لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

شرایط ثبت ایده


در نوشته حاضر،  قبل از آنکه به مطلب اصلی بپردازیم، در شروع، جهت آگاهی و شناخت ذهنی خوانندگان به موضوع حقوق مالکیت فکری پرداخته خواهد شد و پس از آن به مبحث اصلی وارد خواهیم شد. چنانکه شما عزیزان به هر دلیلی نیاز به مشاوره و راهنمایی پیرامون موضوع داشته باشید، لازم است با همکاران ما در ثبت شرکت مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا ، تماس حاصل فرمایید.

از حقوق مالکیت معنوی تحت عنوان حقوق مالکیت فکری نیز نامبرده می­شود که این حقوق شامل حقوق مربوط به تولید، خلق، ابداع و نوآوری ها و ابتکارات فکری و ذهنی انسان در حوزه های گوناگون همچون  نوآوری های ادبی، هنری، علمی، صنعتی، فناوری و علایم تجاری و پیشنهادات و برنامه­های صنعتی مورد بهره برداری در تولید و تجارت است.

در واقع می توان گفت حقوق مالکیت فکری شامل آن قسم از حقوق قانونی و سلایق و تمایلات مالکانه است که ناشی از فعالیت های ذهنی در زمینه های مختلف هنری، ادبی، علمی، صنعتی و غیره است. حقوق عنوان شده شرایط بهره مندی از منفعت مادی اثر، ابتکار و نوآوری، بالا بردن و انتشار و گسترش آن را برای مالک اثر یا ابداع مهیا می سازد.

در زمینه مطلب فوق، نکته قابل توجه آن است که، در حقوق مالکیت فکری، از فکر و اندیشه پشتیبانی به عمل نمی آید، به عبارت دیگر، فکر و ایده تا هنگامی که نمایان نشود و به منصه ظهور نرسد و انجام نگردد، مورد پشتیبانی قرار نمی گیرد. به عنوان نمونه در مورد رادیو، چنانچه فکر و ایده رادیو در اندیشه مارکونی باقی می ماند و در عمل اجرا نمی شد، مورد حمایت و پشتیبانی قانونی قرار نمی گرفت. ولی هنگامی که بیان و طرح می گردد و امکان اجرا می یابد، مورد حمایت و پشتیبانی قانون نیز قرار می گیرد.

شرایط ثبت ایده

از اینرو، هنگامی که فکر و اندیشه ای " انجام " شود، و در عمل اجرا گردد، آن زمان امکان ثبت و درج به عنوان ابداع و ابتکار را به دست می­آورد. توضیح این مطلب ضروری است که، در ابداع و نوآوری، ایده ها و اندیشه هایی امکان حمایت و پشتیبانی را دارند که دارای سه شرط ذیل باشند:

نو و تازه باشند

بر اساس قانون، ایده و ابداع نو عبارت است از: آن چیزی که در تکنیک یا صنعت گذشته عرضه نشده و نبوده است و برای مالک دارای تبحر معمولی در تکنیک عنوان شده، شناخته شده و روشن نباشد.

امکان بهره گیری صنعتی داشته باشد و دارای نوآوری و ابتکار باشد

چنانکه در مطالب قبلی اشاره شد، ابداع لازم است از نظر اقتصادی و عملی سریعاً امکان بهره برداری داشته باشد، چرا که این احتمال وجود دارد قوانین علمی که در آینده و زمان دیگر منجر به پیدایش نتایج مهمی شوند، از جهت مادی ارزش اقتصادی نداشته باشند.

خلاقیت و نوآوری داشته باشند

ابداع لازم است خلاقیت و ابتکار داشته باشد و پیش از این مشخص و مطرح نشده باشد، چرا که اگر اینگونه باشد، هر شخصی این امکان را دارد که از آن نوآوری به نفع خود بهره برداری کند. ولی افراد نمی توانند یافته ها و نوآوری های قبلی را تحت عنوان ابداع منحصر به خود نمایند.

زمان حق بهره گیری انحصاری از ابداع و نوآوری در تمامی کشورها یکسان نیست و بیشتر اوقات بین 16 الی 20 سال تعیین شده است. در قانون ایران این زمان، 20 سال تعریف شده است. فردی که حق بهره گیری انحصاری از ابداع را دارد لازم است، در هر سال مبلغی را به عنوان حق الثبت به صندوق ثبت پرداخت نماید تا از این طریق تمایل خود را به استمرار انحصاری بودن ابداع مطرح نماید و چنانچه در زمان تعیین شده حق الثبت در نظر گرفته شده خود را پرداخت نکند، نشانه ای جهت انصراف ابداع کننده از ادامه انحصاری بودن ابداع است.

در نتیجه از آن به بعد، هر شخص این امکان را دارد که از آن ابداع و اختراع بهره برداری کند ولی برای آنکه حقی ضایع نشود مدت زمان سه ماه جهت مبدع و سازنده فرصت تعیین شده است که جهت ثبت مجدد آن اقدام نمایند و مدت یک سه ماه دیگر نیز، به عنوان آخرین فرصت تعیین شده است و هر زمان در این مدت دو برابر، حق الثبت معین شده را بپردازند، دوباره قانون از حق انحصاری آن سازنده و ابداع کننده پشتیبانی خواهد کرد. در غیر اینصورت بعد از به اتمام رسیدن شش ماه، ابداع دچار ابطال می شود و کلیه اشخاص حق بهره برداری  از آن را به دست خواهند آورد.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد  ثبت ایده می توانید به مقاله آن مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

در انتها خاطر نشان می شویم که  در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا در ارتباط باشید.

از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید صمیمانه سپاسگزاریم.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مراحل ثبت اختراع در ایران

شرط استفاده از حقوق مرتبط با مالکیت منوط به ثبت آن در نهاد مسئول انجام ثبت است و درصورت عدم ارائه اظهارنامه اختراع به مرجع ثبت ، حقوقی بوجود نمی آید.

مزایای ثبت اختراع

چنانچه اختراع به ثبت برسد مالک اختراع می تواند از حق انحصاری ساخت، صادرات واردات، عرضه برای فروش، فروش و استفاده از فرآورده استفاده نماید

چگونگی ثبت اختراع

از نوآفرینی و نوآوری ذهنی انسان اختراع به وجود می آید یا می توان این چنین بیان نمود که اختراع و نوآفرینی راهکاری جدید به منظور مشکلات فنی جامعه محسوب می شود

گواهی ثبت اختراع چیست ؟

در کل گواهي ثبت اختراع به عنوان حق انحصاری قلمداد می شود دولت در ازای خلق و ایجاد محصول با فرآیند صنعتی جدید، مبتکرانه و دارای کاربرد صنعتی به مخترع اعطا می کند.

فرآیند ثبت اختراع در ایران

حاصل و نتیجه تلاش فکری و تلاش ذهنی مخترع اختراع می باشد که در چارچوب یک محصول صنعتی یا پروسه صنعتی نمایان می شود.

شرایط ثبت ایده در ایران

هنگامی که ایده در ایران اجرایی گردد در آن صورت این قابلیت را به دست می آورد تا به عنوان اختراع ثبت شود

راهنمای ثبت اختراع

در مقاله حاضر به شرح فرایند ثبت اختراع در اداره ی مالکیت صنعتی ایران و هم چنین روند ثبت اختراع از طریق معاهده همکاری ثبت اختراع (PCT)می پردازیم.

بانک اطلاعاتی اختراع در خارج از ایران

جهت جستجوی اسناد اختراعات در سطح بین المللی، می توان از موتورهای جستجوی متفاوتی استفاده کرد در خارج از ایران می توان از بانکهای اطلاعاتی استفاده کرد که در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود.

مدارک ثبت اختراع

جهت به ثبت رساندن اختراع و استفاده از مزایایی که دولت برای مالک آن در نظر گرفته ایت ملزم ارائه مدارکی می باشد که برای ثبت مورد نیاز است.

مراحل ثبت ایده

در ذهن محققین و کار آفرینان مسئله ای بسیار مهم است که چگونه می توان ایده خود را تجاری سازی و ثبت نمایند در این مقاله به توضیحاتی بیشتر اشاره شده است لطفا مطالعه نمایید .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟