لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

روش های استعلام اختراعات ثبت شده


به نتیجه فکر شخص یا اشخاصی  که برای اولین بار پروسه  فرآورده ای خاص را ارائه می کنند تا بدین ترتیب اشکالی را در یک فناوری، فن، حرفه و صنعت حل گردد اختراع می گویند.

اختراعی که دارای نوآوری جدید و کاربرد صنعتی باشد قابلیت ثبت شدن را دارد.

به آنچه که در صنعت قبلی یا فن وجود نداشته باشد و برای دارنده مهارت عادی در حرفه ذکر شده مشخص و اشکار نباشد و از لحاظ صنعتی اختراع کاربردی محسوب شود ودر رشته ای از صنعت قابل استفاده یا ساخت باشد ابتکار جدید نام دارد.
وقتی از صنعت صحبت می شود منظور مفهوم وسیع آن است و دربرگیرنده مواردی مانند کشاورزی، ماهیگیری، صنایع دستی و خدمات و... میباشد.

اختراعی قابلیت ثبت شدن را ندارد که قبلا ثبت شده باشد.به همین سبب جهت جلوگیری از ردشدن اختراع پیشنهاد شده قبل از ثبت باید از اختراع مورد نظر استعلام گرفت.

روش های استعلام و جستجوی اختراعات ثبت شده

به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید  تا از اختراعات ثبت شده استعلام بگیرید.

برای جستجوی اختراعات در سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می توان به نشانی http://sabt.gov.ir/patent/patentlist.aspx  مراجعه نمود.

شایان ذکر است ، متقاضیان عزیز برای جستجوی اختراعات ثبت شده در اروپا و امریکا می توانند به  نشانی HTTP://google.com/patents  مراجعه نمایند.

در جهت اطلاع بیشتر در زمینه استعلام اختراعات ثبت شده می توانید از مشاوران و کارشناسان مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا راهنمایی لازم را اخذ نمایید .

به موجب قانون کدام اختراعات از حیطه ی حمایت خارج هستند ؟

مطابق ماده 4 قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری موارد ذیل از حیطه حمایت از اختراع خارج است :

  1. نظریه های علمی، کشفیات ، روش های ریاضی و آثار هنری.
  2. قواعد و طرح ها یا روش های انجام کار تجاری و سایر فعالیت های ذهنی و اجتماعی .
  3. روش های تشخیص و معالجه بیماری های انسان یا حیوان.
  4. این بند شامل فرآورده های مطابقت شده   با تعریف اختراع و مورد استفاده در روش های مزبور نمی شود .
  5. منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل دهنده آن ها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آن ها .
  6. آنچه قبلاَ در فنون و صنایع پیش بینی شده باشد.
  7. اختراعاتی که بهره برداری از آن ها مطابق موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه نباشد.
  8. هر چیزی که در گوشه ای از جهان به روش انتشار کتبی یا شفاهی و یا از طریق استفاده عملی و یا هر طریق دیگر ، قبل از تقاضا و یا در موارد حق تقدم ناشی از اظهارنامه ثبت اختراع افشاء شده باشد فن یا  صنعت قبلی می گویند..
  9. در صورتی که به مدت  شش ماه قبل از تاریخ تقاضا یا در موارد لزوم قبل از تاریخ حق تقدم اختراع افشای اختراع  صورت گرفته باشد، مانع ثبت شدن نمی گردد.
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

نحوه تنظیم ادعانامه اختراع

توضیحات مرتبط با ادعانامه اختراع باید به شکلی جامع جنبه های علمی، روند شکل گیری آن، مصارف صنعتی و هدف اختراع را شرح دهد.

جستجوی اختراعات ثبت شده

اختراعی شرایط ثبت را دارد که متشکل از نوآوری های جدید بوده و کاربرد صنعتی داشته باشد.می توانید به سایت اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید تا از اختراعات ثبت شده اطلاع یابید. در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود

فرآیند ثبت اختراع در ایران

حاصل و نتیجه تلاش فکری و تلاش ذهنی مخترع اختراع می باشد که در چارچوب یک محصول صنعتی یا پروسه صنعتی نمایان می شود.

بانک اطلاعاتی اختراع در خارج از ایران

جهت جستجوی اسناد اختراعات در سطح بین المللی، می توان از موتورهای جستجوی متفاوتی استفاده کرد در خارج از ایران می توان از بانکهای اطلاعاتی استفاده کرد که در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود.

روش ثبت اختراع

اختراعی را می توان به ثبت رساند که شامل نوآوری جدید و کاربرد صنعتی باشد اختراع را باید در اداره ثبت مالکیت صنعتی به ثبت رساند در این مقاله به روش ثبا اختراع آشنا می شوید لطفا مطالعه نمایید

ثبت طرح و ایده

طرح و ایده می بایست نوآوری داشته باشد و در گذشته شناخته نشده باشد در این مقاله می توانید از قوانین و مطالب بیشتری در مورد ثبت طرح و ایده مطالعه نمایید

شرایط ثبت ایده

ایده و ابداع نو عبارت است از: آن چیزی که در تکنیک یا صنعت گذشته عرضه نشده و نبوده است و برای مالک دارای تبحر معمولی در تکنیک عنوان شده، شناخته شده و روشن نباشد.

شرایط ثبت ایده در ایران

هنگامی که ایده در ایران اجرایی گردد در آن صورت این قابلیت را به دست می آورد تا به عنوان اختراع ثبت شود

مزایای ثبت اختراع چیست؟

اختراع نتیجه فکر فرد یا افرادی می باشد که برای نخستین بار فرآیند و یا فرآورده ی خاصی را ارائه می نماید و مشکلی را در یک حرفه،فن،فناوری،صنعت و مانند آن ها را حل می کند.در جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت طرح صنعتی بین المللی مقاله را بخوانید.

هزینه ثبت اختراع در ایران

اختراع نتیجه تراوشات ذهنی انسان با هدف رفع مسائل فنی موجود تعریف شده است. در حقوق ایران در جهت ثبت اختراع باید هزینه هایی پرداخت شود که در این مقاله در این مئرد پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟