لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

روش های استعلام اختراعات ثبت شده


به نتیجه فکر شخص یا اشخاصی  که برای اولین بار پروسه  فرآورده ای خاص را ارائه می کنند تا بدین ترتیب اشکالی را در یک فناوری، فن، حرفه و صنعت حل گردد اختراع می گویند.

اختراعی که دارای نوآوری جدید و کاربرد صنعتی باشد قابلیت ثبت شدن را دارد.

به آنچه که در صنعت قبلی یا فن وجود نداشته باشد و برای دارنده مهارت عادی در حرفه ذکر شده مشخص و اشکار نباشد و از لحاظ صنعتی اختراع کاربردی محسوب شود ودر رشته ای از صنعت قابل استفاده یا ساخت باشد ابتکار جدید نام دارد.
وقتی از صنعت صحبت می شود منظور مفهوم وسیع آن است و دربرگیرنده مواردی مانند کشاورزی، ماهیگیری، صنایع دستی و خدمات و... میباشد.

اختراعی قابلیت ثبت شدن را ندارد که قبلا ثبت شده باشد.به همین سبب جهت جلوگیری از ردشدن اختراع پیشنهاد شده قبل از ثبت باید از اختراع مورد نظر استعلام گرفت.

روش های استعلام و جستجوی اختراعات ثبت شده

به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید  تا از اختراعات ثبت شده استعلام بگیرید.

برای جستجوی اختراعات در سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می توان به نشانی http://sabt.gov.ir/patent/patentlist.aspx  مراجعه نمود.

شایان ذکر است ، متقاضیان عزیز برای جستجوی اختراعات ثبت شده در اروپا و امریکا می توانند به  نشانی HTTP://google.com/patents  مراجعه نمایند.

در جهت اطلاع بیشتر در زمینه استعلام اختراعات ثبت شده می توانید از مشاوران و کارشناسان مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا راهنمایی لازم را اخذ نمایید .

به موجب قانون کدام اختراعات از حیطه ی حمایت خارج هستند ؟

مطابق ماده 4 قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری موارد ذیل از حیطه حمایت از اختراع خارج است :

  1. نظریه های علمی، کشفیات ، روش های ریاضی و آثار هنری.
  2. قواعد و طرح ها یا روش های انجام کار تجاری و سایر فعالیت های ذهنی و اجتماعی .
  3. روش های تشخیص و معالجه بیماری های انسان یا حیوان.
  4. این بند شامل فرآورده های مطابقت شده   با تعریف اختراع و مورد استفاده در روش های مزبور نمی شود .
  5. منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل دهنده آن ها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آن ها .
  6. آنچه قبلاَ در فنون و صنایع پیش بینی شده باشد.
  7. اختراعاتی که بهره برداری از آن ها مطابق موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه نباشد.
  8. هر چیزی که در گوشه ای از جهان به روش انتشار کتبی یا شفاهی و یا از طریق استفاده عملی و یا هر طریق دیگر ، قبل از تقاضا و یا در موارد حق تقدم ناشی از اظهارنامه ثبت اختراع افشاء شده باشد فن یا  صنعت قبلی می گویند..
  9. در صورتی که به مدت  شش ماه قبل از تاریخ تقاضا یا در موارد لزوم قبل از تاریخ حق تقدم اختراع افشای اختراع  صورت گرفته باشد، مانع ثبت شدن نمی گردد.
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

اختراع چیست و ثبت آن چه مزایایی دارد ؟

در معنی اختراع بدین صورت می توان بیان کرد که به معنی راه حلی جدید و نوآورانه در جهت حل مشکلات فنی می باشد در این مقاله از مزایای ثبت اختراع اطلاعاتی را مطالعه نمایید .

بانک اطلاعاتی اختراع در ایران

موتور جستجوی اختراعات که مربوط به پایگاه اینترنتی ادار‌ه‌ی کل مالکیت صنعتی بوده و به وسیله‌ی اداره‌ی ثبت اختراع، تأسیس شده است، بهترین ابزار برای جستجوی اختراعات ثبت شده ‌می‌باشد.

مراحل استعلام ثبت اختراع

اختراعی قابل ثبت می باشد که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد به منظور پیشگیری از رد اختراع پیشنهادی قبل از ثبت بایستی از اختراع مورد نظر استعلام گرفت.

لیست اختراعات ثبت شده در جهان

جدید بودن طرح، مهمترین ویژگی است که موجب ثبت آن طرح به عنوان اختراع می گردد و مورد توجه سراسر جهان قرار گیرد.

معاهده ی حقوق اختراع

معاهده حقوق اختراع مجموعه ای از حداکثر شرایط قابل اجرا توسط اداره ی صلاحیت دار دولت های عضو را مقرر کرده است که شرایط مربوط به تاريخ تقدیم و ثبت از آن مستثنی شده اند در این مطلب از اهداف معاهده و ویژگی ها و امتیازات و قواعد اساسی آن اطلاعات لازم را کسب نمایید .

PCT چیست ؟

قراردادی بین المللی تحت نظارت سازمان جهانی مالکیت فکری یعنی WIPO در رابطه با همکاری ثبت اختراع می باشد که شعبه اصلی آن در ژنو قرار دارد .

تفاوت طرح صنعتی و اختراع

بین اختراع و طرح صنعتی تفاوت هایی وجود دارد که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم لطفا مطالعه نمایید.

مزایای اختراع در مقایسه با اختراعات و روش های موجود

بایستی برتری و ممتاز بودن اختراع در مقایسه با دانش و فناوری و اختراعات موجود، به صورت آشکار و هویدا نشان داده شود و با قید نمودن اولویت ها و تفضل ها با کلیه ی جزئیات به آن اشاره گردد.

فرآیند ثبت اختراع در ایران

حاصل و نتیجه تلاش فکری و تلاش ذهنی مخترع اختراع می باشد که در چارچوب یک محصول صنعتی یا پروسه صنعتی نمایان می شود.

روش ثبت اختراع

اختراعی را می توان به ثبت رساند که شامل نوآوری جدید و کاربرد صنعتی باشد اختراع را باید در اداره ثبت مالکیت صنعتی به ثبت رساند در این مقاله به روش ثبا اختراع آشنا می شوید لطفا مطالعه نمایید

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟