لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

اختراع چیست و ثبت آن چه مزایایی دارد ؟


در معنی اختراع بدین صورت می توان بیان کرد که به معنی راه حلی جدید و نوآورانه در جهت حل مشکلات فنی می باشد . زمانی که از این راه حل استفاده می شود ممکن است که وسیله جدیدی را بتوان ایجاد کرد و یا ممکن است بتواند بخشی از محصول یا فرآیند شناخته شده ای باشد .

در ماده 1 قانون ثبت اختراعات بدین صورت اختراع را تعریف می نماید : اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه می کند و مشکلی را در یک حرفه ، فن ، فناوری ، صنعت و مانند آن ها حل می نماید.

مطابق قانون ثبت اختراعات ، حمایت از اختراع به دو صورت می باشد :

1.حمایت ایجابی :

بدین صورت است که به دارنده اختراع این حق را می دهد که از خلاقیت و ایده ذهنی خود بهره ببرد.

2. حمایت سلبی :

به موجب این حمایت سایرین مکلف می شوند که به این حقوق حاصل از آفرینش های فکری احترام گذاشته و مانع از هرگونه حق نقض حق بدون اجازه مالک این حقوق بشود.

مزایای ثبت اختراع

مضاف بر این موارد ، می توان از امتیازات حق اختراع به موارد ذیل اشاره کرد :

 1. از گونه ابزارهایی است که می تواند جلو تقلید کنندگان و سوء استفاده گران را بگیرد
 2. در بازار موقعیت ممتازی و رقابتی دارد
 3. دسترسی به فناوری از طریق لیسانس دو جانبه
 4. خطر کمتر نقض حق
 5. می توان به بازار های جدید دسترسی پیدا کرد
 6. می توان درخواست وام مبالغ بالا را داد
 7. از فعالیت تکراری می توان جلوگیری کرد .
 8. حقوق ناشی از اختراع ثبت شده قابلیت انتقال را دارا می باشد بدین صورت که در صورت فوت به ورثه آن انتقال داده می شود .
 9. این انگیزه در افراد ایجاد می شود که ابتکار و نوآوری داشته باشند .
 10. وجهه مثبت شرکت یا صاحب اختراع
 11. استفاده از مزایای ملی نخبگان
 12. استفاده از تسهیلات شرکت های فناور و دانش بنیان
 13. استفاده از صندوق حمایت از پژوهشگران کشور
 14. بعنوان مالک یک اختراع، می توانید حق استفاده از آن را به سایرین تفویض کنید و در مقابل مبالغ و یا حق امتیاز دریافت کنید.
 15. ثبت اختراع باعث افزایش ارزش تجاری اختراع و در نتیجه افزایش سود بیشتر خواهد شد.
 16. امکان دسترسی به بازارهای جدید
 17. تسهیل در پذیرش برای ادامه تحصیل در داخل یا خارج از کشور
 18. امکان دریافت تسهیلات و مزایای صندوق حمایت از پژوهشگران کشور
 19. امتیاز مثبت برای استخدام
 20. تسهیلات اعطایی برای خدمت سربازی

زمانی که اختراع در اداره مالکیت صنعتی به ثبت می رسد مدت استفاده انحصاری از اختراع 20 سال می باشد اما در همه کشور ها این مدت یکسان نمی باشد .

بعد از پایان اعتبار حق انحصاری اختراع این امکان برای مالک آن وجود دارد که مجدد اختراع را تمدید نماید . و اگر در موعد مقرر حق الثبت مربوطه را نپردازد اماره ای برای انصراف مخترع است و از آن پس همه کس می تواند از آن استفاده کند منتهی برای اینکه حقی تضییع نشود مدت سه ماه برای مخترع مهلت در نظر گرفته شده که درصدد تجدید ثبت آن برآید و یک سه ماه دیگر نیز به عنوان آخرین مهلت مقرر داشته که هرگاه در این مدت دو برابر حق الثبت مقرره را بپردازد باز قانون از حق انحصاری او حمایت خواهد کرد وگرنه پس از انقضای شش ماه اختراع باطل بوده و تمام افراد حق استفاده از آن را خواهند داشت.

اما در صورتی اینکه چراباید اختراع را به ثبت برسانیم باید گفت که باید در جهت اینکه بتوان از اختراع تولید شده و یا نوآوری که بوجود آمده سود و منفعتی بدست آورد باید در جهت ثبت آن اقدامات لازم را انجام دهید . در صورتی که بخواهیم اختراع را با سرمایه گذاری شخصی تولید کنیم، اولا امکان دارد حق اختراع شخص دیگری را نقض کنیم دوما امکان دارد شخص دیگری محصول ما را بدون اجازه تولید کند.

از سوی دیگر چنانچه بخواهیم نسبت به جذب سرمایه گذار یا فروش نوآوری اقدام کنیم، کمتر کسی حاضر می شود بر روی طرحی که مالکیت آن مشخص نیست سرمایه گذاری کند.

به طور معمول اختراع از ترکیب چند فناوری موجود و یا ارتقاء فناوری تشکیل می شود. آن چیزی که شما باید تقاضای ثبت آن را بدهید، نوآوری اضافه شده به یک محصول یا فرآنید موجود است. همان چیزی که باعث شده است یک مشکل برطرف شود و یا قابلیت جدیدی به محصول پیشین اضافه گردد. اگر از یک کارشناس جهت تهیه مدارک ثبت اختراع مشاوره بگیرید، پاسخ کاملی در خصوص ایده شما ارائه خواهد داد.

بحث حقوق مالکیت فکری، مجموعه حقوق، قوانین و مقرراتی است که از صاحبان ایده و فکر و کسانی که دارای نوآوری، آثار بدیع و خلاقانه هستند، حمایت می‌کند.

مراحل و مدارک ثبت اختراع

 1. تهیه مدارک
 2. ثبت اظهارنامه اختراع در سایت اداره مالکیت صنعتی ایران
 3. بررسی توسط کارشناسان اداره مالکیت صنعتی ایران
 4. مراجعه به صورت حضوری به اداره کل مالکیت صنعتی ایران
 5. معرفی به روزنامه رسمی کشور
 6. اخذ گواهی نهایی ثبت اختراع
 7. مراجعه به بنیاد ملی نخبگان
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مراحل استعلام ثبت اختراع

اختراعی قابل ثبت می باشد که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد به منظور پیشگیری از رد اختراع پیشنهادی قبل از ثبت بایستی از اختراع مورد نظر استعلام گرفت.

بانک اطلاعاتی اختراع در خارج از ایران

جهت جستجوی اسناد اختراعات در سطح بین المللی، می توان از موتورهای جستجوی متفاوتی استفاده کرد در خارج از ایران می توان از بانکهای اطلاعاتی استفاده کرد که در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود.

چگونه اختراع را ثبت کنیم ؟

حاصل تفکر و تلاش ذهنی شخص اختراع بوجود می آید . که به صورت یک محصول صنعتی و یا فرایند صنعتی بوجود می آید در این مقاله اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه اختراع را به ثبت برسانید داده شده است لطفا مطالعه نمایید .

جستجوی اختراعات ثبت شده

اختراعی شرایط ثبت را دارد که متشکل از نوآوری های جدید بوده و کاربرد صنعتی داشته باشد.می توانید به سایت اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید تا از اختراعات ثبت شده اطلاع یابید. در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود

معاهده ی حقوق اختراع

معاهده حقوق اختراع مجموعه ای از حداکثر شرایط قابل اجرا توسط اداره ی صلاحیت دار دولت های عضو را مقرر کرده است که شرایط مربوط به تاريخ تقدیم و ثبت از آن مستثنی شده اند در این مطلب از اهداف معاهده و ویژگی ها و امتیازات و قواعد اساسی آن اطلاعات لازم را کسب نمایید .

شرایط ثبت ایده

ایده و ابداع نو عبارت است از: آن چیزی که در تکنیک یا صنعت گذشته عرضه نشده و نبوده است و برای مالک دارای تبحر معمولی در تکنیک عنوان شده، شناخته شده و روشن نباشد.

مزایای اختراع در مقایسه با اختراعات و روش های موجود

بایستی برتری و ممتاز بودن اختراع در مقایسه با دانش و فناوری و اختراعات موجود، به صورت آشکار و هویدا نشان داده شود و با قید نمودن اولویت ها و تفضل ها با کلیه ی جزئیات به آن اشاره گردد.

PCT چیست ؟

قراردادی بین المللی تحت نظارت سازمان جهانی مالکیت فکری یعنی WIPO در رابطه با همکاری ثبت اختراع می باشد که شعبه اصلی آن در ژنو قرار دارد .

جستجو اختراع در ایران

پس از اینکه جرقه های اولیه ایده ساخت محصولی جدید در ذهن مخترع زده شد باید در نخستین گام به جستجوی اختراع یا جستجوی بین المللی پتنت بپردازد

نحوه تنظیم ادعانامه اختراع

توضیحات مرتبط با ادعانامه اختراع باید به شکلی جامع جنبه های علمی، روند شکل گیری آن، مصارف صنعتی و هدف اختراع را شرح دهد.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟