لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

اختراع ثبت شده


اختراع ثبت شده و یا ( Patent) پتنت سندی می باشد که اختراع را وصف و تشریح می کند و برمبنای تقاضای درخواست کننده و توسط یک اداره دولتی صادر می گردد و حمایت قانونی از اختراع را در محدوده زمانی خاصی به عنوان مثال20سال به مالک آن  اعطا می نماید.این ابداع و نوآفرینی می تواند در چارچوب یک محصول یا پروسه جدید به وجود آمده باشد و راه و روش جدیدی به منظور انجام یک کار و یا راهکار فنی بدیعی به منظور حل یک مشکل و یا مساله باشد.

پتنت ها به طور معمول مهم ترین و با اهمیت ترین نوع دارایی فکری در صنعت محسوب می شوند و اثر به سزایی بر رقابت های صنعتی و تکنولوژی دارند.

صاحب اختراع به منظور ثبت آن و به دست آورن حمایت قانونی بایستی اطلاعات اختراع خود را به صورت جامع و کامل جهت عموم آشکار و روشند نماید تا حین آن زمینه را به منظور به ثبت رساند اختراع های بعدی مهیا سازد.

شایان ذکر است که پتنت همانند یک قرارداد ضمانتی در میان اختراع کننده و جامعه می باشد که ابداع کننده در مقابل افشای اطلاعات اختراع خود مو قعیتی به صورت منحصر به فرد در بهره برداری اقتصادی از اختراع خود حاصل می نماید.لذا در صورت ارائه ندادن اطلاعات جامع و کامل اختراع حمایتی صورت نخواهد گرفت.

مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا دارای کادری باتجربه در زمینه ثبت اختراع

به طور معمول پتنت ها دربردارنده این چنین بخش هایی می باشند که به شرح ذیل می باشند:

  1. صفحه ی پوششی که در آن  شماره، نام مخترع، زمان ثبت و انتشار، اختراعات و کارهای قبلی مرتبط، چکیده ای از اختراع مورد نظر و سایر اطلاعات مرتبط در آن  ذکر می گردد.
  2. نقشه هایی که اختراع را توصیف می نماید و جزئیات آن را نشان می دهند.
  3. وصف کامل و جامع اختراع و چگونگی ساختار سازی آن.(وصف اختراع بایستی به صورتی باشد که هر فردی با چیرگی های معمولی در آن زمینه قادر باشد با استفاده از آن اختراع را دوباره سازی نماید.

در تشریحات و توضیحات بالا یک پیغام بسیار خوبی پنهان می باشد: پتنت ها زمینه ای از آخرین اطلاعات ترقی های تکنولوژی  هستند.

مطابق آمار دایره پتنت آمریکا، 80 درصد اطلاعاتی که در پتنت ها افشا و پراکنده می شود، در هیچ مکان دیگری  چاپ و  منتشر نمی شوند.

بعد از مدتی این اطلاعات (که در اکثر کشورهای دنیا 18 ماه می باشد) به صورت کامل چاپ و منتشر می شوند و در دسترس عموم واقع می گردند و اکثر آن ها از روش اینترنت و به شکل رایگان قبل جستجو و دریافت می باشند.دوفایل اطلاعاتی رایگان پتنت های جهانی  (USPTO ، Espacenet می باشند.

حواستان باشد که چرخ را دوباره اختراع نکنید و حتما از این گنجینه ی اطلاعاتی رایگان، بیشترین استعمال را ببرید.

برای این که هر اختراعی به ثبت برسد بایستی نو و جدید باشد.یعنی هیچ شخصی نبایستی قبل از ثبت  آن را افشا نموده باشد و یا در دسترس عموم قرارداده باشد.

این امکان وجود دارد که یک اختراع به وسیله عرضه آن طرح در چارچوب محصولی به بازار چاپ و انتشار یک مقاله یا یک کتاب و یا حتی ثبت اختراع قبلی به وسیله خود اختراع کننده یا شخص دیگری در دسترس عموم واقع گردد.

یک اختراع به شرطی قابلیت به ثبت رسیدن را دارد که که آشکار باشد و حتی  نبایستی دربردارنده شکل جزئی از اختراعات دیگران هم باشد.یک اختراعی که قابلیت به ثبت رسیدن را دارد بایستی کاربردی سودمند هم داشته باشد.

این که چه اختراعی را می توان به ثبت رساند یا نمیتوان به ثبت رساند به مقررات و قوانین کشور محل بستگی دارد.

مقررات و قوانین این کشور ها در این رابطه مقداری متمایز می باشد.به عنوان مثال طبق مقررات و قوانین ایران مواردی مانند نقشه های مالی و اختراعاتی را که مانع نظم عمومی و یا مخالف اخلاق و یا سلامت جامعه باشد قابلیت به ثبت رساندن را ندارد و به ثبت نمی رسد.

در صورتی که شما می خواهید در کشور ایران اختراعی را به ثبت برسانید  بایستی این نکته را بدانید که سرپرست ارزیابی و بررسی ثبت اختراع در کشور اداره مالکیت صنعتی می باشد.

این نکته بدین معنا می باشد که شما بایستی اظهارنامه ادعایی خود را به اداره مالکیت صنعتی ارائه نمایید.

اداره مالکیت صنعتی با بررسی و ارزیابی  اظهارنامه ی ارائه شده به وسیله اختراع کننده  و جست و جوی سابقه های ثبتی مشروط به آن که اختراع ذکر شده در گذشته به وسیله شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد به منظور صادر نمودن پتنت مبادرت می نماید. به این چنین نظامی در اصطلاح نظام اعلامی گفته می شوددر سیستم اعلامی عهده دار مسئولیت درستی و کذب اختراع اداره مربوطه نمی باشد و در این رابطه تنها شخص اختراع کننده پاسخگو می باشد.

در کشور ایران مدت حمایت قانونی از اختراع با عنایت به درخواست اختراع کننده حداکثر 20 سال می باشد و بعد از آن اختراع به منظور بهره برداری در اختیار عموم واقع می گردد.

همان طور که اشاره گردید به دلیل  این که سیستم اختراع در کشور ایران اعلامی می باشد تصدیق اختراع هرگز بدین معنا نمی باشد که درخواست کننده یا کفیل او اختراع کننده حقیقی اختراع می باشد و نقشه های ضمیمه آن درست  می باشد.

به همین منظور چنانچه بیک پتنت اعتراض داشته باشید و یا شخصی پتنت شما را ابطال نموده باشد قادر می باشید با رجوع نمودن به شعبع سوم دادگاه عمومی تهران به منظور این مسئله شکایت نمایید.

در صورتی که شما تنها در جستجوی این می باشید که در بازار ایران حضور داشته باشید به طور یقین ثبت اختراع در کشور ایران برای شما کفایت می کند.

اما مطلوب است آینده نگر باشید. ممکن است یکی دو سال دیگر متوجه شوید که بازار خوبی نیز در دیگر کشورها برای محصولتان وجود دارد؛ اما دیگر کار از کار گذشته! به این دلیل که شما پس از ثبت اختراع در ایران تنها چند ماه فرصت دارید که آن را در دیگر کشورهای بین المللی به ثبت برسانید. در غیر این صورت٬ به صورت دائم امکان حمایت از اختراع خود را در دیگر کشورها از دست خواهید داد و این به معنای از دست دادن بازاری چند میلیون دلاری می باشد  پس بسیار مراقب باشید و اگر بازار بالفعل یا بالقوه ی صادراتی برای محصول اختراعی خود متصور هستید٬ حتما به دنبال ثبت اختراع خارجی نیز باشید.

توجه داشته باشید که به منظور حضور داشتن در بازارهای خاجی حتما نبایستی راسا به تولید و صادرت محصول بپرداید بلکه قادر می باشید امتیاز استعمال از اختراع به ثبت رسیده خود را در مقابل مبلغی به شرکت های خارجی واگذار نمایید.

اما حمایت از اختراع در سایر کشورهای جهان چگونه صورت می گیرد؟

به طور اساسی نظام ثبت اختراع بین المللی به این مفهوم که قادر باشید با ارائه یک تقاضا اختراعی را در کلیه کشورهای بین المللی به صورت مصادف ثبت نمایید وجود ندارد.درحقیقت وظیفه و مسئولیت اعطای پتنت به شکل انحصاری در هر کشور ٬ به  کفالت دایره ثبت اختراع همان کشور می باشد و درخواست کننده ثبت بایستی  با عنایت  به قوانین و مقررات داخلی آن کشور مبادرت به ثبت کنید. اما بعضی از کشورها با تأسیس و راه اندازی دایره های منطقه ای یا پیوستن به عهدنامه های بین المللی٬ مرحله های ثبت و حمایت از پتنت در کشورهایشان (اعم از تشکیل پرونده٬ جست وجو٬ بررسی ماهوی و انتشار اطلاعات فنی اختراع) را به منظور درخواست کنندگان داخلی و خارجی آسان سازی نموده اند.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

معاهده ی حقوق اختراع

معاهده حقوق اختراع مجموعه ای از حداکثر شرایط قابل اجرا توسط اداره ی صلاحیت دار دولت های عضو را مقرر کرده است که شرایط مربوط به تاريخ تقدیم و ثبت از آن مستثنی شده اند در این مطلب از اهداف معاهده و ویژگی ها و امتیازات و قواعد اساسی آن اطلاعات لازم را کسب نمایید .

چگونگی ثبت اختراع

از نوآفرینی و نوآوری ذهنی انسان اختراع به وجود می آید یا می توان این چنین بیان نمود که اختراع و نوآفرینی راهکاری جدید به منظور مشکلات فنی جامعه محسوب می شود

جستجوی اختراعات ثبت شده

اختراعی شرایط ثبت را دارد که متشکل از نوآوری های جدید بوده و کاربرد صنعتی داشته باشد.می توانید به سایت اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید تا از اختراعات ثبت شده اطلاع یابید. در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود

ثبت اختراع چه مراحلی دارد؟

در این مقاله به مراحل ثبت اختراع پرداخته شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

مزایای ثبت اختراع چیست؟

اختراع نتیجه فکر فرد یا افرادی می باشد که برای نخستین بار فرآیند و یا فرآورده ی خاصی را ارائه می نماید و مشکلی را در یک حرفه،فن،فناوری،صنعت و مانند آن ها را حل می کند.در جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت طرح صنعتی بین المللی مقاله را بخوانید.

PCT چیست ؟

قراردادی بین المللی تحت نظارت سازمان جهانی مالکیت فکری یعنی WIPO در رابطه با همکاری ثبت اختراع می باشد که شعبه اصلی آن در ژنو قرار دارد .

مدارک ثبت اختراع

جهت به ثبت رساندن اختراع و استفاده از مزایایی که دولت برای مالک آن در نظر گرفته ایت ملزم ارائه مدارکی می باشد که برای ثبت مورد نیاز است.

گواهی ثبت اختراع چیست ؟

در کل گواهي ثبت اختراع به عنوان حق انحصاری قلمداد می شود دولت در ازای خلق و ایجاد محصول با فرآیند صنعتی جدید، مبتکرانه و دارای کاربرد صنعتی به مخترع اعطا می کند.

اختراع ثبت شده

پتنت و یا اختراع ثبت شده سندی می باشد که اختراع را وصف و تشریح می کند و برمبنای تقاضای درخواست کننده و توسط یک اداره دولتی صادر می گردد . لطفا این مقاله را مطالعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب نمایید

اختراع چیست و ثبت آن چه مزایایی دارد ؟

در معنی اختراع بدین صورت می توان بیان کرد که به معنی راه حلی جدید و نوآورانه در جهت حل مشکلات فنی می باشد در این مقاله از مزایای ثبت اختراع اطلاعاتی را مطالعه نمایید .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟