لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

ثبت طرح صنعتی در کرج


در این مقاله به قوانین و حقوق مالکیت معنوی و تعریفی از طرح صنعتی و چگونگی ثبت آن می پردازیم همراه ما باشید.

ثبت طرح صنعتی

مجموعه ای از قوانین گفته می شود،مواردی را مانند نتایج و ایده هایی که به ذهن می رسد که این ایده ها را می توان با در نظر گرفتن قوانین و شرایط ثبت نمود و در واقع مورد حمایت قرار گرفتن حقوق مالکیت معنوی گفته می شود. زمانی که ثبت آن انجام می شود منحصر بفرد شده و در اختیار مالک آن قرار می گیرد. بعد از ثبت این قابلیت را دارد که خرید و فروش شود در مواقعی در علم حقوق نیز به آن مالکیت فکر نیز گویند. البته این موضوع باید اشاره شود که در خیلی از موارد مانند علامت تجاری و نشان جغرافیای قابل استفاده نمی باشد.

مالکیت معنوی به دو بخش تقسیم می شود که:

 • مالکیت صنعتی.
 • حقوق ادبی و هنری.

موارد فوق اهمیت خاصی در جوامع پشرفته دارد .به همین دلیل اهمیت آن باعث می شود که فرهنگ و صنعت در جامعه رشد کند. ضمانتی بر حقوق مصرف کننده و تولید کننده باشد.

در نتیجه افرادی که ایده پردازی می کنند و ابتکار و خلاقانه عمل می کنند این فرصت داده می شود که این ایده ها و نتایجات ذهنی را بتوانند به صورت قانونی به عنوان طرح صنعتی در کرج ثبت نمایند. در نتیجه بهره مندی از مزایای ثبت اختراع باعث می شود که اشتیاق متقاضیان ثبت بیشتر شود.

تفاوت طرح صنعتی با اختراع

طرح صنعتی در واقع ویژگی های ظاهری یک محصول می باشد که طراح آن را طراحی می کند که بتواند محصولی با ظاهری زیبا وارد بازار کند . اما در اختراع به صورت دیگر بیان می شود عملکرد و بدست آوردن تولید و فناوری جدید می باشد که بتوان از آن استفاده کرد.

در نتیجه می توان گفت که طراح طرح صنعتی در واقع ظاهر محصول را در نظر دارد.در واقع مخترعی که اختراع را ثبت می کند بیشتر نتیجه مثبت عملکرد را توجه می کنند.

شرایط ثبت طرح صنعتی در کرج

قابلیت ثبت طرح صنعتی در کرج بدین صورت است که تازه و نو باشد بدین صورت که سابقه قبل نداشته باشد  و در واقع باید تمایز کننده با موارد ثبت شده باشد و ابتکارانه بودن آن قابلیت ثبت را داشته باشد. زمانی از سابقه ثبت صحبت می شود که در بین اشخاص دیگر افشا نشده باشد.

اصالت یک طرح صنعتی بدین صورت است که طراح آن را بوجود آورد. یعنی این ایده از طرح های دیگر قبلی یا تقلید و یا کپی نباشد. همانطور که در قوانین کشور قید گردیده شده است که طرح صنعتی باید به نحوی جذاب و گیرا باشد.

طرح های صنعتی غیر قابل ثبت

 • ایجاد طرح به عنوان نتیجه عملکرد فنی محصول.
 • به صورتی که در گذشته در فنون و صنایع پیش بینی شود.
 • طرح دارای نماد و یا نشان رسمی باشد.
 • طرح های مخالف نظم عمومی یا اخلاق حسنه.

زمانی که از طرح صنعتی صحبت می شود باید بدین صورت باشد که کاربرد صنعتی داشته باشد. یعنی قابلیت باز تولید به صورت صنعتی را داشته باشد. هم چنین یک طرح باید به صورت دو بعدی و سه بعدی ارائه داده  شود.

نحوه ثبت طرح صنعتی در کرج

قوانین تعیین کرده است در جهت محافظت بیشتر باید مطابق آئین نامه اجرائی قانون ثبت اختراعات، طرح صنعتی را به ثبت رساند. توسط اظهارنامه ای که باید تکمیل شود.

در نتیجه برای ثبت طرح صنعتی می توان توسط سامانه اینترنتی در اداره مالکیت صنعتی اقدام به ثبت نمود. اظهارنامه متقاضی در این سازمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و بر اساس اسناد و مدارک ارسالی به کارشناس مورد بررسی خواهد گرفت و در نتیجع نتیجه ثبت به متقاضی اعلام می شود. در صورت وجود نقص در پرونده کارشناسان به متقاضیان زمان کوتاهی برای اصلاح خواهند داد تا بتوانند به درستی ثبت نمایند.

مدارک مورد نیاز ثبت طرح صنعتی در کرج

 • ارائه مدارک هویتی متقاضی و طراح ( ارائه دادن کات ملی و شناسنامه برابر اصل شده)
 • در صورتی که امور ثبت را نماینده و یا وکیل انجام دهد ارائه وکالت نامه.
 • در صورتی که طرح صنعتی دو بعدی باشد ارائه 5 نمونه از شکل و یا تصاویر گرافیکی.
 • در صورتی که طرح صنعتی سه بعدی باشد، ارائه 5 نمونه از شکل و یا تصاویر گرافیکی.
 • در طرح صنعتي سه بعدي، مي‌توان به مرجع ثبت ماكتي از آن طرح را به همراه اظهارنامه درخواستی ارسال نمايد. اندازه ماكتي كه متقاضي از مدل طرح خود ارائه مي‌دهد، بايد حداكثر 20×20×20 سانتي متر و وزن آن حداكثر 2 كيلوگرم و از ماده‌اي بادوام و غيرفاسد شدني باشد. شكل‌هاي گرافيكي و ترسيم شده بايد حداكثر در ابعاد 20×10 سانتي متر بوده و قابل نصب بر چهار صفحه مقوا در قطع A4  و با جوهر مشكي باشد.
 • تصاویر و مدارکی که باید در اظهارنامه الکترونیکی وارد شود باید اول اسکن گردیده و سپس وارد سیستم نمایید. هم چنین نمونه های گرافیکی طرح را و مشخصات فنی آنها باید به واحد کارشناسان اداره ارسال نمایید.
 • درخواست كتبي (به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی ) به تأخير انداختن انتشار آگهي ثبت طرح صنعتي و تعيين مدت آن، در صورت تمايل.
 • درخواست كتبي (به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی ) مبني بر عدم ذكر اسم طراح، چنانچه طراح نخواهد اسم وي ذكر شود.
 • رسيد مربوط به پرداخت هزينه اظهارنامه و در صورتي كه اظهارنامه شامل دو يا چند طرح صنعتي است، رسيد مربوط به پرداخت هزينه‌هاي اضافي.
 • مدارك مربوط به حق تقدم كه بايد همزمان با تسليم اظهارنامه يا حداكثر ظرف 15 روز از آن تاريخ تسليم شود.
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت طرح صنعتی در کرج

در نتیجه افرادی که ایده پردازی می کنند و ابتکار و خلاقانه عمل می کنند این فرصت داده می شود که این ایده ها و نتایجات ذهنی را بتوانند به صورت قانونی به عنوان طرح صنعتی در کرج ثبت نمایند

ثبت برند

برند در واقع یک نام و یا عبارت یا طرح و نشان و... می باشد که تعیین کننده خدمات و یا کالای آن تولید کننده یا ارائه دهنده می باشد . که توسط این نام و یا نشان است که هر کالا و یا خدمات در بازار متمایز می شود .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟