لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

ثبت طرح صنعتی بین المللی


به ترکیبی از خطوط یا رنگها و یا هرگونه شکل سه بعدی که با خطوط و رنگ ها و یا بدون آن  به صورتی باشد که ترکیب و شکل ظاهری یک فرآورده صنعتی و یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی گفته می شود .

زمانی یک طرح صنعتی قابلیت ثبت را دارد که جدید و ابتکاری و اصیل باشد . زمانی طرح صنعتی جدید می باشد که در جایی افشا نشده باشد که این مورد به صورتی است که نباید قبل از اظهارنامه ثبت آن افشا شده باشد .

در جهت مطالعه بیشتر در مورد مراحل ثبت طرح صنعتی و مدارک ثبت طرح صنعتی می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید .

ثبت بین المللی طرح صنعتی

در ابتدا باید توجه شود که در هیچ کجای دنیا سیستمی وجود ندارد که اگر طرح صنعتی ، اختراع ، علامت تجاری یا نشان جغرافیایی انتخابی خود را بتوانید در یک کشور ثبت نمایید و در کشورهای دیگر حمایت شود . مورد و سیستمی وجود ندارد .

مطابق موافقت نامه لاهه جهت ثبت بین المللی طرح صنعتی قراردادی که در جهت ثبت بین المللی به صورت باشد که یکپارچه باشد که تقاضا یکپارچه نامیده می شود که مدیر آن سازمان جهانی مالکیت  می باشد .

کشورهایی که عضور این موافقتنامه هستند می توانند تقاضانامه بین المللی را تکمیل نمایند و در این تقاضانامه را باید به قسمت اجرای معاهده لاهه که این قسمت در سازمان جهانی مالکیت معنوی وجود دارد ارائه دهند .  

سپس درخواست متقاضی را به کشورهای دیگر ارسال می کنند ممکن است کشوری درخواست را قبول نمایند مورد حمایت قرار خواهد گرفت . اما ممکن است که کشورهای دیگر این درخواست را قبول نکنند می توان براین تصمیم اعتراض نمایید .بدین صورت می توان گفت در صورت پذیرش درخواست مورد حمایت آن کشور قارا خواهد گرفت و در صورت مشاهده رد درخواست دیگر تحت حمایت آن کشور قرار نخواهید گرفت .

فعلاَ کشور ما عضو این موافقت نامه نمی باشد ، اما کشور ما در خصوص ثبت بین المللی اختراع به معاهده PCT در خصوص ثبت بین المللی علائم تجارت به معاهده پروتکل مادرید در خصوص ثبت بین المللی نشان جغرافیایی به معاهده لیسبون در خصوص ثبت مبدا غیر واقعی کالا به معاهده مادرید عضو می باشد.( منبع : سامانه اداره کل مالکیت صنعتی)

مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا دارای کادری متخصص مشاوره جهت راهنمایی شما در زمینه ثبت طرح صنعتی می توانید هم اکنون تماس حاصل نمایید .

معاهدات و کنوانسیون های مربوط به ثبت بین المللی طرح صنعتی

معاهده لاهه ( با سه ویرایش آن ) که ایران تاکنون به آن ملحق نشده است. 

تفاوت طرح صنعتي با علامت تجاري چيست؟

در اصل طرح صنعتی ظاهر یک محصول را تغییر می دهد و الزامی است که تمایز کننده باشد در صورتی که این ویژگی در علامت تجاری جز الولیت های می باشد . در اصل علامت تجاری علامتی است که بر روی محصول و به صورت مشهود و تزیینی می باشد و الزامی است که متمایز کننده باشد . بدین صورت دلایلی که برای کسب حمایت طرح صنعتی و علامت تجاری است باهم متفاوت می باشد .

تفاوت طرح صنعتي با پتنت چيست؟

حمایت از طرح صنعتی و یا پنتنت موضوعات مختلفی دارند که در ذیل به آنها اشاره می شود :

طرح صنعتی ظاهر محصول و یا اشیا را تغییر می دهد که در ارتباطی با خصوصیات فنی محصول ندارد . اما بلعکس آن در موضوع حمایت از پنتنت ، مشخصات فنی یک محصول و یا فرآیند شرط تعیین کننده برای اختراع می باشد .

چرا طرح صنعتي بايد مورد حمايت قرار گيرد؟

با حمايت از طرح صنعتي، مالك طرح محّق است كه از كپي يا جعل طرح توسط اشخاص ثالث بدون مجوز مالك طرح ، جلوگيري كند. به عبارت ديگر، مالك طرح صنعتي مورد حمايت، اين حق را خواهد داشت كه از ساخت، فروش يا واردات كالاهايي كه عين طرح مذكور و يا حاوي بخشي از طرح مذكور هستند، ممانعت كند.

به دليل اينكه طرح صنعتي با آن ويژگي كالا كه به لحاظ زيبايي شناختي جذابيت ايجاد مي كند، در ارتباط است، ارزش تجاري محصولات را افزايش مي دهد و بازايابي و تجاري سازي آن محصول را تسهيل مي كند.

براساس قوانين اكثر كشورها، يك طرح صنعتي بايستي چشم نواز باشد. اين نكته را بايستي در نظر داشت كه طرح صنعتي خصوصيات فني يك محصول را مورد حمايت قرار نمي دهد. 

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت طرح صنعتی چه مراحلی دارد؟

در این مقاله به مراحل ثبت طرح صنعتی پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

طبقه‌بندي بين‌المللي طرح صنعتي

طرح صنعتی در حقیقت به ترکیبی از رنگ و خطوط یا هر شکلی با خط و رنگ یا بدون آنها محسوب شده؛ به طوری که سبب تغییر شکل محصولی صنعتی یا صنایع دستی ‌شود. دراین مقاله به توضیحات بیشتری در مورد طبقه بندی بین المللی طرح صنعتی پرداخته می شود مطالعه نمایید

نحوه ثبت طرح صنعتی

طرح صنعتی همان شکل ظاهری که یک کالا و یا محصول دارد را نمایش می دهد در اصل طرح صنعتی طرحی است که به کالا جذابیت و نما می بخشد و این مورد می تواند ارزش تجاری و هم چنین فروش بیشتر محصول را افزایش دهد .

مدارک ثبت طرح صنعتی

هر نوع تغییر در شکل ظاهر یا نوع بسته بندی که سبب زیباشدن محصولی شود که شما تولید کرده اید و به جذابیت آن اضافه نماید قادر می باشد به ایجاد یک طرح صنعتی است که این امکان وجود دارد در اداره ثبت مالکیت صنعتی به ثبت برسد. که با ارائه مدارکی امکان پذیر است که در این مقاله مطالعه می نمایید .

ثبت طرح صنعتی بین المللی

مطابق موافقت نامه لاهه جهت ثبت بین المللی طرح صنعتی قراردادی که در جهت ثبت بین المللی به صورت باشد که یکپارچه باشد که تقاضا یکپارچه نامیده می شود که مدیر آن سازمان جهانی مالکیت می باشد .

طرح صنعتی چیست ؟

در صورتی که طرح صنعتی جدید و اصیل باشد قابلیلت به ثبت رسیدن را دارد. در این مقاله به تعریفی از طرح صنعتی می پردازیم با ما همراه باشید

جستجوی طرح های صنعتی

طرح صنعتی از نوع جدیدترین طرح ها در دنیا می باشد . در صورتی طرح صنعتی قابلیت ثبت را در اداره ثبت مالکیت صنعتی دارد که جدید باشد در این مقاله از روش های جستجو طرح های صنعتی ثبت شده اطلاعاتی را مطالعه نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی

یکی از شیوه هایی که از حقوق شما دفاع می کند ثبت طرح صنعتی می باشد.ثبت طرح صنعتی همان حقوقی می باشد که قادر است در برابر بسیاری از حوادث در بازار ارائه محصولات شما دفاع کند و از کپی طرح و محصول شما جلوگیری نماید.در این مقاله به مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی پرداخته شده است.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی چیست؟

در این مقاله به مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

مدارک لازم جهت تمدید طرح صنعتی

در این مقاله به مدارک لازک جهت تمدید طرح صنعتی پرداخته شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟