لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

نحوه ثبت طرح صنعتی


طرح صنعتی همان شکل ظاهری که یک کالا و یا محصول دارد را نمایش می دهد . از منظر حقوق مالکیت فکری طرح صنعتی همان ویژگی هایی است که شکل و ساختار و یا نقش و تزئینات می باشد که در فرآیندهای صنعتی برای ظاهر کالا ایجاد می شود .که باعث می شود ظاهر یک محصول و یا کالا ایجاد زیبایی و جذابیت کند .

طرح های صنعتی متشکل شده از :

 1. ویژگی های سه بعدی مانند شکل یک کالا.
 2. ویژگی های دو بعدی مانند تزئینات، خطوط یا رنگ های به کار رفته در یک کالا.
 3. ترکیبی از هر دو مورد.

طرح صنعتی معمولا در برخی از محصولات صنعتی و حتی در صنایع دستی میز مورد استفاده قرار می گیرد . مانند ابزار آلات فنی و تجهیزات پزشکی ، کالاهای لوکس و تجملی ، لوازم خانگی ، وسایل برقی و الکتریکی ، خودروهای سواری ، طرح های نساجی ، کالاهای تفریحی و....

در اصل طرح صنعتی طرحی است که به کالا جذابیت و نما می بخشد و این مورد می تواند ارزش تجاری و هم چنین فروش بیشتر محصول را افزایش دهد .

در جهت اینکه بتوانید طرح صنعتی را در اداره ثبت مالیکت صنعتی به درستی ثبت نمایید می توانید از مشاوران و کارشناسان مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا راهنمایی لازم را کسب نمایید .

مدارک لازم جهت ثبت طرح صنعتی

 1. دو رونوشت از اظهارنامه طرح صنعتی کامل گردد.
 2. مدارک اثبات کننده هویت درخواست کننده و طراح که دربردارنده رونوشت شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده به منظور اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی به صورت خوانا ارائه گردد.
 3. در صورتی که طرح صنعتی دو بعدی باشد،5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا 5 نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه ارائه گردد.
 4. در صورتی که طرح صنعتی در کرج سه بعدی باشد،5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا 5 نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه ارائه گردد.
 5. در طرح صنعتی در کرج سه بعدی،مرجع ثبت قادر می باشد ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه تقاضا نماید.اندازه ماکتی که درخواست کننده از مدل طرح خود ارائه می دهد،بایستی حداکثر 20*20سانتی متر و وزن آن حداکثر 2 کیلوگرم و از ماده ی بادوام و غیر فاسد شدنی باشد.
 6. تقاضای کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم طراح به صورت اسکن شده و چسباندن آن در پرونده الکترونیکی چنانچه طراح نخواهد اسم وی ذکر شود بایستی ارائه گردد.
 7. رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و چنانچه اظهارنامه دربردارنده دو یا چند طرح صنعتی می باشد و هم چنین رسید مربوط به پرداخت هزینه های اضافی بایستی ارائه گردد.
 8. مدارک مربوط به حق تقدم که بایستی مصادف با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود ارائه گردد.
 9. در صورتی که درخواست به وسیله نماینده قانونی صورت می پذیرد بایستی مدارک نمایندگی هم ارائه گردد.

مزایای ثبت طرح صنعتی در کرج

 1. از مهم ترین و با اهمیت ترین مزایای ثبت طرح صنعتی حق استفاده ی انحصاری برای صاحب آن می باشد.هنگامی که شخص و یا شرکتی طرح صنعتی را به اسم خود به ثبت می رساند در حقیقت مجوز کپی برداری و سوء استفاده از آن طرح را از همه ی رقیب ها می گیرد.در صورتی که این چنین باشد و در صورت رویت هر گونه کپی برداری صاحب قادر می باشد آن را از راه مراجع قانونی پیگیری نماید و در دادگاه شکایت کند.
 2. طرح های صنعتی سبب بالا بردن ارزش شرکت و مطلوبیت آن می شوند زیرا هنگامی که طرح صنعتی خود را به ثبت می رسانید به شکل منحصر به فرد آن را به اسم خود ثبت می نمایید و وقتی مشتریان و متقاضیان شما بالا برود اعتبار و ارزش شما هم بالا و بالاتر می رود.
 3. از مزایای دیگر ثبت طرح صنعتی می توان به این مورد اشاره نمود که هنگامی که طرح صنعتی ثبت می شود تولیدکنندگان دیگر آن محصول به این فکر می کنند که به منظور جلب نظر مشتریان طرح ها و ایده های جدیدی را ارائه نمایند،این موضوع در تنوع و جذابیت محصولاتی که در بازار موجود است تاثیر مثبتی دارد.

مراحل ثبت طرح صنعتی

الزامی است در جهت محافظت و حمایت طرح صنعتی اظهارنامه آن را به مرجع ثبت تسلیم نماید . این مورد در ماده 67 قانون ذکر شده است.

ارائه اظهارنامه ثبت طرح صنعتی که به اداره ثبت مالکیت صنعتی تسلیم داده می شود باید دارای نقشه ، عکس و سایر مشخصات گرافیکی کالا باشد . اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد، اداره مالکیت صنعتی می تواند نمونه واقعی یا ماکتی از آن را نیز به همراه اظهارنامه درخواست نماید.اظهارنامه مشمول هزینه مقرر برای تسلیم آن خواهد بود.

اظهارنامه باید شامل مشخصات طرح باشد و در صورتی که متقاضی همان طراح نیست، اظهارنامه شامل مدرکی باشد که ذی حق بودن متقاضی را برای ثبت طرح صنعتی ثابت نماید (ماده 22 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و غیره)

اظهارنامه ثبت طرح صنعتی را می تواند در 2 نسخه تنظیم نمود . فرم مخصوص و به زبان فارسی تنظیم شده و پس از ذکر تاریخ، توسط متقاضی یا نماینده قانونی وی امضاء شود.

تبصره- در صورتی که اسناد ضمیمه اظهارنامه و سایر اسناد مربوط، به زبان دیگری غیر از زبان فارسی باشد، ارائه اصل مدارک مورد نیاز همراه با ترجمه عادی کامل آنها الزامی است، مع ذلک اگر ترجمه کامل این مدارک برای متقاضی میسر نباشد در جریان بررسی اظهارنامه، ترجمه رسمی مدارک مذکور را مطالبه کند.چنانچه اصطلاحات فناوری و علمی به کار رفته در اسناد مذکور، معادل فارسی نداشته باشد، ذکر همان اصلاحات کفایت می کند. (ماده 68آین نامه قانون مذکور)

ماده 69 آیین نامه قانون ثبت اختراع  وغیره- متقاضی باید اظهارنامه ثبت طرح صنعتی را به صورت حضوری یا با پست سفارشی و یا در چارچوب  ⃰ ماده 167 آیین نامه ثبت اختراعات و غیره به مرجع ثبت تسلیم نماید.تاریخ وصول اظهارنامه یا تاریخ داده پیام، تاریخ اظهارنامه تلقی می گردد.

ماده 167 آیین نامه ثبت اختراعات وغیره – مرجع ثبت مکلف است با تجهیز امکانات فنی نسبت به الکترونیکی کردن کلیه مراحل اعم از ثبت داخلی یا بین المللی اختراعات، طرح های صنعتی وعلائم، از قبیل تسلیم ،بررسی، اصلاح وثبت اظهارنامه، انتشار آگهی وثبت این مالکیت ها وتمدید اعتبار آن یا اعمال هرگونه تغییرات وانتقالات وهم چنین پرداخت های مقرر، اقدامات مقتضی را معمول دارد.

تبصره : تبادل اطلاعات مربوط به ثبت اختراعات، طرح های صنعتی وعلائم با سازمان ها وموسسات ذی ربط می تواند به صورت الکترونیکی انجام شود.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

جستجوی طرح های صنعتی

طرح صنعتی از نوع جدیدترین طرح ها در دنیا می باشد . در صورتی طرح صنعتی قابلیت ثبت را در اداره ثبت مالکیت صنعتی دارد که جدید باشد در این مقاله از روش های جستجو طرح های صنعتی ثبت شده اطلاعاتی را مطالعه نمایید.

نحوه ثبت طرح صنعتی

طرح صنعتی همان شکل ظاهری که یک کالا و یا محصول دارد را نمایش می دهد در اصل طرح صنعتی طرحی است که به کالا جذابیت و نما می بخشد و این مورد می تواند ارزش تجاری و هم چنین فروش بیشتر محصول را افزایش دهد .

هزینه ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی به صورتی باید باشد که بتوان در اداره ثبت مالکیت صنعتی قابل ثبت باشد . همانطور که می دانید زمانی قانونیت ثبت انجام می شود که هزینه های آن پرداخت گردد و مورد حمایت های قانونی قرار گیرد .

طبقه‌بندي بين‌المللي طرح صنعتي

طرح صنعتی در حقیقت به ترکیبی از رنگ و خطوط یا هر شکلی با خط و رنگ یا بدون آنها محسوب شده؛ به طوری که سبب تغییر شکل محصولی صنعتی یا صنایع دستی ‌شود. دراین مقاله به توضیحات بیشتری در مورد طبقه بندی بین المللی طرح صنعتی پرداخته می شود مطالعه نمایید

ثبت طرح صنعتی بین المللی

مطابق موافقت نامه لاهه جهت ثبت بین المللی طرح صنعتی قراردادی که در جهت ثبت بین المللی به صورت باشد که یکپارچه باشد که تقاضا یکپارچه نامیده می شود که مدیر آن سازمان جهانی مالکیت می باشد .

مدت زمان اعتبار طرح صنعتی

زمانی که گواهینامه ثبت طرح صنعتی به متقاضی اعطا می شود اعتبار آن 5 سال می باشد تمدید این اعتبار بعد از اتمام دوره امکان پذیر است.

مزایای طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی برای متقاضی و یا مالک آن مزایایی را در پی دارد که امتیازاتی برای مالک دارد که بتواند از آن استفاده نماید.

طرح صنعتی چیست ؟

در صورتی که طرح صنعتی جدید و اصیل باشد قابلیلت به ثبت رسیدن را دارد. در این مقاله به تعریفی از طرح صنعتی می پردازیم با ما همراه باشید

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی

یکی از شیوه هایی که از حقوق شما دفاع می کند ثبت طرح صنعتی می باشد.ثبت طرح صنعتی همان حقوقی می باشد که قادر است در برابر بسیاری از حوادث در بازار ارائه محصولات شما دفاع کند و از کپی طرح و محصول شما جلوگیری نماید.در این مقاله به مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی پرداخته شده است.

ثبت محصول صنعتی

طراح جهت تولیدات بیشتر و انبوه تر تصمیم به طراحی می زند و طرحی را خلق می کند که بتوان باتوجه به خاص بودن و تک بودن آن قابل ساختن به صورت صنعتی باشد

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟