب از بالا 5/2 سانتی متر، از چپ 5/1 سانتی متر، از راست 5/2 سانتی متر و از پایین 1 سانتی متر باشد.
 2. روشن و آشکار بودن نقشه ها به گونه ای  باشد که تهیه نسخه های بسیار از آن­ها و یا عکسبرداری از آن­ها ممکن باشد.  
 3. تمام اجزا نقشه یا نمودار از اندازه برخوردار باشد به غبر از مواردی که برای فهم ابداع، بزرگ و نمایان کردن قسمت خاصی از نقشه و یا نمودار لازم باشد.
 4. تا حد ممکن به شکل عمودی در صفحه جا گذاری شود.
 5. اعداد، حروف و علامت ها به صورت واضح بیان شده باشد و قابل خواندن باشد.
 6. مشتمل بر علامت هایی باشد که در تشریح امکان مراجعه  به آن ها وجود داشته باشد.
 7. صفحات لازم است به صورت مرتب شماره گذاری شود و ترجیح آن است که بیانگر شماره آن صفحه از کل صفحات باشد.
 8. هیچ تشریحی نباید بر روی سطح نقشه مطرح شده وجود داشته باشد به غیر از جداول و نمودارها.
 9. چنانچه هر یک از نقشه ها، نمودارها و جداول در بیشتر از یک صفحه قرار گرفته باشد، تمام صفحات لازم است بدون از میان بردن قسمتی از آن ها، شامل علامت هایی مستقل از شماره صفحات باشد، به گونه ای که ارتباط و کلیت بخش ها را با یکدیگر نمایان سازد.

اسناد مثبت هویت درخواست کننده، سازنده و ابداع کننده

الف) اسناد مثبت هویت درخواست کننده

اشخاص حقیقی: رونوشت شناسنامه و رونوشت کارت ملی

اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریتف رونوشت شناسنامه و کارت ملی مالکان امضاء

ب) اسناد مثبت هویت ابداع کننده

تحویل رونوشت شناسنامه و کارت ملی ابداع کننده

7- تقاضای مکتوب مبتنی بر بیان نکردن نام ابداع کننده، البته اگر ابداع کننده تمایلی نداشته باشد نام وی مطرح شود.

8- اسناد مرتبط با اولویت داشتن، که لازم است هم زمان با ارائه اظهارنامه یا نهایتاً  طی مدت 15 روز از آن تاریخ ارائه شود.

9-اسناد نماینده قانونی: چنانچه درخواست از طریق نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ...) صورت گیرد.

10-قبض مربوط به پرداخت هزینه های قانونی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل ثبت اختراع می توانید به مقاله آن مراجعه نمایی

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ایده برای اختراع جدید

ابداع لازم است خلاقیت و ابتکار داشته باشد و پیش از این مشخص و مطرح نشده باشد اختراعی قابل ثبت می باشد که قبلا به ثبت نرسیده باشد توضیحات کامل در این مقاله قید شده است لطفا مطالعه نمایید

مزایای ثبت اختراع بین المللی

پیمان نامه شراکت ثبت اختراع یک پیمان نامه جهانی می باشد ، که سازمان جهانی مالکیت معنوی سرپرستی آن را بر عهده دارد و 148 عضوی که در کنوانسیون پاریس عضویت دارند، در این پیمان نامه هم عضو می باشند.

ثبت اختراع و ثبت طرح صنعتی

حمایت از طرح های صنعتی و اختراعات ملزم به ثبت آن در اداره مالکیت صنعتی می باشد که هر کدام قانون و مقرراتی دارد که در این مقاله به آن اشاره می شود

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟