لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

شرایط ثبت ایده


در نوشته حاضر،  قبل از آنکه به مطلب اصلی بپردازیم، در شروع، جهت آگاهی و شناخت ذهنی خوانندگان به موضوع حقوق مالکیت فکری پرداخته خواهد شد و پس از آن به مبحث اصلی وارد خواهیم شد. چنانکه شما عزیزان به هر دلیلی نیاز به مشاوره و راهنمایی پیرامون موضوع داشته باشید، لازم است با همکاران ما در ثبت شرکت مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا ، تماس حاصل فرمایید.

از حقوق مالکیت معنوی تحت عنوان حقوق مالکیت فکری نیز نامبرده می­شود که این حقوق شامل حقوق مربوط به تولید، خلق، ابداع و نوآوری ها و ابتکارات فکری و ذهنی انسان در حوزه های گوناگون همچون  نوآوری های ادبی، هنری، علمی، صنعتی، فناوری و علایم تجاری و پیشنهادات و برنامه­های صنعتی مورد بهره برداری در تولید و تجارت است.

در واقع می توان گفت حقوق مالکیت فکری شامل آن قسم از حقوق قانونی و سلایق و تمایلات مالکانه است که ناشی از فعالیت های ذهنی در زمینه های مختلف هنری، ادبی، علمی، صنعتی و غیره است. حقوق عنوان شده شرایط بهره مندی از منفعت مادی اثر، ابتکار و نوآوری، بالا بردن و انتشار و گسترش آن را برای مالک اثر یا ابداع مهیا می سازد.

در زمینه مطلب فوق، نکته قابل توجه آن است که، در حقوق مالکیت فکری، از فکر و اندیشه پشتیبانی به عمل نمی آید، به عبارت دیگر، فکر و ایده تا هنگامی که نمایان نشود و به منصه ظهور نرسد و انجام نگردد، مورد پشتیبانی قرار نمی گیرد. به عنوان نمونه در مورد رادیو، چنانچه فکر و ایده رادیو در اندیشه مارکونی باقی می ماند و در عمل اجرا نمی شد، مورد حمایت و پشتیبانی قانونی قرار نمی گرفت. ولی هنگامی که بیان و طرح می گردد و امکان اجرا می یابد، مورد حمایت و پشتیبانی قانون نیز قرار می گیرد.

شرایط ثبت ایده

از اینرو، هنگامی که فکر و اندیشه ای " انجام " شود، و در عمل اجرا گردد، آن زمان امکان ثبت و درج به عنوان ابداع و ابتکار را به دست می­آورد. توضیح این مطلب ضروری است که، در ابداع و نوآوری، ایده ها و اندیشه هایی امکان حمایت و پشتیبانی را دارند که دارای سه شرط ذیل باشند:

نو و تازه باشند.

بر اساس قانون، ایده و ابداع نو عبارت است از: آن چیزی که در تکنیک یا صنعت گذشته عرضه نشده و نبوده است و برای مالک دارای تبحر معمولی در تکنیک عنوان شده، شناخته شده و روشن نباشد.

امکان بهره گیری صنعتی داشته باشد و دارای نوآوری و ابتکار باشد.

چنانکه در مطالب قبلی اشاره شد، ابداع لازم است از نظر اقتصادی و عملی سریعاً امکان بهره برداری داشته باشد، چرا که این احتمال وجود دارد قوانین علمی که در آینده و زمان دیگر منجر به پیدایش نتایج مهمی شوند، از جهت مادی ارزش اقتصادی نداشته باشند.

خلاقیت و نوآوری داشته باشند.

ابداع لازم است خلاقیت و ابتکار داشته باشد و پیش از این مشخص و مطرح نشده باشد، چرا که اگر اینگونه باشد، هر شخصی این امکان را دارد که از آن نوآوری به نفع خود بهره برداری کند. ولی افراد نمی توانند یافته ها و نوآوری های قبلی را تحت عنوان ابداع منحصر به خود نمایند.

زمان حق بهره گیری انحصاری از ابداع و نوآوری در تمامی کشورها یکسان نیست و بیشتر اوقات بین 16 الی 20 سال تعیین شده است. در قانون ایران این زمان، 20 سال تعریف شده است. فردی که حق بهره گیری انحصاری از ابداع را دارد لازم است، در هر سال مبلغی را به عنوان حق الثبت به صندوق ثبت پرداخت نماید تا از این طریق تمایل خود را به استمرار انحصاری بودن ابداع مطرح نماید و چنانچه در زمان تعیین شده حق الثبت در نظر گرفته شده خود را پرداخت نکند، نشانه ای جهت انصراف ابداع کننده از ادامه انحصاری بودن ابداع است.

در نتیجه از آن به بعد، هر شخص این امکان را دارد که از آن ابداع و اختراع بهره برداری کند ولی برای آنکه حقی ضایع نشود مدت زمان سه ماه جهت مبدع و سازنده فرصت تعیین شده است که جهت ثبت مجدد آن اقدام نمایند و مدت یک سه ماه دیگر نیز، به عنوان آخرین فرصت تعیین شده است و هر زمان در این مدت دو برابر، حق الثبت معین شده را بپردازند، دوباره قانون از حق انحصاری آن سازنده و ابداع کننده پشتیبانی خواهد کرد. در غیر اینصورت بعد از به اتمام رسیدن شش ماه، ابداع دچار ابطال می شود و کلیه اشخاص حق بهره برداری  از آن را به دست خواهند آورد.

جهت مطالعه بیشتر و آشنا شدن با ثبت ایده می توانید هم اکنون کلیک نمایید و به مقاله آن مراجعه نمایید 

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مراحل ثبت ایده

در ذهن محققین و کار آفرینان مسئله ای بسیار مهم است که چگونه می توان ایده خود را تجاری سازی و ثبت نمایند در این مقاله به توضیحاتی بیشتر اشاره شده است لطفا مطالعه نمایید .

چگونگی ثبت اختراع

از نوآفرینی و نوآوری ذهنی انسان اختراع به وجود می آید یا می توان این چنین بیان نمود که اختراع و نوآفرینی راهکاری جدید به منظور مشکلات فنی جامعه محسوب می شود

PCT چیست ؟

قراردادی بین المللی تحت نظارت سازمان جهانی مالکیت فکری یعنی WIPO در رابطه با همکاری ثبت اختراع می باشد که شعبه اصلی آن در ژنو قرار دارد .

بانک اطلاعاتی اختراع در خارج از ایران

جهت جستجوی اسناد اختراعات در سطح بین المللی، می توان از موتورهای جستجوی متفاوتی استفاده کرد در خارج از ایران می توان از بانکهای اطلاعاتی استفاده کرد که در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود.

روش ثبت اختراع

اختراعی را می توان به ثبت رساند که شامل نوآوری جدید و کاربرد صنعتی باشد اختراع را باید در اداره ثبت مالکیت صنعتی به ثبت رساند در این مقاله به روش ثبا اختراع آشنا می شوید لطفا مطالعه نمایید

معاهده ی حقوق اختراع

معاهده حقوق اختراع مجموعه ای از حداکثر شرایط قابل اجرا توسط اداره ی صلاحیت دار دولت های عضو را مقرر کرده است که شرایط مربوط به تاريخ تقدیم و ثبت از آن مستثنی شده اند در این مطلب از اهداف معاهده و ویژگی ها و امتیازات و قواعد اساسی آن اطلاعات لازم را کسب نمایید .

شرایط ثبت ایده

ایده و ابداع نو عبارت است از: آن چیزی که در تکنیک یا صنعت گذشته عرضه نشده و نبوده است و برای مالک دارای تبحر معمولی در تکنیک عنوان شده، شناخته شده و روشن نباشد.

گواهی ثبت اختراع چیست ؟

در کل گواهي ثبت اختراع به عنوان حق انحصاری قلمداد می شود دولت در ازای خلق و ایجاد محصول با فرآیند صنعتی جدید، مبتکرانه و دارای کاربرد صنعتی به مخترع اعطا می کند.

روش های استعلام اختراعات ثبت شده

به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید تا از اختراعات ثبت شده استعلام بگیرید.

مدارک ثبت طرح و ایده

طرح یک ایده را می توان به منظور حل یک مشکل و یا براورده نمودن یک نیاز محسوب کرد به بیان دیگر ایده ساده ترین راه حلی می باشد که انسان دربرابر یک مساله یا نیاز به آن ها فکر می کند.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟