لوگو سفید ایلیا
ثبت اختراع
تعریف اختراع اظهارنامه ثبت اختراع ثبت ایده مدت زمان ثبت اختراع مدارک ثبت اختراع شرایط ثبت اختراع ثبت اختراع در تهران ثبت اختراع در کرج
ثبت طرح صنعتی
تعریف طرح صنعتی ثبت محصول صنعتی هزینه ثبت طرح صنعتی مدتزمان ثبت طرح صنعتی شرایط ثبت طرح صنعتی مراحل ثبت طرح صنعتی ثبت طرح صنعتی در کرج ثبت طرح صنعتی در تهران
خدمات دیگر
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت در کرج ثبت برند در کرج ثبت تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

چگونه اختراع را ثبت کنیم ؟


حاصل تفکر و تلاش ذهنی شخص اختراع بوجود می آید . که به صورت یک محصول صنعتی و یا فرایند صنعتی بوجود می آید . در قانون ثبت علائم تجاری اختراعات مصوب شده است که اشخاصی در صدد ثبت اختراعات خودو هستند ابتدا باید شرایط و قوانین رعایت نمایند و بر اساس آنها اقدام به ثبت اختراع در اداره ثبت مالکیت صنعتی نمایند تا بتوانند از آن محافظت نمایند .

مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا دارای کادری مجرب در زمینه ثبت اختراع می توانید هم اکنون با متخصصان در جهت مراحل ثبت آن در اداره ثبت مالکیت صنعتی تماس حاصل نمایید و راهنمایی لازم بهره مند شوید .

مراحل ثبت اختراع چیست ؟

در جهت ثبت اختراع ابتدا باید وارد سامانه اداره مالکیت صنعتی به آدرس  http://iripo.ssaa.ir  در بخش اظهارنامه وارد شده سپس کلیه مراحل ثبت را به صورت ذیل در سامانه درج نمایید .

ابتدا باید تعهدنامه ای که در آن موارد قانونی درج شده است را رعایت نمایید .

نوع اظهارنامه را انتخاب نمایید . در این قسمت دو آیتم وجود دارد که نوع اظهارنامه جدید را انتخاب نمایید و یا اعتراضی بر اظهارنامه اختراع داشته باشید .

⭐ اطلاعات اظهارنامه را وارد نمایید .

درج اطلاعات اظهارنامه به صورت ذیل می باشد :

⭐ مالکیت اظهارنامه

شخصی که اختراع را بوجود آورده است مالک اختراع می باشد که می تواند یک شخص حقوقی و یا حقیقی باشد . در صورتی که شخص حقیقی باشد اطلاعات آن وارد شود و در صورتی که شخص حقوقی باشد اطلاعات شرکت نیز درج شود .

⭐ نماینده قانونی

در صورتی که دارای نماینده که صاحب امضا می باشد و یا وکیل دادگستری است اطلاعات آن درج شود و در غیر اینصورت این گزینه را خالی نگه دارید .

⭐ دریافت کننده ابلاغ

شخصی که می تواند ابلاغیه های سازمان را دریافت نماید باید اطلاعات تماس آن درج شود .

⭐ مشخصات مخترع

مشخصات مخترع نیز قید شود در برخی مواقع مخترع نمی خواهد نام  او قید شود می تواند این مورد را به صورت مکتوب در یک نامه نوشته و ضمیمه مدارک نماید .

⭐ عنوان و خلاصه ی اختراع

الزامی است که عنوان اختراع نیز قید شود . که باید به صورت خلاصه و جدید باشد . خلاصه اختراع برای موضوع فنی می باشد بهصورتی باشد که موضوع و راه حل ارائه داده شده را درج نماید .

⭐ ادعای حق تقدم

ادعای حق تقدم،توسط اشخاصی  که اختراع خود را در قلمرو یکی از اعضای کنوانسیون پاریس ثبت کرده اند پر می شود. ( پر نمودن فرم به زبان اصلی و با ترجمه رسمی دادگستری)

⭐ بارگذاری ضمائم.

در گزینه بارگذاری مدارک ابتدا باید کلیه مدارک را اسکن نموده و سپس در سامانه آپلود و یا بارگذاری نمایید و سپس ارسال تصاویر .

درجهت مطالعه بیشتر در مورد مدارک ثبت اختراع می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید .

⭐ بازبینی اطلاعات و ضمائم

در این قسما اطلاعاتی که در سیستم وارد شده را مشاهده نمایید که به درستی وارد شده باشد و سپس در صورت صحیح بود تایید نموده و وارد مرحله بعد شوید .

⭐ پرداخت هزینه و دریافت شماره اظهارنامه

هزینه های ثبت اختراع از طریق همان سامانه می توان به صورت آنلاین انجام داد . .( برای مالکین ایرانی) و برای غیر ایرانی ها معادل ارزی هزینه ها و تعرفه های ثبتی بر مبنای فرانک سوئیسی انجام می شود. به صورت واریز به شماره حساب بانک ملی به نام خدمات  ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی. سپس ارسال تصویر فیش و مراحل ثبت اظهارنامه یا درخواست.

بعد از آنکه کلیه مراحل در سامانه انجام شد و هزینه های ثبت پرداخت گردید کد رهگیری اظهارنامه به متقاضی داده می شود .
طبق ماده 29 آیین نامه ثبت علایم و اختراعات از تاریخ وصول اظهارنامه ، متصدی شعبه ثبت اختراعات ،آن را از لحاظ تطبیق با مقررات قانون و مواد آیین نامه حاضر مورد مطالعه قرار می دهد و در صورتی که نواقصی در اظهارنامه مشاهده شود مراتب را در سامانه به متقاضی اطلاع می دهد.

ماده 30 آیین نامه ثبت علایم و اختراعات مقرر می دارد : در صورتی که اظهارنامه صحیح و قانونی تشخیص داده شود اختراع در دفتر مخصوصی با قید مراتب ذیل به ثبت خواهد رسید :

 1. شماره ثبت
 2. شماره دفتر اظهارنامه
 3. تاریخ وصول اظهارنامه با تعیین ساعت ، روز ، ماه و سال
 4. نام و نشانی کامل تسلیم کننده اظهارنامه
 5. نام و نشانی وکیل درخواست کننده اختراع اگر اختراع توسط وکیل درخواست ثبت شده باشد.
 6. موضوع اختراع
 7. مدت اعتبار ورقه اختراع
 8. شماره ثبت و مدت اعتبار اختراع در خارجه
 9. تاریخ ثبت اختراع
 10. امضای رییس شعبه ثبت علایم تجاری و اختراعات
 11. امضای درخواست کننده ثبت اختراع یا نماینده او 

تبصره – در دفتر ثبت اختراعات برای هر اختراع دو صفحه تخصیص داده خواهد شد .هر تغییر و تکمیلی نسبت به موضوع اختراع و همچنین کلیه نقل و انتقالاتی که جزئاَ و یا کلاَ نسبت به اختراع واقع می شود باید در صفحات مزبور ثبت گردد.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

لیست اختراعات ثبت شده در جهان

جدید بودن طرح، مهمترین ویژگی است که موجب ثبت آن طرح به عنوان اختراع می گردد و مورد توجه سراسر جهان قرار گیرد.

ثبت اختراع چه مراحلی دارد؟

در این مقاله به مراحل ثبت اختراع پرداخته شده است برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

شرایط ثبت ایده

ایده و ابداع نو عبارت است از: آن چیزی که در تکنیک یا صنعت گذشته عرضه نشده و نبوده است و برای مالک دارای تبحر معمولی در تکنیک عنوان شده، شناخته شده و روشن نباشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح و ایده

طرح و ایده به دو صورت حقیقی و حقوقی ثبت می شود و مدارک ثبتی هر کدام متفاوت می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را مطالعه نمایید.

اختراع ثبت شده

پتنت و یا اختراع ثبت شده سندی می باشد که اختراع را وصف و تشریح می کند و برمبنای تقاضای درخواست کننده و توسط یک اداره دولتی صادر می گردد . لطفا این مقاله را مطالعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب نمایید

PCT چیست ؟

قراردادی بین المللی تحت نظارت سازمان جهانی مالکیت فکری یعنی WIPO در رابطه با همکاری ثبت اختراع می باشد که شعبه اصلی آن در ژنو قرار دارد .

بانک اطلاعاتی اختراع در خارج از ایران

جهت جستجوی اسناد اختراعات در سطح بین المللی، می توان از موتورهای جستجوی متفاوتی استفاده کرد در خارج از ایران می توان از بانکهای اطلاعاتی استفاده کرد که در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود.

جستجو اختراع در ایران

پس از اینکه جرقه های اولیه ایده ساخت محصولی جدید در ذهن مخترع زده شد باید در نخستین گام به جستجوی اختراع یا جستجوی بین المللی پتنت بپردازد

مراحل استعلام ثبت اختراع

اختراعی قابل ثبت می باشد که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد به منظور پیشگیری از رد اختراع پیشنهادی قبل از ثبت بایستی از اختراع مورد نظر استعلام گرفت.

شرایط ثبت ایده در ایران

هنگامی که ایده در ایران اجرایی گردد در آن صورت این قابلیت را به دست می آورد تا به عنوان اختراع ثبت شود

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟