لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

PCT چیست ؟


قراردادی بین المللی تحت نظارت سازمان جهانی مالکیت فکری یعنی WIPO  در رابطه با همکاری ثبت اختراع می باشد که شعبه اصلی آن در ژنو قرار دارد .

PCT چیست ؟

طبق بند های این قرارداد هر اختراعی که در PCT به ثبت برسد ، در تمامی کشور های تایع این عهدنامه از آن اختراع به طور قانونی پشتیبانی می گردد و این امر تنها به وسیله ارائه یک اظهارنامه در رابطه با پیش قدم بودن در اختراع مذکور انجام می گیرد .

در ابتدا قرارداد بین المللی PCT در سال 1970 میلادی در واشینگتن بسته شد و 8 سال بعد یعنی در  سال 1978 تعداد کشور های تابع این قراداد به 18 کشور رسید و طبق آمار بدست آمده تعداد این کشور ها در سال 2017 به 152 کشور رسیده است که شامل کشور های توسعه یافته و کشور های در حال توسعه می باشد .

کشور ما نیز در سال 1386 اقدام به پیوستن به این قرارداد نمود که فراهم نمودن زیر ساخت های اجرایی مورد نیاز و امکانات و شرایط لازم آن تا مهر 1392 به طول انجامید .

مطابق با آمار بدست آمده یکی از برترین موضوعات مورد ثبت در PCT اختراعات و نوآوری های مربوط به شرکت هایی با موضوع دیجیتال می باشد . شرکت های تولید کننده تکنولوژی های دیجیتالی که دارای رتبه بیشترین ثبت اختراع در PCT در سال 2016 هستند عبارتند از شرکت های :

ZTE , HP , LG , MITSUBISHI , QUALCOMM , HUAWEI , SAMSUNG , BOE , INTEL , SONY

لازم به ذکر است قرارداد PCT توسط سیستم ادارات ملی و بین المللی ، ثبت اختراع را از لحاظ امور اقتصادی بهینه می نماید .

جهت ثبت اختراع PCT در صورتی که کشور مربوطه از اعضای این قرارداد باشد بایستی اظهارنامه ملی اختراع به اداره های ملی و بین المللی مربوطه تسلیم گردد .

یک اظهارنامه ثبت اختراع بایستی اطلاعاتی چون صورت درخواست ، توضیحات مربوط به اختراع ، نقشه های فنی مربوط به اختراع و ... را داشته باشد .

مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا دارای کادری با تخصص در زمینه ثبت اختراع هم اکنون می توانید تماس بگیرید

این اظهارنامه توسط شخص درخواست کننده با هدف حفظ حقوق اختراع تنظیم می گردد .

به عنوان برخی ویژگی های مثبت ثبت اختراع PCT می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. تسلیم اظهارنامه اختراع به ادارات ملی و یا منطقه ای آسان تر می گردد .
 2.  نیازی به تقبل هزینه های هنگفت غیرضروری نمی باشد .
 3. در مدت مشخص شده شرایط تجدید نظر در رابطه با ثبت اختراع وجود دارد .
 4. چنانچه مدارک ارسالی ناقص باشد می توان در مدت معین شده آن را تکمیل نمود .
 5. تصمیم نهایی در رابطه با صلاحیت و یا عدم صلاحیت ثبت اختراع مذکور
 6.  آماده نمودن شرایط لازم جهت ثبت اختراع در سطح جهانی برای دانشگاه ها و شرکت های بزرگ
 7. از آن جایی که مدت تایید و ثبت اختراع طبق قرارداد PCT سی ماه می باشد ، مخترع می تواند در این مدت زمان جهت توسعه طرح خود شریک و یا سرمایه گذاری اختیار کند و چنانچه طرح نیاز به اصلاحاتی دارد آن ها را منظور نماید .

از وظایف WIPO در رابطه با PCT میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. صورت دهی جلسات و برقراری هماهنگی های مربوطه برای ثبت جهانی اختراع و مدیریت سیستم PCT
 2. رسیدگی به مدارک ارائه شده و اظهارنامه های ثبت اختراع
 3. انتشار اظهارنامه های ثبت اختراع بین المللی روی پایگاه داده و اطلاعات با توجه به مقررات ثبت اختراع PCT
 4.  ترجمه و بازگردانی متن اظهارنامه های دریافت شده به زبان های انگلیسی و یا فرانسوی در صورت نیاز
 5. ارسال مدارک به اشخاص حقیقی و یا حقوقی مربوطه
 6. ارائه مشاوره و راهنمایی به اشخاص حقیقی و حقوقی در صورت نیاز
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت طرح و ایده

طرح و ایده می بایست نوآوری داشته باشد و در گذشته شناخته نشده باشد در این مقاله می توانید از قوانین و مطالب بیشتری در مورد ثبت طرح و ایده مطالعه نمایید

اختراع چیست و ثبت آن چه مزایایی دارد ؟

در معنی اختراع بدین صورت می توان بیان کرد که به معنی راه حلی جدید و نوآورانه در جهت حل مشکلات فنی می باشد در این مقاله از مزایای ثبت اختراع اطلاعاتی را مطالعه نمایید .

هزینه ثبت اختراع در ایران

اختراع نتیجه تراوشات ذهنی انسان با هدف رفع مسائل فنی موجود تعریف شده است. در حقوق ایران در جهت ثبت اختراع باید هزینه هایی پرداخت شود که در این مقاله در این مئرد پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید

روش های استعلام اختراعات ثبت شده

به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید تا از اختراعات ثبت شده استعلام بگیرید.

چگونه اختراع را ثبت کنیم ؟

حاصل تفکر و تلاش ذهنی شخص اختراع بوجود می آید . که به صورت یک محصول صنعتی و یا فرایند صنعتی بوجود می آید در این مقاله اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه اختراع را به ثبت برسانید داده شده است لطفا مطالعه نمایید .

ثبت ایده اجرایی

در صورتی می‌توان ایده‌ای را ثبت کرد که به مرحله‌ی اجرا درآمده باشد و به عبارتی قابلیت ثبت تحت عنوان اختراع را نیز داشته باشد

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح و ایده

طرح و ایده به دو صورت حقیقی و حقوقی ثبت می شود و مدارک ثبتی هر کدام متفاوت می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را مطالعه نمایید.

شرایط ثبت ایده

ایده و ابداع نو عبارت است از: آن چیزی که در تکنیک یا صنعت گذشته عرضه نشده و نبوده است و برای مالک دارای تبحر معمولی در تکنیک عنوان شده، شناخته شده و روشن نباشد.

اختراع ثبت شده

پتنت و یا اختراع ثبت شده سندی می باشد که اختراع را وصف و تشریح می کند و برمبنای تقاضای درخواست کننده و توسط یک اداره دولتی صادر می گردد . لطفا این مقاله را مطالعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب نمایید

مزایای ثبت اختراع چیست؟

اختراع نتیجه فکر فرد یا افرادی می باشد که برای نخستین بار فرآیند و یا فرآورده ی خاصی را ارائه می نماید و مشکلی را در یک حرفه،فن،فناوری،صنعت و مانند آن ها را حل می کند.در جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت طرح صنعتی بین المللی مقاله را بخوانید.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟