لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

ثبت اختراع چه مراحلی دارد؟


یکی از موارد مهم مالکیت صنعتی که در دنیای امروز مورد توجه قرار گرفته است ثبت اختراع می باشد.ثبت اختراع در بیشتر کشورهای دنیا دارای اهمیت ویژه ای می باشد و با توجه به مزایایی که ثبت اختراع برای مخترع آن در پی دارد و هم چنین با عنایت به حمایت های قانونی که از اختراعی که به ثبت رسیده است صورت می گیرد امروز امری بسیار مهم محسوب می شود.

به موجب همین امر مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا در این مقاله برآنست تا در خصوص مراحل ثبت اختراع مطالبی را به متقاضیان ثبت اختراع ارائه نماید متقاضیان محترم ثبت اختراع در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای می توانند با مشاوران و کارشناسان مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا در ارتباط باشند.

اختراعات قابل ثبت

هر اختراعی قابلیت به ثبت رسیدن را ندارد بایستی توجه داشته باشید که ثبت اختراع تابع مقررات و قوانین خاصی می باشد که باید آن ها را در نظر داشته باشید.ما در ذیل به برخی از این شرایط می پردازیم:

۱. اختراعی که جدید باشد ثبت می شود

اختراعی که قصد به ثبت رسانیدنش را دارید بایستی جدید باشد و در حیطه دانش و تجربه گذشته و کنونی وجود نداشته باشد به تبیینی ساده تر اختراع نبایستی تکراری باشد و مشابه آن وجود داشته باشد و در گذشه به ثبت رسیده باشد.

 معیار بررسی و ارزیابی به منظور بدیع بودن یا نبودن یک اختراع وجود عینی یا متشابه آن در قلمرو جغرافیایی خاص نمی باشد بلکه اختراعی که قصد به ثبت رسانیدنش را دارید نبایستی در هیچ کشوری از جهان ثبت و افشا نشده باشد.

2. دارای ابتکار و نوآوری باشد

آن دسته از اختراعاتی که دارای کاربرد صنعتی می باشند و بدیع و تازه هستند قابلیت به ثبت رسیدن را دارند.

اختراعی دارای ابتکار می باشد که در فن و حرفه یا صنعت فعلی وجود نداشته باشد و به منظور شخصی که در حرفه و فن ذکر شده مشغول به فعالیت می باشد ساده و عادی نباشد.


۳. دارای کاربرد صنعتی باشد

 اختراعی که به صورت بالقوه در صنعت قابلیت استفاده و ساخت را داشته باشد ثبت می شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت اختراع 

 1.  اظهارنامه اختراع ( 3 نسخه ).
 2. توصیف اختراع ( 3 نسخه )
 3. ادعا یا ادعاهای اختراع
 4. خلاصه ای از توصیف اختراع
 5. نقشه یا نقشه ها در صورت لزوم
 6. مدارک مثبت هویت متقاضی و مخترع

الف) مدارک مثبت هویت متقاضی.

اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی 
اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

ب) مدارک مثبت هویت مخترع.

 1. ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی مخترع.
 2. درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم مخترع،چنانچه مخترع نخواهد اسم وی ذکر شود.
 3. مدارک مربوط به حق تقدم که باید هم زمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.
 4. مدارک نماینده قانونی : درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ...) به عمل آید.
 5. رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی.

ثبت اختراع چه مراحلی دارد؟

برای ثبت اختراع نخست بایستی به اداره کل مالکیت صنعتی به نشانی http://iripo.ssaa.ir مراجعه نمایید و وارد بخش ثبت اظهارنامه شوید و مراحل ثبت اظهارنامه را در سامانه انجام دهید:

 1. قبول تعهد نامه جهت رعایت مواد قانونی.
 2. انتخاب نوع اظهارنامه ( مبنی بر ثبت یک اظهار نامه جدید و اعتراض به ثبت اظهارنامه اختراع)
 3.  وارد کردن اطلاعات اظهارنامه.

مطابق ماده 29 آیین نامه ثبت علائم و اختراعات از تاریخ ارسال اظهارنامه کارگزار شعبه ثبت اختراعات آن را از نظر مطابقت با مقررات و قوانین و مواد آیین نامه حاضر موزد بررسی و ارزیابی قرار می دهد و چنانچه در اظهارنامه نواقصی وجود داشته باشد مراتب را از سامانه به متقاضی اطلاع رسانی می نماید.

ماده 30نظام نامه ثبت علائم و اختراعات بیان می کند:چنانچه اظهارنامه به صورت قانونی و درست تشخیص داده شود اختراع در دفتر مخصوصی با ذکر مراحلی به شرح ذیل ثبت خواهد شد:

 1. شماره ثبت.
 2. شماره دفتر اظهارنامه.
 3. .تاریخ وصول اظهارنامه با تعیین ساعت ، روز ، ماه و سال.
 4. نام و نشانی کامل تسلیم کننده اظهارنامه.
 5. نام و نشانی وکیل درخواست کننده اختراع اگر اختراع توسط وکیل درخواست ثبت شده باشد.
 6. موضوع اختراع.
 7. مدت اعتبار ورقه اختراع.
 8. شماره ثبت و مدت اعتبار اختراع در خارجه.
 9. تاریخ ثبت اختراع.
 10.  امضای رییس شعبه ثبت علایم تجاری و اختراعات.
 11.  امضای درخواست کننده ثبت اختراع یا نماینده او .

تبصره – در دفتر ثبت اختراعات به منظور هر اختراع دو صفحه تخصیص داده خواهد شد .هر تغییر و تکمیلی نسبت به موضوع اختراع و همچنین کلیه نقل و انتقالاتی که جزئاَ و یا کلاَ نسبت به اختراع واقع می شود باید در صفحات مزبور ثبت گردد.

متقاضیان محترم در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل ثبت اختراع بین المللی به مقاله آن مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

روش های استعلام اختراعات ثبت شده

به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید تا از اختراعات ثبت شده استعلام بگیرید.

مراحل استعلام ثبت اختراع

اختراعی قابل ثبت می باشد که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد به منظور پیشگیری از رد اختراع پیشنهادی قبل از ثبت بایستی از اختراع مورد نظر استعلام گرفت.

اختراع ثبت شده

پتنت و یا اختراع ثبت شده سندی می باشد که اختراع را وصف و تشریح می کند و برمبنای تقاضای درخواست کننده و توسط یک اداره دولتی صادر می گردد . لطفا این مقاله را مطالعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب نمایید

چگونه اختراع را ثبت کنیم ؟

حاصل تفکر و تلاش ذهنی شخص اختراع بوجود می آید . که به صورت یک محصول صنعتی و یا فرایند صنعتی بوجود می آید در این مقاله اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه اختراع را به ثبت برسانید داده شده است لطفا مطالعه نمایید .

روش ثبت اختراع

اختراعی را می توان به ثبت رساند که شامل نوآوری جدید و کاربرد صنعتی باشد اختراع را باید در اداره ثبت مالکیت صنعتی به ثبت رساند در این مقاله به روش ثبا اختراع آشنا می شوید لطفا مطالعه نمایید

جستجوی اختراعات ثبت شده

اختراعی شرایط ثبت را دارد که متشکل از نوآوری های جدید بوده و کاربرد صنعتی داشته باشد.می توانید به سایت اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید تا از اختراعات ثبت شده اطلاع یابید. در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود

نحوه تنظیم ادعانامه اختراع

توضیحات مرتبط با ادعانامه اختراع باید به شکلی جامع جنبه های علمی، روند شکل گیری آن، مصارف صنعتی و هدف اختراع را شرح دهد.

مزایای ثبت اختراع

چنانچه اختراع به ثبت برسد مالک اختراع می تواند از حق انحصاری ساخت، صادرات واردات، عرضه برای فروش، فروش و استفاده از فرآورده استفاده نماید

اختراع چیست و ثبت آن چه مزایایی دارد ؟

در معنی اختراع بدین صورت می توان بیان کرد که به معنی راه حلی جدید و نوآورانه در جهت حل مشکلات فنی می باشد در این مقاله از مزایای ثبت اختراع اطلاعاتی را مطالعه نمایید .

جستجو اختراع در ایران

پس از اینکه جرقه های اولیه ایده ساخت محصولی جدید در ذهن مخترع زده شد باید در نخستین گام به جستجوی اختراع یا جستجوی بین المللی پتنت بپردازد

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟