لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

مدت زمان اعتبار طرح صنعتی


طرح صنعتی چیست؟

مطابق نظریه قانون ثبت اختراعات،به هر گونه ترکیب خطوط با رنگ ها و هر شکل سه بعدی با خطوط،رنگ ها و یا بدون آن،به نحوی که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را دچار تغییرات کند،طرح صنعتی گفته می باشد.

ماده 20 قانون ثبت اختراعات و ثبت طرح صنعتی را بدین گونه عنوان می کند :

ترکیب شدن خطوط یا رنگها و هم چنین اشکال سه بعدی همراه با خطوط ،رنگها و یا بدون آن ، باید به شکلی باشد که بتواند ظاهر یک فرآورده صنعتی را تغییر دهد .باید به این نکته توجه کرد که زمانی طرح صنعتی محسوب نمی شود و مورد حمایت قرار نمی گیرد که نتواند تغییری در ظاهر محصول ایجاد کند.

مدت زمان اعتبار طرح صنعتی

زمانی که پروسه زمانی مراحل ثبت طرح صنعتی در اداره ثبت مالکیت صنعتی معنوی انجام می شود و کارشناسان اداره بر اساس استعلامات و بررسی هایی که بر روی پرونده متقاضی انجام می دهند می توانند نتیجه تأیید را به متقاضی اعلام نمایند .زمانی که گواهینامه ثبت طرح صنعتی به متقاضی اعطا می شود اعتبار آن 5 سال می باشد تمدید این اعتبار بعد از اتمام دوره بدین صورت است که باید مجدد هزینه هایی را پرداخت نمایید تا اعتبار تمدید گردد لازم به ذکر است تا 2 دوره 5 ساله دیگر امکان تمدید وجود دارد . مدت زمانیکه دولت برای متقاضی در نظر گرفته است تا بتواند تمدید طرح صنعتی راانجام دهد 6 ماه می باشد در غیر اینصورت کوتاهی و قصو در این امر و گذشت 6 ماه و عدم تمدید اعتبار طرح صنعتی مشمول جریمه می باشد.

طرح های صنعتی قابل ثبت

جدید بودن

یک طرح صنعتی که نتوان مشابه آن و یا نمونه افشا شده آن در بین عموم را پیدا کرد جدید محسوب می شود . در نتیجه جدید بودن طرح صنعتی قابلیت ثبت را دارد .

اصیل بودن

زمانی که یک طرح را طراح خلق می کند آن طرح اصالت دارد زیرا کپی برداری و تقلید از طرح های دیگر نمی باشد .

شخصیت فردی

تفاوتی بین دو مورد داشته باشد یعنی تأثیر کلی که طرح بر کاربر آگاه بوجود می آورد با تأثیر کلی که طرح های قبلی که قبلاً در دسترس عموم قرار گرفته اید بر آن کاربر بوجود می آورده است متفاوت بودن را نشان دهد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی

  1. ارائه مدارک مثبت هویت متقاضی و طراح مانند فتوکپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده برای اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی به صورت خوانا.
  2. در صورتی که طرح صنعتی دو بعدی می باشد،باید 5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا 5 نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه ارائه گردد.
  3. در صورتی که طرح صنعتی سه بعدی می باشد،5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا 5 نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه بایستی ارائه گردد.
  4. ارائه درخواست کتبی به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی مبنی بر عدم ذکر اسم طراح،در صورتی که طراح نخواهد اسم او ذکر شود الزامی است.
  5.  رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه ارائه گردد ،هم چنین در صورتی که اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی است رسید مربوط به پرداخت هزینه های اضافی بایستی ارائه گردد.
  6. مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود ارائه گردد.
  7. در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید،مدارک نمایندگی باید ارائه گردد.

مراحل ثبت طرح صنعتی

برای ثبت طرح صنعتی نخست باید به سامانه  http://www.iripo.ssaa.ir مراجعه نمایید و اطلاعات ذیل را تکمیل نمایید.

اطلاعات مالک ،در صورت وجود نماینده قانونی،اطلاعات ابلاغ گیرنده سازمان،مشخصات طراح و... را درج نمایید.

کلیه مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و سپس اسکن نمایید و در قسمت مربوطه سایت بارگذاری نمایید.

باید دقت نمایید درج اطلاعات باید بر اساس نوع شخصیت حقیقی و حقوقی باشد که در ابتدا باید مشخص شود و مدارک بارگذاری شده هم بر اساس نوع فعالیت و نوع شخصیت ارائه داده شود.

در انتهای ثبت باید در صورت وارد کردن اطلاعات نادرست اصلاحات لازم را انجام دهید زیرا بعد از ثبت دیگر امکان ویرایش اطلاعات وجود ندارد بازبینی اطلاعات را انجام داده و سپس هزینه های مربوط به ثبت را پرداخت نمایید و سپس کد رهگیری اظهارنامه را دریافت نمایید . زمانی که  هزینه های مربوطه به ثبت را پرداخت نمودید می توانید کدرهگیری را دریافت نمایید.

بعد از اینکه کلیه مراحل ثبت اظهارنامه طرح صنعتی به پایان رسید کلیه اطلاعات درج شده کارشناسان اداره مرجع مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت وجود نواقص و یا هر مورد دیگر به متقاضی از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود .کارشناسان اداره مالکیت صنعتی معنوی زمانی که بر روی پرونده متقاضی بررسی و استعلامات را اخذ می نماید ممکن است اطلاعات و یا طرح صنعتی مورد پذیرش آنها نباشد.

در صورتی که طرح صنعتی، موارد رد پرونده را در برنداشته باشد می تواند یک طرج جدید و خلاقانه به شمار رود و مورد تأیید کارشناسان اداره باشد . در واقع طرح صنعتی باید هم ظاهر محصول و کالا را عوض کند و هم عملکرد و توانایی و ایجاد روش های جدید را بهبود ببخشد .در نهایت بعد از تکمیل و پذیرش درخواست توسط کارشناسان باید متقاضی اصل مدارک را به اداره ثبت مالکیت صنعتی معنوی ارسال نماید و هزینه های لازم را پرداخت نماید.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با کارشناسان ثبتی ما در،مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا تماس حاصل نمایید.مشاوران و کارشناسان ما در این مجموعه ثبتی آماده ارائه خدمات به متقاضیان ثبت طرح صنعتی می باشند.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

جستجوی طرح های صنعتی

طرح صنعتی از نوع جدیدترین طرح ها در دنیا می باشد . در صورتی طرح صنعتی قابلیت ثبت را در اداره ثبت مالکیت صنعتی دارد که جدید باشد در این مقاله از روش های جستجو طرح های صنعتی ثبت شده اطلاعاتی را مطالعه نمایید.

هزینه ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی به صورتی باید باشد که بتوان در اداره ثبت مالکیت صنعتی قابل ثبت باشد . همانطور که می دانید زمانی قانونیت ثبت انجام می شود که هزینه های آن پرداخت گردد و مورد حمایت های قانونی قرار گیرد .

نحوه ثبت طرح صنعتی

طرح صنعتی همان شکل ظاهری که یک کالا و یا محصول دارد را نمایش می دهد در اصل طرح صنعتی طرحی است که به کالا جذابیت و نما می بخشد و این مورد می تواند ارزش تجاری و هم چنین فروش بیشتر محصول را افزایش دهد .

ثبت طرح صنعتی چه مراحلی دارد؟

در این مقاله به مراحل ثبت طرح صنعتی پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی

یکی از شیوه هایی که از حقوق شما دفاع می کند ثبت طرح صنعتی می باشد.ثبت طرح صنعتی همان حقوقی می باشد که قادر است در برابر بسیاری از حوادث در بازار ارائه محصولات شما دفاع کند و از کپی طرح و محصول شما جلوگیری نماید.در این مقاله به مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی پرداخته شده است.

مدارک لازم جهت تمدید طرح صنعتی

در این مقاله به مدارک لازک جهت تمدید طرح صنعتی پرداخته شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

مدارک ثبت طرح صنعتی

هر نوع تغییر در شکل ظاهر یا نوع بسته بندی که سبب زیباشدن محصولی شود که شما تولید کرده اید و به جذابیت آن اضافه نماید قادر می باشد به ایجاد یک طرح صنعتی است که این امکان وجود دارد در اداره ثبت مالکیت صنعتی به ثبت برسد. که با ارائه مدارکی امکان پذیر است که در این مقاله مطالعه می نمایید .

طرح صنعتی چیست ؟

در صورتی که طرح صنعتی جدید و اصیل باشد قابلیلت به ثبت رسیدن را دارد. در این مقاله به تعریفی از طرح صنعتی می پردازیم با ما همراه باشید

ثبت طرح صنعتی بین المللی

مطابق موافقت نامه لاهه جهت ثبت بین المللی طرح صنعتی قراردادی که در جهت ثبت بین المللی به صورت باشد که یکپارچه باشد که تقاضا یکپارچه نامیده می شود که مدیر آن سازمان جهانی مالکیت می باشد .

شرایط ثبت طرح صنعتی

بعد از اینکه یک طرح شرایط طرح صنعتی را داشته باشد باید کاربرد صنعتی نیز داشته باشد

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟