لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

ثبت طرح صنعتی بین المللی


به ترکیبی از خطوط یا رنگها و یا هرگونه شکل سه بعدی که با خطوط و رنگ ها و یا بدون آن  به صورتی باشد که ترکیب و شکل ظاهری یک فرآورده صنعتی و یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی گفته می شود .

زمانی یک طرح صنعتی قابلیت ثبت را دارد که جدید و ابتکاری و اصیل باشد . زمانی طرح صنعتی جدید می باشد که در جایی افشا نشده باشد که این مورد به صورتی است که نباید قبل از اظهارنامه ثبت آن افشا شده باشد .

ثبت بین المللی طرح صنعتی

در ابتدا باید توجه شود که در هیچ کجای دنیا سیستمی وجود ندارد که اگر طرح صنعتی ، اختراع ، علامت تجاری یا نشان جغرافیایی انتخابی خود را بتوانید در یک کشور ثبت نمایید و در کشورهای دیگر حمایت شود . مورد و سیستمی وجود ندارد.

مطابق موافقت نامه لاهه جهت ثبت بین المللی طرح صنعتی قراردادی که در جهت ثبت بین المللی به صورت باشد که یکپارچه باشد که تقاضا یکپارچه نامیده می شود که مدیر آن سازمان جهانی مالکیت  می باشد.

کشورهایی که عضور این موافقتنامه هستند می توانند تقاضانامه بین المللی را تکمیل نمایند و در این تقاضانامه را باید به قسمت اجرای معاهده لاهه که این قسمت در سازمان جهانی مالکیت معنوی وجود دارد ارائه دهند .  

سپس درخواست متقاضی را به کشورهای دیگر ارسال می کنند ممکن است کشوری درخواست را قبول نمایند مورد حمایت قرار خواهد گرفت . اما ممکن است که کشورهای دیگر این درخواست را قبول نکنند می توان براین تصمیم اعتراض نمایید .بدین صورت می توان گفت در صورت پذیرش درخواست مورد حمایت آن کشور قارا خواهد گرفت و در صورت مشاهده رد درخواست دیگر تحت حمایت آن کشور قرار نخواهید گرفت.

فعلاَ کشور ما عضو این موافقت نامه نمی باشد ، اما کشور ما در خصوص ثبت بین المللی اختراع به معاهده PCT در خصوص ثبت بین المللی علائم تجارت به معاهده پروتکل مادرید در خصوص ثبت بین المللی نشان جغرافیایی به معاهده لیسبون در خصوص ثبت مبدا غیر واقعی کالا به معاهده مادرید عضو می باشد.( منبع : سامانه اداره کل مالکیت صنعتی)

مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا دارای کادری متخصص مشاوره جهت راهنمایی شما در زمینه ثبت طرح صنعتی می توانید هم اکنون تماس حاصل نمایید .

معاهدات و کنوانسیون های مربوط به ثبت بین المللی طرح صنعتی

معاهده لاهه ( با سه ویرایش آن ) که ایران تاکنون به آن ملحق نشده است. 

تفاوت طرح صنعتي با علامت تجاري چيست؟

در اصل طرح صنعتی ظاهر یک محصول را تغییر می دهد و الزامی است که تمایز کننده باشد در صورتی که این ویژگی در علامت تجاری جز الولیت های می باشد . در اصل علامت تجاری علامتی است که بر روی محصول و به صورت مشهود و تزیینی می باشد و الزامی است که متمایز کننده باشد . بدین صورت دلایلی که برای کسب حمایت طرح صنعتی و علامت تجاری است باهم متفاوت می باشد .

تفاوت طرح صنعتي با پتنت چيست؟

حمایت از طرح صنعتی و یا پنتنت موضوعات مختلفی دارند که در ذیل به آنها اشاره می شود :

طرح صنعتی ظاهر محصول و یا اشیا را تغییر می دهد که در ارتباطی با خصوصیات فنی محصول ندارد . اما بلعکس آن در موضوع حمایت از پنتنت ، مشخصات فنی یک محصول و یا فرآیند شرط تعیین کننده برای اختراع می باشد .

چرا طرح صنعتي بايد مورد حمايت قرار گيرد؟

با حمايت از طرح صنعتي، مالك طرح محّق است كه از كپي يا جعل طرح توسط اشخاص ثالث بدون مجوز مالك طرح ، جلوگيري كند. به عبارت ديگر، مالك طرح صنعتي مورد حمايت، اين حق را خواهد داشت كه از ساخت، فروش يا واردات كالاهايي كه عين طرح مذكور و يا حاوي بخشي از طرح مذكور هستند، ممانعت كند.

به دليل اينكه طرح صنعتي با آن ويژگي كالا كه به لحاظ زيبايي شناختي جذابيت ايجاد مي كند، در ارتباط است، ارزش تجاري محصولات را افزايش مي دهد و بازايابي و تجاري سازي آن محصول را تسهيل مي كند.

براساس قوانين اكثر كشورها، يك طرح صنعتي بايستي چشم نواز باشد. اين نكته را بايستي در نظر داشت كه طرح صنعتي خصوصيات فني يك محصول را مورد حمايت قرار نمي دهد. 

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی 

  1. تکمیل دو رونوشت از اظهارنامه طرح صنعتی.
  2. ارائه مدارک مثبت هویت متقاضی و طراح؛(شامل رونوشت شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده برای اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی به صورت خوانا)
  3.  چنانچه طرح صنعتی دو بعدی می باشد،5ارائه نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا 5 نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه.
  4. چنانچه طرح صنعتی سه بعدی می باشد،ارائه 5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا 5 نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه.
  5.  در طرح صنعتی سه بعدی،مرجع ثبت می تواند ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید.اندازه ماکتی که متقاضی از مدل طرح خود ارائه می دهد،باید حداکثر بیست در بیست در بیست سانتی متر و وزن آن حداکثر 2 کیلوگرم و از ماده ی بادوام و غیر فاسد شدنی باشد.
  6.  درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم طراح به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی (در صورتی که طراح نخواهد اسم وی ذکر شود.)
  7. ارائه رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و در صورتی که اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی است رسید مربوط به پرداخت هزینه های اضافی.
  8. مدارک مربوط به حق تقدم که باید مصادف با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.
  9. ارائه مدارک نمایندگی،در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی صورت بگیرد.

مراحل ثبت طرح صنعتی

در ابتدا جهت ثبت طرح صنعتی در اداره مالکیت صنعتی معنوی باید مدارک مورد نیاز آن را تهیه کرده و سپس اقدام به ثبت در سامانه اداره مرجع نمایید.

به سامانه  http://www.iripo.ssaa.ir وارد شوید و اطلاعات را تکمیل نمایید.

درج اطلاعات مالک ،در صورت وجود نماینده قانونی ، اطلاعات ابلاغ گیرنده سازمان،مشخصات طراح و...

کلیه مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و سپس اسکن نمایید و در قسمت مربوطه سایت بارگذاری نمایید.

باید دقت نمایید درج اطلاعات باید بر اساس نوع شخصیت حقیقی و حقوقی باشد که در ابتدا باید مشخص شود و مدارک بارگذاری شده هم بر اساس نوع فعالیت و نوع شخصیت ارائه داده شود.

در انتهای ثبت باید در صورت وارد کردن اطلاعات اصلاح را انجام دهید زیرا بعد از ثبت دیگر امکان ویرایش اطلاعات وجود ندارد بازبینی اطلاعات را انجام داده و سپس مرحله بعدی هزینه های مربوط به ثبت را پرداخت نمایید و سپس کد رهگیری اظهارنامه را دریافت نمایید.زمانی که  هزینه های مربوطه به ثبت را پرداخت نمودید می توانید کدرهگیری را دریافت نمایید.

بعد از اینکه کلیه مراحل ثبت اظهارنامه طرح صنعتی به پایان رسید کلیه اطلاعات درج شده کارشناسان اداره مرجع مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت وجود نواقص و یا هر مورد دیگر به متقاضی از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا تماس بگیرید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

تمدید طرح صنعتی

زمانی که ثبت طرح صنعتی در اداره ثبت مالکیت صنعتی به پایان رسید و گواهینامه اعتبار 5 ساله آن به مالک آن تحویل داده شود متقاضی باید بداند بعد از اتمام اعتبار ایت گواهینامه قابلیت تمدید وجود دارد .

مدارک ثبت طرح صنعتی

هر نوع تغییر در شکل ظاهر یا نوع بسته بندی که سبب زیباشدن محصولی شود که شما تولید کرده اید و به جذابیت آن اضافه نماید قادر می باشد به ایجاد یک طرح صنعتی است که این امکان وجود دارد در اداره ثبت مالکیت صنعتی به ثبت برسد. که با ارائه مدارکی امکان پذیر است که در این مقاله مطالعه می نمایید .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی چیست؟

در این مقاله به مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

طرح صنعتی چیست ؟

در صورتی که طرح صنعتی جدید و اصیل باشد قابلیلت به ثبت رسیدن را دارد. در این مقاله به تعریفی از طرح صنعتی می پردازیم با ما همراه باشید

مزایای طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی برای متقاضی و یا مالک آن مزایایی را در پی دارد که امتیازاتی برای مالک دارد که بتواند از آن استفاده نماید.

نحوه ثبت طرح صنعتی

طرح صنعتی همان شکل ظاهری که یک کالا و یا محصول دارد را نمایش می دهد در اصل طرح صنعتی طرحی است که به کالا جذابیت و نما می بخشد و این مورد می تواند ارزش تجاری و هم چنین فروش بیشتر محصول را افزایش دهد .

ثبت طرح صنعتی بین المللی

مطابق موافقت نامه لاهه جهت ثبت بین المللی طرح صنعتی قراردادی که در جهت ثبت بین المللی به صورت باشد که یکپارچه باشد که تقاضا یکپارچه نامیده می شود که مدیر آن سازمان جهانی مالکیت می باشد .

شرایط ثبت طرح صنعتی

بعد از اینکه یک طرح شرایط طرح صنعتی را داشته باشد باید کاربرد صنعتی نیز داشته باشد

تعریف طرح صنعتی

قانون تعریفی از طرح صنعتی بدین صورت بیان کرده است که شامل تمام ظواهری است که یک کالا و یا محصول دارد که توسط خطوط ، رنگ ، بافت ، پیچ و.... نمایان می شود .

هزینه ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی به صورتی باید باشد که بتوان در اداره ثبت مالکیت صنعتی قابل ثبت باشد . همانطور که می دانید زمانی قانونیت ثبت انجام می شود که هزینه های آن پرداخت گردد و مورد حمایت های قانونی قرار گیرد .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟