لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

ثبت طرح صنعتی در تهران


طرح صنعتی در واقع ظاهر یک کالا و یا محصول می باشد . در تعریف کاملتری که مالکیت فکری آورده است بدین صورت است که طرح صنعتی ویژگی ها و خصوصیاتی که مربوطه به شکل و ظاهر و ساختار و یا نقش تزئینات کاربرد دارد که توسط فرآیندهای صنعتی ایجاد می شود.دارا بودن ویژگی های سه بعدی مانند شکل کالا.

 1. دارا بودن ویزگی های دوبعدی مانند تزئینات ، خطوط با رنگهای به کار رفته در یک کالا.
 2. موارد فوق ترکیب شود.

کاربرد بیشتر طرح صنعتی در انواع محصولات صنعتی می باشد که در ذیل به برخی از این موارد اشاره می شود : ابزار آلات فنی،تجهیزات پزشکی،کالاهای لوکس و تجملی،لوازم خانگی،وسایل برقی و الکتریکی و....

جذابیت کالا و ظاهر آن را طرح صنعتی زیبا می کند . در نتیجه ارزش تجاری آن و بتوان به راحتی آن را به فروش رساند توسط طرح صنعتی امکان پذیر است .در بیشتر مواقع از دلایلی که بتوان براحتی محصولی را به فروش رساند و از دلایل منحصر بفرد یک شرکت می باشد .

مرجع ثبت طرح صنعتی در تهران

اداره مالکیت صنعتی در تهران می توان طرح صنعتی ، اختراع ، علامت ، علامت تجاری و.. به ثبت رساند . در صورتی که بتوان از حمایت های قانونی و حفاظت های قانونی بهره مند شوید باید در مرجع ثبت اقدام به ثبت نمایید.

شرایط ثبت طرح صنعتی در تهران

ارائه طرح صنعتی که قابلیت ثبت را داشته باشد باید جدید و اصالت داشته باشد . جدید بودن طرح صنعتی به صورتی می باشد که در هیچ کجای دنیا آن طرح افشا نشده باشد و کسی از ماهیت آن خبر نداشته باشد . در نتیجه از مواردی که یک طرح صنعتی باید داشته باشد تمایز نشان دادن و هم چنین ابتکاری و خلاقانه بودن آن می باشد.

طرح صنعتی در صورتی اصیل محسوب می شود که به طور مستقل توسط طراح پدید آمده و کپی و تقلید طرح های موجود نباشد، به نحوی که از دید یک کاربر آگاه، متفاوت از طرح هایی باشد که قبلاَ در اختیار عموم قرار گرفته است.بر اساس قوانین اکثر کشورها ،یک طرح صنعتی بایستی جذاب و چشم نواز باشد.

اصیل و اصالت یک طرح بدین صورت است که دارای طراح و یا ایدهع پرداز بوجود آید . طرحی که کپی برداری و یا تقلید شده باشد ویزگی های اصالت را ندارد .در نتیجه یک طرح که دارای ویژگی های تازه و جدید باشد را در بر نخواهد داشت.

شرایطی که یک طرح صنعتی باید داشته باشد باید قابل ثبت در اداره مرجع در تهران باشد بدین صورت که از ویژگی هایی که مرجع برای ثبت در نظر گرفته است و تصویب شده است برخوردار باشد بنابراین یک طرح صنعتی قابلیتی داشته باشد که بتوان بر روی کالاهای دو بعدی و سه بعدی آنرا پیاده سازی کرد.

طرح های صنعتی ذیل قابل حمایت نیستند :

 1. از نتایج عملکرد فنی محصول طرحی ایجاد شود.
 2. آنچه قبلاَ در فنون و صنایع پیش بینی شده باشد.
 3.  طرح های حاوی نمادها یا نشان های رسمی.
 4.  طرح های مخالف نظم عمومی یا اخلاق حسنه.

خصوصیات طرح صنعتی

قابلیت درک و روئیت یک طرح به درستی مشخص باشد

دارای ویژگی های منحصر بفرد باشد که ظاهر آن رادر بر گرفته شود

در واقع ویژگی های ظاهری که یک کالا و یا محصول دارد مربوط به طرح صنعتی است که قابل مشاهده می باشد و ارتباطی با کاربردهای فنی محصول ندارد .

نمایان شدن یک طرح صنعتی روی کالا باید امکان پذیر باشد .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی در تهران

 1. ارائه اظهارنامه ثبت اینترنتی شده در 2 نسخه.
 2. ارائه مدارک احراز هویتی متقاضی و هم چنین طراح طرح صنعتی.
 3. ثبت از طریق نماینده و یا وکیل انجام شود ارائه وکالتنامه.
 4. ارائه طرح صنعتی دوبعدی 5 نمونه شکل و یا تصویر گرافیکی
 5. ارائه طرح صنعتی در صورتی که سه بعدی باشد به تعداد 5 نمونه شکل ، تصویر گرافیکی
 6. در طرح صنعتی سه بعدی ، مرجع ثبت می تواند ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید. اندازه ماکتی که متقاضی از مدل طرح خود ارائه می دهد، باید حداکثر بیست در بیست در یست سانتی متر و وزن آن حداکثر 2 کیلوگرم و از ماده ای بادوام و غیرفاسد شدنی باشد. شکل های گرافیکی و ترسیم شده باید حداکثر در ابعاد ده در بیست سانتی متر بوده و قابل نصب بر چهار صفحه مقوا در قطع A4 و با جوهر مشکی باشد.
 7. در صورتی که طراح بخواهد نام ان ذکر نشود می تواند به صورت نامه مکتوب این موضوع را قید نماید و همراه مدارک ضمیمه شود
 8. در صورت تمایل متقاضی می توان در انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی تأخیر اندازند.
 9. برای ثبت اظهارنامه طرح صنعتی باید هزینه هایی پرداخت شود و رسید آن ارائه داده شود.
 10. مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حدکثر ظرف 15 روزاز آن تاریخ تسلیم شود. 

اظهارنامه ثبت طرح صنعتی

در ثبت اظهارنامه طرح صنعتی باید نکاتی را در آن رعایت نمایید که در ذیل به آن اشاره می شود :

وارد کردن مشخصات اصلی هویتی بر اساس مدارک اصلی ، آدرس و درج شماره تماس – هم چنین در شروع ثبت باید نوه شخصیت حقیقی و حقوقی را مشخص نمایید . نوع فعالیت در صورت حقوقی بودن مشخصات شماره ثبت و شناسه ملی و مرکز فعالیت و ... درج شود.

در صورت وجود مقیم ایرانی بودن متقاضی باید کلیه آدرس و نشانی و شماره تماس را در سیستم ذکر شود  که بتوان توسط ابلاغیه سازمان به پیگیری های ثبت بپردازد .

اسم و اقامتگاه طراح در صورتی که متقاضی همان طراح نباشد؛

ذکر کالا و طبقه ای که متقاضی درخواست ثبت طرح برای آن را دارد؛

تاریخ ، محل و شماره اظهارنامه یا گواهینامه طرح صنعتی در خارج، در صورت درخواست حق تقدم؛

تعیین ضمائم.

مراحل ثبت طرح صنعتی در تهران

برای ثبت طرح صنعتی خود نخست باید به سامانه  http://www.iripo.ssaa.ir مراجعه کنید و اطلاعاتی که از شما خواسته شده است را کامل کنید این مراحل به شرح ذیل می باشد:

 1. مشخصات مالک،نماینده قانونی،دریافت کننده ابلاغ،مشخصات طرح و ...را درج نمایید.
 2. ضمائم اظهارنامه اعم از مدارک مثبت هویت حقیقی/حقوقی، تصویر کالا،وکالتنامه را بارگذاری نمایید.
 3.  اطلاعات و ضمائم را بازبینی کنید.
 4.  هزینه را پرداخت کنید و شماره اظهارنامه را دریافت کنید. پرداخت هزینه به منزله تایید و ثبت نهایی اظهارنامه تلقی شده،و استرداد هزینه و تغییر اطلاعات و ضمائم امکان پذیر نمی باشد.
 5. بعد از دریافت شماره اظهارنامه در صورتی که تقاضای ثبت طرح صنعتی مورد پذیرش مرجع ثبت قرار گیرد مراتب به صورت پست الکترونیکی (ایمیل) ویا پیامک به متقاضی اعلام می گردد و وی باید ظرف 30 روز پس از تاریخ اعلام،جهت پرداخت هزینه های مربوط به ثبت طرح صنعتی  از طریق سامانه به پرداخت هزینه اقدام نماید.در صورت عدم پرداخت هزینه در مهلت مقرر،اظهارنامه کان لم یکن تلقی می گردد.این مهلت برای متقاضیان مقیم خارج 60 روز است.
 6. سپس در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران درج می شود.

قابل ذکر است که متقاضیان محترم علاوه بر ثبت اظهارنامه ی طرح صنعتی،می توانند سایر درخواست های خود را نظیر ویرایش اظهارنامه طرح صنعتی و چاپ و پیگیری اظهارنامه  از طریق همین  سامانه اعلام نمایند و از تصمیم اداره مطلع شوند.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت اختراع بین المللی

نهاد پتنت ایران وظیفه دارد از ثبت اختراع در نهادهای ثبت اختراع بین المللی پشتیبانی کند.

ثبت ایده

فردی که ایده را ارائه می دهد ایده پرداز نام دارد.ایده پردازی، همان خلاقیت است که در اثر تفکر بوجود می آید.

مراحل ثبت اختراع بین المللی

حق ثبت اختراع یا پیتنت ، یکی از موارد مورد استفاده جهت حمایت از محصول یا ایده شما است که امروزه در کشور مان بیشتر از قبل به آن توجه می شود.

گواهی ثبت اختراع

چنانچه اختراعي در صنعت خلاقانه و بدیع باشد این خاصیت را دارد که به ثبت برسد. بدین معنی که آن طرح خلاقانه قبلا در کار یا صنعتی موجود نبوده باشد و کار استادانه نوینی به حساب آید. به آن گواهی ثبت اختراع تعلق می گیرد

مراحل ثبت طرح صنعتی

بهترین کار و استفاده از حفاظت ها و حمایت های قانونی باید طرح صنعتی را در اداره مالکیت صنعتی معنوی به ثبت رساند

اداره ثبت اختراع و مالکیت معنوی و صنعتی

مخترع برای ثبت اختراع خود، باید اول درخواست خود را با کمک متخصصان ثبت اختراع گردآوری کرده و آن را به صورت حضوری یا غیر حضوری به اداره ثبت اختراع ارائه دهد

صفحات اصلی

homehomehomehome

زمان ثبت اختراع

جهت پشتیبانی از اختراع گواهی نامه اختراع از جانب اداره مالكيت صنعتي صادر می شود و صاحب آن از امتیاز انحصار اختراع بهره مند خواهد شد.

اظهارنامه ثبت اختراع

برای ثبت اختراع باید اظهارنامه ای تنظیم کرده و آن را به مرجع ثبتی ارائه داد.

معافیت سربازی با ثبت اختراع

یکی از روش های معافیت از سربازی ثبت اختراع می باشد. با انجام مذاکرات و نشستهایی که با بنیاد ملی نخبگان صورت گرفت و قوانین وضع شده، افرادی که اختراعی را به ثبت رسانده اند

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟