لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

مدارک ثبت طرح صنعتی


هر نوع تغییر در شکل ظاهر یا نوع بسته بندی که سبب زیباشدن محصولی که شما تولید کرده اید شود و به جذابیت آن اضافه نماید طرح صنعتی گفته می شود. این طرح صنعتی می تواند در اداره ثبت مالکیت صنعتی ثبت شود.

ما در این مقاله می خواهیم به مطالبی درباره مدارک ثبت طرح صنعتی بپردازیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ثبت طرح صنعتی

در خصوص این امر، قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی مقرر می نماید که هر نوع ترکیب خطوط یا رنگ ها و هر نوع شکل سه بعدی با خطوط، رنگ ها و یا بدون آن به نحوی که ترتیب و یل شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی می باشد.

در صورتی که طرح صنعتی به صورت جدید یا اصیل باشد قابلیت به ثبت رسیدن را دارد.

طرح صنعتی هنگامی جدید  و ابتکاری است که از شیوه انتشار به طور محسوس و یا از شیوه استعمال به هر صورت دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه به منظور ثبت در هیچ نقطه ای از جهان برای عموم افشا نشده باشد. به همین دلیل، طرح صنعتی بایستی دربردارنده وجه تفاوت داشته باشد و ابتکاری و خلاقانه باشد.

ماده 20 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی را به تشریح ذیل تعریف می نماید:

هر نوع ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرنوع شکل سه بعدی با خطوط،رنگ ها و یا بدون آن، به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی می باشد. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی باشد.

در کشور ایران به منظور نخستین بار در سال 1304 قانونی به منظور ثبت و حمایت علامت های تجاری و صنعتی تصویب شد که بعدها در سال 1310مورد تجدیدنظر واقع گردید. علاوه بر قانون ذکر شده آیین نامه ای هم در سال 1328 به منظور ثبت اجباری علامت صنعتی به منظور بعضی از موارد و خوراکی و لوازم آرایشی تصویب شد.

گسترش طرح های صنعتی و پیشرفت فروش اجناس تحت طرح های صنعتی ، سبب شده است که کشورهای مختلف به منظور حفظ تولیدات خود و جلوگیری از تجاوز دیگران به حقوق تجار و صاحبان صنایع، مقررات بین المللی وضع نمایند که طرح صنعتی نه تنها در کشور آن ها محفوظ از تعرض باشد بلکه در تمامی کشورها مورد حمایت قرار گیرد زیرا اجناس کارخانه ها و شرکت ها تنها در یک کشور فروخته نمی شود بلکه در تمام دنیا عرضه می شود در صورتی که کالایی از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد نام ونشان و علامت ان در ذهن مصرف کننده آن باقی می ماند و مرتبا مصرف کننده در جستجوی آن می باشد.

مدارک لازم جهت ثبت طرح صنعتی

 1. دو رونوشت از اظهارنامه طرح صنعتی کامل گردد.
 2. مدارک اثبات کننده هویت درخواست کننده و طراح که دربردارنده رونوشت شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده به منظور اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی به صورت خوانا ارائه گردد.
 3. در صورتی که طرح صنعتی دو بعدی باشد،5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا 5 نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه ارائه گردد.
 4. در صورتی که طرح صنعتی در کرج سه بعدی باشد،5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا 5 نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه ارائه گردد.
 5. در طرح صنعتی در کرج سه بعدی،مرجع ثبت قادر می باشد ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه تقاضا نماید.اندازه ماکتی که درخواست کننده از مدل طرح خود ارائه می دهد،بایستی حداکثر 20*20سانتی متر و وزن آن حداکثر 2 کیلوگرم و از ماده ی بادوام و غیر فاسد شدنی باشد.
 6. تقاضای کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم طراح به صورت اسکن شده و چسباندن آن در پرونده الکترونیکی چنانچه طراح نخواهد اسم وی ذکر شود بایستی ارائه گردد.
 7. رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و چنانچه اظهارنامه دربردارنده دو یا چند طرح صنعتی می باشد و هم چنین رسید مربوط به پرداخت هزینه های اضافی بایستی ارائه گردد.
 8. مدارک مربوط به حق تقدم که بایستی مصادف با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود ارائه گردد.
 9. در صورتی که درخواست به وسیله نماینده قانونی صورت می پذیرد بایستی مدارک نمایندگی هم ارائه گردد.

مزایای ثبت طرح صنعتی

 1. از مهم ترین و با اهمیت ترین مزایای ثبت طرح صنعتی حق استفاده ی انحصاری برای صاحب آن می باشد.هنگامی که شخص و یا شرکتی طرح صنعتی را به اسم خود به ثبت می رساند در حقیقت مجوز کپی برداری و سوء استفاده از آن طرح را از همه ی رقیب ها می گیرد.در صورتی که این چنین باشد و در صورت رویت هر گونه کپی برداری صاحب قادر می باشد آن را از راه مراجع قانونی پیگیری نماید و در دادگاه شکایت کند.
 2. طرح های صنعتی سبب بالا بردن ارزش شرکت و مطلوبیت آن می شوند زیرا هنگامی که طرح صنعتی خود را به ثبت می رسانید به شکل منحصر به فرد آن را به اسم خود ثبت می نمایید و وقتی مشتریان و متقاضیان شما بالا برود اعتبار و ارزش شما هم بالا و بالاتر می رود.
 3. از مزایای دیگر ثبت طرح صنعتی می توان به این مورد اشاره نمود که هنگامی که طرح صنعتی ثبت می شود تولیدکنندگان دیگر آن محصول به این فکر می کنند که به منظور جلب نظر مشتریان طرح ها و ایده های جدیدی را ارائه نمایند،این موضوع در تنوع و جذابیت محصولاتی که در بازار موجود است تاثیر مثبتی دارد.

مراحل ثبت طرح صنعتی

برای ثبت طرح صنعتی نخست باید وارد پایگاه اینترنتی اداره ثبت طرح های صنعت شوید و اظهارنامه اینترنتی را کامل کنید سپس به منظور تایید طرح و نبود اشکالات اظهارنامه بررسی می شود و پس از آن ابلاغیه پذیرش صادر می شود.

پس از آن شما باید به منظور تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت طرح های صنعتی  مبادرت نمایید و هزینه های ثبتی قانونی را پرداخت کنید و شماره ثبت طرح صنعتی را اخذ نمایید پس از آن اظهارنامه به منظور چاپ در روزنامه رسمی ارسال می گردد و پس از آن آگهی صادر می شود و از طریق اداره ثبت طرح صنعتی سند تصدیق اخذ می گردد و بدین ترتیب طرح صنعتی شما ثبت می شود.

قابل ذکر است که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا تماس بگیرید و ضمن مشاوره تلفنی رایگان از تجربیات مشاوران و کارشناسان خبره وکاردان ما در این مجموعه ثبتی نیز بهره مند شوید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

نحوه ثبت طرح صنعتی

طرح صنعتی همان شکل ظاهری که یک کالا و یا محصول دارد را نمایش می دهد در اصل طرح صنعتی طرحی است که به کالا جذابیت و نما می بخشد و این مورد می تواند ارزش تجاری و هم چنین فروش بیشتر محصول را افزایش دهد .

مدارک لازم جهت تمدید طرح صنعتی

در این مقاله به مدارک لازک جهت تمدید طرح صنعتی پرداخته شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی

یکی از شیوه هایی که از حقوق شما دفاع می کند ثبت طرح صنعتی می باشد.ثبت طرح صنعتی همان حقوقی می باشد که قادر است در برابر بسیاری از حوادث در بازار ارائه محصولات شما دفاع کند و از کپی طرح و محصول شما جلوگیری نماید.در این مقاله به مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی پرداخته شده است.

ثبت طرح صنعتی بین المللی

مطابق موافقت نامه لاهه جهت ثبت بین المللی طرح صنعتی قراردادی که در جهت ثبت بین المللی به صورت باشد که یکپارچه باشد که تقاضا یکپارچه نامیده می شود که مدیر آن سازمان جهانی مالکیت می باشد .

شرایط ثبت طرح صنعتی

بعد از اینکه یک طرح شرایط طرح صنعتی را داشته باشد باید کاربرد صنعتی نیز داشته باشد

ثبت طرح صنعتی چه مراحلی دارد؟

در این مقاله به مراحل ثبت طرح صنعتی پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

تمدید طرح صنعتی

زمانی که ثبت طرح صنعتی در اداره ثبت مالکیت صنعتی به پایان رسید و گواهینامه اعتبار 5 ساله آن به مالک آن تحویل داده شود متقاضی باید بداند بعد از اتمام اعتبار ایت گواهینامه قابلیت تمدید وجود دارد .

جستجوی طرح های صنعتی

طرح صنعتی از نوع جدیدترین طرح ها در دنیا می باشد . در صورتی طرح صنعتی قابلیت ثبت را در اداره ثبت مالکیت صنعتی دارد که جدید باشد در این مقاله از روش های جستجو طرح های صنعتی ثبت شده اطلاعاتی را مطالعه نمایید.

ثبت محصول صنعتی

طراح جهت تولیدات بیشتر و انبوه تر تصمیم به طراحی می زند و طرحی را خلق می کند که بتوان باتوجه به خاص بودن و تک بودن آن قابل ساختن به صورت صنعتی باشد

تعریف طرح صنعتی

قانون تعریفی از طرح صنعتی بدین صورت بیان کرده است که شامل تمام ظواهری است که یک کالا و یا محصول دارد که توسط خطوط ، رنگ ، بافت ، پیچ و.... نمایان می شود .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟